Skocz do zawartości

clone fedory z sata ssd na nvme


PK0MP

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem kopie Fedory 29 z dysku SSD sata na dysk Nvme. Po klonie system łąduje się do wyboru wersji fedory(wcześniej robiłem upgrady więc jest do wyboru 29 w trzech odmianach oraz 25 rescu).Po wybraniu systemu pokazuje się obrys logo fedory zapełniane białym, finalnie system kończy się ładować na dracut. Próbowałem wpisyawac dracut --regerate-all -f ale system nie rozpoznaje takiego polecenia, po wpisaniu help nie widać takiego polecenia.  Podejrzewam że problemem jest zmiana ścieżek dostępu. Proszę o podpowiedz gdzie i co mam pozmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, PK0MP napisał:

Zrobiłem kopie Fedory 29 z dysku SSD sata na dysk Nvme. Po klonie system łąduje się do wyboru wersji fedory(wcześniej robiłem upgrady więc jest do wyboru 29 w trzech odmianach oraz 25 rescu).Po wybraniu systemu pokazuje się obrys logo fedory zapełniane białym, finalnie system kończy się ładować na dracut. Próbowałem wpisyawac dracut --regerate-all -f ale system nie rozpoznaje takiego polecenia, po wpisaniu help nie widać takiego polecenia.  Podejrzewam że problemem jest zmiana ścieżek dostępu. Proszę o podpowiedz gdzie i co mam pozmieniać.

W takich sytuacjach najlepiej zrobić chroot na zamontowaną partycję z Fedorą i naprawić ją mając dostęp do shella. Ale zanim to zrobimy:

- w jaki sposób skopiowałeś system ze starego dysku na nowy?

- czy zmodyfikowałeś plik /etc/fstab tak, by odpowiadał numerom identyfikacyjnym partycji na nowym dysku (pewnie tak, skoro dochodzisz aż do dracuta, ale nie zaszkodzi sprawdzić).

Chroot polega na uruchomieniu jakiegokolwiek LiveCD (możę być płyta instalacyjna z Fedorą Workstation) i urychomienie z niej komputera. Potem trzeba utworzyć katalog, przykładowo, /mnt/zepsuta_fedora i zrobić coś takiego (zakładając, że Fedora jest zainstalowana na partycji /dev/sda1, chociaż u Ciebie może być gdzieś indziej):

mount -t ext4 (lib xfs) /dev/sda1 /mnt/zepsuta_fedora
mount --types proc /proc /mnt/zepsuta_fedora/proc
mount --rbind /sys /mnt/zepsuta_fedora/sys
mount --make-rslave /mnt/zepsuta_fedora/sys
mount --rbind /dev /mnt/zepsuta_fedora/dev
mount --make-rslave /mnt/zepsuta_fedora/dev
chroot /mnt/zepsuta_fedora /bin/bash
source /etc/profile

W tym momencie jesteś zalogowany jako root na Twojej fedorze 29. I możesz wygenerować initramfsa. Sprawdź jaki kernel masz w katalogiu /boot/ - ls -al /boot - i zrób coś takiego:

dracut -f /boot/initramfs-wersja.x86_64.img wersja.x86_64

Wydaje się skomplikowane, ale zadziała. Czy pomoże, to zależy od tego, czy przyczyną jest initramfs. Przy okazji, będąc zalogowany do systemu przez livecd, możesz sprawdzić /etc/fstab oraz konfigurację gruba w /etc/default grub .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2020 o 17:09, SeeM napisał:

Po pierwsze to bardzo Ci dziekuje za to ze chcesz mi pomoc

W takich sytuacjach najlepiej zrobić chroot na zamontowaną partycję z Fedorą i naprawić ją mając dostęp do shella. Ale zanim to zrobimy:

- w jaki sposób skopiowałeś system ze starego dysku na nowy?

- czy zmodyfikowałeś plik /etc/fstab tak, by odpowiadał numerom identyfikacyjnym partycji na nowym dysku (pewnie tak, skoro dochodzisz aż do dracuta, ale nie zaszkodzi sprawdzić).

Chroot polega na uruchomieniu jakiegokolwiek LiveCD (możę być płyta instalacyjna z Fedorą Workstation) i urychomienie z niej komputera. Potem trzeba utworzyć katalog, przykładowo, /mnt/zepsuta_fedora i zrobić coś takiego (zakładając, że Fedora jest zainstalowana na partycji /dev/sda1, chociaż u Ciebie może być gdzieś indziej):


mount -t ext4 (lib xfs) /dev/sda1 /mnt/zepsuta_fedora
mount --types proc /proc /mnt/zepsuta_fedora/proc
mount --rbind /sys /mnt/zepsuta_fedora/sys
mount --make-rslave /mnt/zepsuta_fedora/sys
mount --rbind /dev /mnt/zepsuta_fedora/dev
mount --make-rslave /mnt/zepsuta_fedora/dev
chroot /mnt/zepsuta_fedora /bin/bash
source /etc/profile
Cytuj

W tym momencie jesteś zalogowany jako root na Twojej fedorze 29. I możesz wygenerować initramfsa. Sprawdź jaki kernel masz w katalogiu /boot/ - ls -al /boot - i zrób coś takiego:

wdarla Ci sie literowka winno byc ls -al przez ls sie nie stawia - .

nie ma sda1 jest

Pierwszy problem mount -t ext4 (lib xfs)

syntax error near unexpected token `('

ktory tyczy sie (lib xfs), co autor mial na mysli?

 

/dev/dm-1

partycja na ktrej jest /home (profil)

/dev/dm-2

wyglada jak systemowa ale /boot/ ma pusty, zadnych zbiorow

/dev/dm-4

nabardziej wyglada na systemowa, boot jest pelny

ale! pomimo su jest tylko w trybie odczytu wiec pomimo zaklec nic nie moge na niej zmienic

 

 

Cytuj

 



dracut -f /boot/initramfs-wersja.x86_64.img wersja.x86_64

 

[root@localhost-live boot]# dracut -f /boot/initramfs-5.6.6-300.fc32.x86_64.img
mktemp: failed to create directory via template '/var/tmp/dracut.XXXXXX': Read-only file system
dracut: mktemp -p '/var/tmp/' -d -t dracut.XXXXXX failed.

 

Cytuj

Wydaje się skomplikowane, ale zadziała. Czy pomoże, to zależy od tego, czy przyczyną jest initramfs. Przy okazji, będąc zalogowany do systemu przez livecd, możesz sprawdzić /etc/fstab oraz konfigurację gruba w /etc/default grub .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...