Jump to content

CUDA, Optimus, Fedora27


max2491
 Share

Recommended Posts

Próbuję, jak dotąd bez powodzenia, zainstalować kompilator CUDA i sterowniki NVIDIi. Komputer to notebook MSI z kartą graficzną GTX960M i technologią Optimus. NVIDIA informuje, że wspiera CUDA dla platformy Fedora27 i jądra 4.18.10. itd. Niestety, zainstalowałem Fedorę27 z jądrem 4.13.9. Jakie kolejne problemy:

1) Upgrade przez dnfdragora instaluje kernel 4.18.10. Wszystko jest OK - system się podnosi i nie ma żadnych problemów.

2) Instaluję "dnf install akmod-nvidia kernel-devel" i system się nie daje podnieść z kernelem 4.18.10. Ewidentnie zostały zainstalowane sterowniki NVIDII. Aktywizuję z boot-menu starszy kernel ($.13.9) i po komunikacie o powrocie do sterowników nouveau system jakoś tam działa.

3) Rozumiem, że próbowałem pójść na skróty, zamiast skorzystać z rozwiązań oferowanych przez Bumblebee. Mam pewne wątpliwości, czy Bumblebee jest aktualnym rozwiązaniem dla niefortunnych posiadaczy notebooków z technologią Optimus. Ostatni wpis na portalu Bumblebee jest z 2013 roku.

4) Jakieś konstruktywne sugestie? Może Fedora28 i bez Bumblebee?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Powtarzam tu swój post z działu poświęconego sprzętowi:

Odnotowałem wreszcie pewien znaczący postęp. Skorzystałem z podręcznika/wskazówek z portalu www.if-not-true-ten-false.com. W podręczniku autor zastrzega, że podana przez niego recepta nie została przetestowana na sprzęcie z technologią Optimus, a taki laptop mam u siebie (kernel 4.18.14, grafika GTX 960M). Ta instalacja bazuje na oryginalnym instalatorze Nvidii. Zaryzykowałem i skorzystałem z instalatora w wersji 410.66. Początek instalacji przebiegł gładko, aż do punktu 2.7, czyli do przejścia do poziomu nr 3 i pracy z wyłączonym X-serwerem. Instalator Nvidii nie wystartuje gdy jest aktywny X-serwer. Reboot i ponowne użycie polecenia systemctl umożliwiło przejście do poziomu 3 i instalator Nvidii dał się uruchomić. Instalacja zakończyła się prawie pomyślnie, to znaczy nie było żadnych obraźliwych komunikatów. Co znaczy prawie? Otóż nie daje się uruchomić "NVIDIA X Server Settings", choć stosowny plik pojawił się w /usr/bin i jest też odpowiednia ikonka w Preferencjach. Być może nieco starszy instalator byłby tu lepszy. Sterowniki Nvidii są. Uruchomiłem przykładowy program deviceQuery ze zbioru programów CUDA i bez problemu wykrywa on sterowniki i kartę Nvidii. To mnie na razie zadowala. Ciekaw jestem, czy nieco starszy instalator nie byłby lepszy. Czekam na info.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...