Skocz do zawartości

Dystrybucja


Berkof

Rekomendowane odpowiedzi

perbeatus: a jak sprawa wygląda na BSD czym on sie rużni od standardowego distro?? bo myślalem ostatnio o przesiadce z Fedory.

 

Nie warto kupować książek!!!! naprawde nie warto, chyba że chodzi o głębsze tematy jak bezpiecześntwo... chociaż i to można znaleźć w sieci :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Fedora to najnowsza wersja redhata :)

Moim zdaniem mało jest w tym prawdy. Red Hat tylko patronuje tej dystrybuvji, tworzą ją zwykli ludzie nie związani z Red Hat (z pomniejszymi wyjątkami). Natomiast markę Red Hat należy kojarzyć z ich własnymi dystrybcjami, tworzonymi przez zatrudnionych przez nich developerów i specjalistów, jak np. Red Hat Enterprise Linux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie sie zminiaja a fedora jest uzalezniona od redhata, ostatnio nawet (_przecierz_ → przecież) ORT bylo na forum ze chciano zminic nazwe z fedory na kolejne wersje redhata :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________

Fajne powiedzenie, kevin Mitchnik czesto sie na niego powolywal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_PaT:

Ja też na początku slacka widziałem przez 30 min ale się do tego nie przyznaje publicznie (oprócz tego miejsca). Potem zmądrzałem bo zaóważyłem że wygląd distro mając swój wybrany theme do Gnoma, zestyaw ikonek, kursorki itd można dostosować pod względem wyglądu pod siebie.

 

Co do BSD to różni się sporo... Osobiście nie polecam na Desktop. No chyba że ktoś UNIX'a potrzebuje koniecznie to FreeBSD, bo OpenBSD to już trza się znać na UX. Jesli chodzi o przesiadkę z Linuksa na BSD to można ale trzeba duuuzzzooo poczytać. Tam nie ma pakietów tylko porty (jak w gentoo, a raczej w gentoo jest jak w BSD) czyli źródła kompilujesz. Ustawiasz wszytko sam, brak konfiguratorów jak w Fedorze i przedewszystkim z programami ciężko bywa. Na koniec powiem jeszcze tyle że spróbować warto bo nie znam ludzi niezadowolonych z BSD, ale może dlatego że oni jak już się za to wzięli to wiedzieli czego chcą i po co, ale pamiętaj (_linuks_ → Linux) ORT to nie UNIX.

 

Książka. Z RH9 sporo wykorzystasz w Fedorze tym bardziej że w helionskich książkach najczęściej podstawy są typu komendy Basha a tak poza tym to dołączam się do wcześniejszego apelu.

NIE KUPUJCIE KSIĄŻEK O LINUKSIE!

Wszystko jest w "man" albo w necie, albo tu :D

 

Pozdrawiam i zachęcam do czytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE KUPUJCIE KSIĄŻEK O LINUKSIE!

Wszystko jest w "man" albo w necie, albo tu :D

Dooki mam neta jest ok. A jak nie będę miał, bo skończy się umowa i nie będzie można podpisać nowej? (nie wnikajcie dlaczego) ;)

 

Czyli jeśli w książce do RH9 mam napisane, że polecenie redhat-config-soundcard konfiguruje katrę dźwiękową, to w fedorze będzie to fedora-config.soundcard ?

 

Pomoc uzyskuje się poprzez wydanie np man ps jak zna sie komende, o której szukamy pomocy. A jest możliwość sprawdzenia wszystkich komend jakie występują w danej dystrybucji (jakiś spis) a potem łatwe poruszanie się lub sprawdzanie wybranej komendy z tego spisu?

 

Jak już będę dobrze znał fedore i postanowie zainstalować slacka, to będę musiał uczyć się od nowa? Bo teoretycznie inaczej paczki się nazywają, inazej się kompiluje, budje pakiety, itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest możliwość sprawdzenia wszystkich komend jakie występują w danej dystrybucji (jakiś spis) a potem łatwe poruszanie się lub sprawdzanie wybranej komendy z tego spisu?

Ja piszę "apropos <fraza>" czyli np. "apropos config" a jak chcę coś dokładniej to np. apropos config | grep network

 

Co do książek, to mają te zaletę, że można je czytać np. w pociągu czy autobusie, a do man-a to trzeba by już mieć laptopa :) Ale mają też wadę - nie wszystkie są dobre o czym nie zawsze można się przekonać już w księgarni, a do tego są zazwyczaj piekielnie drogie (szczególnie te oryginalne).

 

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kumpel ostatnio zastanawia się nad zainstalowaniem (_linuxa_ → Linuksa) ORT (póki co jako drugi system) Powiedział mi że chce żeby jego distro było łatwe,podobne do W$ i wmiare intuicyjne. Czyli środowisko graficzne KDE nie Gnome. Tylko zastanawiam się jaka dystrybucja. Czy Fedora,czy jakaś inna (Mandraka mu nie polece bo sam niedawno zrezygnowałem z KDE pod Mandarynką na Gnome pod FC3, moim zdaniem Mandrake jest mocno przereklamowany)

Zastanawiałem się nad SUSE, słyszałem że KDE w Suse jest bajecznie dopracowane,tylko jak to jest z instalacją Suse? Można ją wypalić w formie obrazów iso na płytkach? Jak nie to jak to się instaluje? I prosiłbym o opinie czy warto.

 

Pozdrawiam

 

-----

http://internet.interia.pl/polecamy/news?s...328&cinf=486145

http://www.linux.pl/wydruk.php?wydruk=1054&show=news

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje za i przeciw po 4 godzinach na suse 9.2

 

Za

- spora ilosc dobrego softu

- fatwa instalacja nvidi z internetu (instaluje sie sama (_urzytkownik_ → użytkownik) ORT tylko wybiera w update jej instalacje)

- cedega w pakiecie łacznie z wine

- nowe technologie

- latwa instalacja

- dosc ladny wyglad

- widac współprace z macromedia

 

Przeciw

- problemy z rozdzielczosci ekranu

- sax do konfiguracji ustaiwen oraz rozmiaru czasami działa źle (przynajmniej u mnie ani razu nie spoełnił swojej funkcji)

- po instalacji nvidi ekran nadal jest dopoasowany do monitora tak jak w windows i innych dystrybucjach windows

- dziwna konfiguracja usług

- ten linux jest na krawędzi łamania zasad programów open sour (wyjaśniejnie niżej)

- droga cena jak na (_linuxa_ → Linuksa) ORT :)

- umowa linencyjna podczas instalacji

 

 

 

suse 9.1

za

- ładny wyglad

- dosc szybki

- prosta konfiguracja

przeciw

- problemy z kompilowaniem a nawet ponoc nie mozna na nim (_wogule_ → w ogóle) ORT niczego skompilowa

 

Mam nadzieje że subiektywna ocena :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...