Skocz do zawartości

Dystrybucja


Berkof

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Berkof oczywiście Slack ciagle jest rozwijany zapowiadana wersja 10.1 była zaplanowana na długo przed chorobą Pata.:unsure:

Niestety musze przyznać że stronki o slacku sa raczej malo zachęcające wizualnie nie to co Fedora.pl, ale treściwe.

Instalujesz slacka 60 % ręcznie tzn. procedura wygląda mniej wiecej tak (przyklad dla instalacji z plyty):

1. Włóż cd z instalką do stacji (koniecznie ustawione w biosie boot cd)

2. Powien pokazać sie typowy ekran instalacji (brzydkie kolory) , wybierz jądro ja polecam adaptec.s

3. Wybierz uklad klawiatury jaki jest dla ciebie najwygodniejszy.

4. Musimy stworzyć odpowiednie partycje (program cfdisk).

-logujemy sie jako root

-tworzymy partycje min to: / oraz swap (jeśli nie mamy za dużo pamięci RAM).

osobiście polecam dodatkową partycje /home /boot (nasza partycja "bootable" rozmiar do 100mb na nasze Lilo) oraz /usr

5. Wchodzimy do głównego programu instalacji "setup"

6.Ustawiamy KEYMAP na qwerty/pl2.map chyba że kożystamy z klawiatury o ukladzie amerykańskim US.

7.Klikamy ADDSWAP i automatycznie wykrywa nam naszą partycje swap i formatuje ją.

8. TARGET wybieramy formatowanie istniejących partycji + montowanie.

9. SOURCE czyli zródło instalacji pakietów (u nas bedzie to "Install form a Slackware CD or DVD)

10.SELECT wybieramy pakiety które chcemy mieć dostepne w naszym Slaku po instalacji.

11.INSTALL określamy jak chcemy mieć zainstalowane pakiety i instalujemy je.

12.Po instalacji paczek, czas na konfiguracje

-wybor docelowego jądra

-tworzenie dyskietki startowej (taki rescue floppy)

-jeśli urzywamy modemu najlepiej skonfigurować go tutaj, dla modemow wewnętrznych opcja /dev/ttyS7 dla pozostałych /dev/ttyS0 - /dev/ttyS3

-na tym etapie można skonfigurować opcje Hotplug (rodzaj kreatora urządzeń)

13.Konfiguracja Lilo.

14.Konfiguracja myszki.

15. Konfiguracja sieci.

16. Uruchamiane uslugi podczas uruchamiania systemu np. SSH, CUPS, MYSQL.

17.Dalej już jest czysta kosmetyka. Warto jeszcze ustawić obsługę języka polskiego, fonty z rodziny Latin2 czyli np. lat2a.16.psfu.gz...

 

Tak to wygląda mniej więcej, w razie problemow postój na ten topic B)

 

powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam Debiana. IMHO, to mit, iż jest on tylko dla bardziej zaawansowanych użytkowników. To, co zrobili z instaloatorem do Sarge'a, to już porażka, sam za mnie wszystko skonfigurował. Aż się oburzyłem :).

 

Ja właśnię przerzucam się na Fedorę. Debian, poprostu, mnie znudził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W slaku instal polega na tym co w większości dystrybucji. Instaluje paczki.

 

Jeśli wybrałeś Slacka to przygotuj się na sporo lektury :) Ale faktycznie jak nauczysz się slacka to nauczysz się linuksa. Niestety w przyszłości jak przejdziesz na inną distro to będziesz musiał się pryzwyczaić że różne rzeczy się ustawia w innych plikach :)

 

Dokonałeś (_napewno_ → na pewno) ORT dobrego wyboru. Slack to potęga. Polecam stronkę www.linuxpackages.net z pakietami.

