Skocz do zawartości

JACK AUDIO CONNECTION KIT


zibi743

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kiedyś pisałem post o nagrywaniu za pomocą Audacity:

https://forum.fedora.pl/topic/27139-nagrywanie-za-pomocą-audacity/

Dzięki Wam dużo się dowiedziałem. Wiedziałem, w czym tkwi problem ale nie potrafiłem sam go rozwiązać.aż zażartuję, odwaliłem robotę za Subaru bo miał napisać przewodnik;)

Chodziło o to jak włączyć i używać JACK audio.

Sam znalazłem wszystkie informacje tutaj:

https://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/16/html/Musicians_Guide/sect-Musicians_Guide-Using_JACK.html#sect-Musicians_Guide-Install_and_Configure_JACK

i tutaj:

https://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/16/html/Musicians_Guide/sect-Musicians_Guide-Using_JACK.html#sect-Musicians_Guide-Install_and_Configure_JACK

Udało mi się wykonać wszystkie czynności pomyślnie.

W sumie mógłbym zamknąć już wątek gdyby nie problem z dużym zużyciem mocy procesora.

Ostrzegali, że tak będzie. Byłem przekonany, że sobie z tym poradzę jednak do końca się nie udało...

W opcjach konfiguracyjnych JACK zaznaczyłem pole Realtime.

Okazało się to nie wystarczające. Procesor tak był obciążony, że słuchając muzyki było wyraźnie to słychać...

No ale muszę przyznać, że ten JACK to wspaniała sprawa... "Nagrywanie jak w Windows" :). Wybaczcie mi to zdanie;).

Jeżeli da się coś zrobić to byłbym wdzięczny za pomoc.

Mój procesor to:

AMD Phenom II X4 965 3,4 GHz

Moja karta graficzna to:

NVidia GeForce GTX 1050Ti

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2020 o 20:16, zibi743 napisał:

W sumie mógłbym zamknąć już wątek gdyby nie problem z dużym zużyciem mocy procesora.

Ostrzegali, że tak będzie. Byłem przekonany, że sobie z tym poradzę jednak do końca się nie udało...

W opcjach konfiguracyjnych JACK zaznaczyłem pole Realtime.

Okazało się to nie wystarczające. Procesor tak był obciążony, że słuchając muzyki było wyraźnie to słychać...

No ale muszę przyznać, że ten JACK to wspaniała sprawa... "Nagrywanie jak w Windows" :). Wybaczcie mi to zdanie;).

Nie chcę zakładać nowego wątku na ten temat.

Znalazłem artykuł na temat konfiguracji Jack'a w trybie rzeczywistym (realtime mode).

https://fedoraproject.org/wiki/JACK_Audio_Connection_Kit

Interesują mnie kroki z rozdziału Running Jack in Realtime mode.

W tej sytuacji chę się Was poradzić czy to będzie bezpieczne dla procesora i stabilności Fedory.

Chodzi mi o to czy muszę zmienić wpisy w pliku /etc/security/limits.conf tak jak oni sugerują dodając linijkę:

użytkownik - rtprio 70 użytkownik - memlock 50000

czy zainstalować rtirq i wykonać wszystkie czynności, które podali niżej...

Chciałbym już tą całą konfigurację wykonać do końca. Wydaje się, że już jestem tak blisko;).

W chwili obecnej JACK mi działa ale tak jak pokazuje ikona w zasobniku systemowym zużywa ponad 3,5 % zasobów procesora. Nagrywany dźwięk od czasu do czasu "ciągnie" się jak zużyta kaseta magnetofonowa:). No oczywiste jest to, że inne procesy też zabierają zasoby. Przy pomocy htop'a troszkę tych procesów powyłączałem:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to wszystko jest...

Powiem Wam co zrobiłem. Nie wykonywałem czynności z rozdziału Running Jack in Realtime mode. Nie jestem fachowcem i nie chciałem eksperymentować z chedulingiem procesora i kernelem (Real Time Kernel).

Uruchomiłem JACK CONTROL. Skonfigurowałem go jak w załącznikach setup. Następnie uruchomiłem serwer dźwięku naciskając Start. Do końca dobrze nie poszło ponieważ pojawiła się wiadomość załącznik Messages / Status.

Wiadomość zamknąłem. W tym momencie pojawiła mi się biała ikona głośnika, tak jakby serwer dźwięku działał...

Zamknąłem okno JACK Audio Connection CONTROL.

Włączyłem radio internetowe w Firefoxie. Następnie uruchomiłem Audacity, który wskazywał na niby poprawną konfiguację JACK'a, zał. audacity.

Po tych krokach zacząłem nagrywanie muzyki z radia internetowego. Dźwięk od czasu do czasu wydawał się "zaciągać". Kiedy skończyłem nagrywać, zapisałem projekt.

Następnie w Konsoli zabiłem wszystkie procesy związane z jackd:

killall jackd

W tym momencie na ekranie zobaczyłem ilustrowaną informację, że system przeszedł na pulse audio.

W Audacity zmieniłem źródła nagrywania itd. Po czym odtworzyłem nagraną muzykę. Wydaje się, że nagrała się dobrze... Podczas odtwarzania nie było słychać jakichś zaciągnięć czy opóźnień. No i wykres wyglądał prawidłowo nie "ścięty", zał. audacity.

No już sam nie wiem.... Coś jednak z tym dużym wykorzystaniem zasobów CPU przez Jacka trzeba będzie zrobić...

setup1.png

setup2.png

nagrywanie_w_audacity.png

audacity_wybranie_źródeł_dźwięku.png

spectacle.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...