Skocz do zawartości

Błąd Centrum Oprogramowania


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu na starszym komputerze coś nie tak dzieje się z Centrum Oprogramowania, mianowicie ikony nie chcą się ładować. Czasem pomaga wylogowanie i zalogowanie się ponownie, ale częściej dochodzi do błędu. Na liście programów zainstalowanych pojawia się tylko jedna pozycja, w zakładce "wszystkie" zostają wyświetlone tylko przyciski kategorii. Wydaje się też że w przeciwieństwie do drugiego komputera system na tym widzi mniej aktualizacji.

Zrzut ekranu z 2018-09-16 08-53-12.png

Zrzut ekranu z 2018-09-16 08-53-09.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zaktualizować repozytoria ręcznie i wtedy uruchom software.

sudo dnf list python3

Szukanie pakietów wymusza odświeżenie informacji z repozytoriów. Możesz też sprawdzić, czy te automatyczne odświeżenie nie jest czasem wyłączone:

sudo systemctl status dnf-makecache
sudo systemctl status dnf-makecache.timer

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
W dniu 16.09.2018 o 09:49, SeeM napisał:

Szukanie pakietów wymusza odświeżenie informacji z repozytoriów. Możesz też sprawdzić, czy te automatyczne odświeżenie nie jest czasem wyłączone:


sudo systemctl status dnf-makecache
sudo systemctl status dnf-makecache.timer

Niestety wciąż często zdarza się że centrum oprogramowania wyświetla tylko częściowo dostępne oprogramowanie, oraz wyświetla tylko część zainstalowanego oprogramowania - coś jest nie tak.  Pierwsze polecenie często naprawia problem, jeśli się je wpisze to po następnym logowaniu wszystko działa, ale problem nawraca.

Co oznaczają te dwa polecenia wyżej - co one robią?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak do końca to tego Centrum nie ogarniam. :) Na pewno ma swoje zalety: potrafi aktualizować firmware na urządzeniach usb (i niedawno tak zrobił z moim donglem usb do klawiatury) oraz zajmować się programami zainstalowanymi przez Snapa i Flatpaka.

Jeżeli włączysz dconf-editor i przejdziesz do ustawień org -> gnome -> software, to można tam ustawić mnóstwo rzeczy, w tym automatyczne sprawdzenie i pobieranie aktualizacji. Ja to mam wyłączone, oszczędza mi transfer danych na telefonie. Sprawdź, czy masz te rzeczy powłączane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używasz Fedory na telefonie? No tak a te dwa polecenia, które podałeś wcześniej? Mógłbyś mi napisać do czego służą? - różnią się  słowem ".timer" W sumie to dziwny problem bo na tym komputerze na którym występuje nic prawie się nie robi, mój tato z rzadka z niego korzysta - na moim kompie nie ma żadnych problemów z "centrum Oprogramowanie"  Zastanawiam się co się mogło popsuć bo domyślnie powinno wszystko chulać tak jak na moim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę. Nie używam Fedory na telefonie (chciałbym :) ), ale czasami jestem na wifi z telefonu i nie chcę przepłacać za internet. Kiedyś dałem hasło dla znajomego z Ubuntu i chyba się mu system akurat zaktualizował, bo trochę za ten miesiąc przepłaciłem.

dnf-makechache oraz dnf-makecache.timer to usługi odpowiedzialne za okresowe odświeżanie informacji o aktualizacjach, nowych programach itd... Za manualem dnf:

Cytuj

   Makecache Command
       dnf [options] makecache
              Downloads  and caches in binary format metadata for all known repos. Tries to avoid downloading
              whenever possible (e.g. when the local metadata hasn't expired yet or when the  metadata  time-
              stamp hasn't changed).

       dnf [options] makecache --timer
              Like  plain makecache but instructs DNF to be more resource-aware, meaning will not do anything
              if running on battery power and will terminate immediately if it's too soon after the last suc-
              cessful makecache run (see dnf.conf(5), metadata_timer_sync).

Obydwa robią to samo, ale timer stara się oszczędzać baterię oraz łącze internetowe. Na komputerze domowym, albo w warunkach szybkiego dostępu do internetu mogą być włączone. systemctl status pokazuje właśnie czy są uruchomione, czy nie.

U mnie są wyłączone:


sudo systemctl status dnf-makecache
[sudo] password for lukasz: 
* dnf-makecache.service
   Loaded: masked (Reason: Unit dnf-makecache.service is masked.)
   Active: inactive (dead)

sudo systemctl status dnf-makecache.timer
* dnf-makecache.timer
   Loaded: masked (Reason: Unit dnf-makecache.timer is masked.)
   Active: inactive (dead)
  Trigger: n/a

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...