 

Jak ci się slack nie spodoba to spróbuj Debiana to naprawdę nie jest trudana dystrybucja tym bardziej że masz multum manuali po polsku na www.debian.org. Jedyne co mi się w debie nie podoba to ilość dziwnych programów do konfiguracji systemu. Debconf itp. No ale przecież nie trzeba z nich korzystać :)

 

Poza tym polecam też Gentoo jeśli chcesz poznać z czego jest zbudowany twój linux, bez jakich rzeczy się obędzie a jakie mieć musi. Jeśli się zdecydujesz na gen to zaopatrz się w duuuuuużżżżżżżooooooo czasu :D

 

SUsE cool jak lubisz żeby ci wszystko działało od razu. Gdyby nie fakt że ma stare paczki Gnoma zawsze to bym SUSE pewnie uzywał :)

 

 

Prawda jest taka że każda dystrybucja to Linux z małymi wyjątakim (BSD) i jak się już opanuje kompilacje i konfigurację to od distro zalezy jedynie sposób zarządzania pakietami i dodany sprzęt do konfiguracji.

 

Osobiście uzywam Debiana bo FC3 mnie zdenerwowała ilością zainstalowanych usług a poza tym Debiana uaktualniasz bez potrzeby ściagania płyt :P

 

Pozdrawiam

 

P.S

Staraj się polubić Slacka jak poświęcisz mu trochę czasu to będziesz pracował na jednej z najlepsych dystrybucji.

 

P.S 2

Nie mówcie na forum że dystrybucje mieliście 15 minut i stwerdziliście że nie jest dla was bo to tylko świadczy o tym że jesteście lamerami. Nie można poznać dystrybucji w 15 minut....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest cos ze komus cos sie podoba (_odrazu_ → od razu) ORT a cos nie ja mialem knoppixa mi sie podrazu jakos nie spodobal

(to tak samo jak spojrze na ksiazke z bioli i juz mam jej dosc a spojrze na wos lub manuala do C++ i moge nad nimi streczec godzinami :) )

W czym slack jest lepszy od gentoo :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci się slack nie spodoba to spróbuj Debiana to naprawdę nie jest trudana dystrybucja tym bardziej że masz multum manuali po polsku na www.debian.org.

A są jakieś polskie manuale do slacka :?:

 

I jeszcze jedno w tym temacie. Zakupiłem kiedyś taką książke: http://helion.pl/ksiazki/rhl9bi.htm

 

Czy używając slacka będe mół się nią wzorować? No bo wydałem w sumie te 140zł. A jeśli nie to jeśli pozostanę na fedorce to ona mi pomoże? Wiem, że fedorka jest troche inna, ale jak bardzo od RH? Książka była pisana pod RH9.0 i dlatego zastanawiam się jak dużo rzeczy nie znajdzie odzwierciedlenia w książce, pozostając na fedorce lub przechodząc na slacka?

 

Pozdrawiam wszystkich

 

p.s. Wesołych Świąt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam gorąca PLD. ale jeżeli chcesz Debiana to może zacznij od Ubuntu. coś mi się zdaje że Ubuntu zrobile kolesie od Debiana ale nie jestem pewien... w każdym bąć razie podobno dobry (mam na płycie ale jeszcze nie zainstalowałem) i kompatybilny z debianem chyba jest.... jak chcesz więcej info to http://www.ubuntulinux.org

 

 

a jak chcesz coś innego to polecam http://distrowatch.com (_napewno_ → na pewno) ORT coś sobie wybierzesz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S 2

Nie mówcie na forum że dystrybucje mieliście 15 minut i stwerdziliście że nie jest dla was bo to tylko świadczy o tym że jesteście lamerami. Nie można poznać dystrybucji w 15 minut....

Dokładnie tak wyglądała moja przygoda z Red Hatem 6.x, nie pamiętam dokładnie. Następną dystybucją bawiłem się już kilka godzin. Po sprawdzeniu około 8 dojrzałem na tyle, by pozostać przy jednej. Padło na Fedorę, stety lub nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...