Skocz do zawartości

Grub Customizer w Fedora 31


stp

Rekomendowane odpowiedzi

Na swoim kompie mam Windows 10 i Fedorę 31. Grub Customizer używam począwszy od wersji Fedora 27. Do kolejnych wersji Fedory przechodziłem przez aktualizację systemu. Po aktualizacji Fedory do wersji 31 nie uruchamia się do końca Grub Customizer. Po uruchomieniu Grub Customizer pojawia się obraz (zrzut ekranu nr1) a po wybraniu Ustawienia środowiskowe pojawia się obraz (zrzut ekranu nr 2). Dodatkowo zauważyłem, ze w katalogu etc są ostrzeżenia przy plikach exlinux.conf, grub2.cfg oraz grub2-efi.cfg. Oczywiście sam system F31 działa prawidłowo. Do wersji F30 nie było problemu z Grub Customizer. Czy jest jakieś proste rozwiązanie problemu? Proszę o pomoc.

Zrzut ekranu nr 1.png

Zrzut ekranu nr 2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo:

[root@localhost ~]# lsblk
NAME            MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda               8:0    0 232,9G  0 disk 
├─sda1            8:1    0   500M  0 part 
├─sda2            8:2    0   200G  0 part 
├─sda3            8:3    0     1G  0 part /boot
├─sda4            8:4    0     1K  0 part 
└─sda5            8:5    0  31,4G  0 part 
  ├─fedora-root 253:0    0  28,2G  0 lvm  /
  └─fedora-swap 253:1    0   3,2G  0 lvm  [SWAP]
sdb               8:16   0 119,2G  0 disk 
└─sdb1            8:17   0 119,2G  0 part 
sdc               8:32   0 465,8G  0 disk 
└─sdc1            8:33   0 465,8G  0 part 
sr0              11:0    1  1024M  0 rom  
 

root@localhost ~]# cat /boot/grub2/device.map
# this device map was generated by anaconda
(hd0)      /dev/sda
(hd1)      /dev/sdc
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu z otwieraniem zarówno Win10 jak i Fedora31. Po aktualizacji Fedory przestał uruchamiać się Grub Customizer. Nic się oczywiście z tego powodu nie dzieje. Jak zaznaczyłem systemy uruchamiają się i to w kolejności, która wcześniej była w Grub Customizer zapisana. W tej chwili nie mam szczególnej konieczności zmian w /etc/default/grub. Zrobiłem jednak próbę - zmieniłem nazwę pierwszego uruchamianego systemu. Zmieniłem (w pliku /etc/default/grub) "Windows 10 1903" na "Windows 10". Po zapisie zmian komputer uruchamiając się w dalszym ciągu podaje nazwę "Windows 10 1903". Próbując natomiast uruchomić Grub Customizer otrzymuję obraz:

W ustawieniach środowiskowych (po uruchomieniu Grub Customizer) brakuje wpisu w pozycji: MKDEVICEMAP_CMD. Myślę, że to powoduje, że Gub Customizer nie uruchamia się.

Oczywiście także zagadką dla mnie jest to czemu po edycji  /etc/default/grub i zapisie zmian w dalszym ciągu na ekranie po uruchomieniu kompa zmian nie widać. Jedyna zmiana to po uruchomieniu Grub Customizer komunikat pojawia się od razu a poprzednio po ładowaniu skryptu 19/20.

Zrzut ekranu nr 3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/etc/default/grub trzeba przetłumaczyć grubi, jak krowie na polu. Najpierw upewnij się, że konfiguracja /etc/grub/default pozwoli Ci na uruchomienie obydwu systemów (tak chociaż na oko), a potem zrób w konsoli:

# grub2-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Grub nie czyta pliku /etc/default/grub, to tylko ładne kawałek tekstu dla użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam problemu z uruchomieniem zarówno Win10 jak i Fedory. Mam możliwość wyboru po starcie kompa. W Grub Customizer miałem ustawione, że po starcie kompa uruchamia się Win10. By uruchomić Fedorę trzeba dokonać wyboru. 

Aktualizacja grub2 (wykonanie w konsoli :# grub2-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg) nic nie zmieniło. W sumie w tej chwili Grub Customizer nie jest mi potrzebny bo i tak nie uruchamia się. Mogę go więc spokojnie odinstalować. A ponieważ powodem mojego zgłoszenia był właśnie brak możliwości uruchamiania się Grub Customizera po aktualizacji Fedory, mogę podziękować Ci za poświęcony mi czas i zamknąć temat. Problem, który pojawił się po aktualizacji nie ma żadnego wpływu na bieżące korzystanie z obu zainstalowanych systemów. Jestem z natury dociekliwy ale problem, który u mnie wystąpił nie jest wart poświęcania Twojego i mojego czasu. W przyszłości zawsze mogę postawić Fedorę od początku, co nie jest dla mnie problemem. Dzięki. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...