Skocz do zawartości

Czy EuroLinux prześcignie konkurencję?


Jonshu

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda na to że developerzy EuroLinux ostro nacierają z wybijaniem się naprzód, już sam autorski system budowania pozwalający na kompilację wewnątrz środowiska, sprawił że EuroLinux wychodzi na prowadzenie pod wzlędem technologicznym, a z wydaniem 8.4 dowiadujemy się o kolejnych rzeczach,

Jak uważacie czy EuroLinux ma szansę przebić Almę i Rockiego?

roadmap-1629194836.thumb.png.7ffefd9fdaddae8fa58fbdb479bb976f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Euro ma kilka rzeczy w ofercie, bo klonują nie tylko RHELa, ale też jBossa, Ansible Tower, Postgresa i coś tam jeszcze zapomniałem co. Mają też swoje szkolenia. Nawet jeżeli im się nie uda ze swoją dystrybucją, to sprzedają wsparcie dla RHELa, CentOSa i chyba Oracle Linuksa, więc mają na czym zarabiać. Ogólnie ciekawa koncepcja i może znajdą swoją super-niszę. Firmy zaczynają eksperymntować z różnymi klonami i może wsparcie dla wszystkiego to nie jest zły pomysł.

Jedyne, czego nie mają względem RHELa, to super-drogiej subskrypcji datacenter, która obejmuje wszystkie wirtualki na jednej maszynie. Przy >=64 wątkach na jednym serwerze zaczyna się opłacać. No ale na Almie też tego nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, SeeM napisał:

Ogólnie ciekawa koncepcja i może znajdą swoją super-niszę.

Miejmy nadzieję. Ogólnie takie firmy mają "ciężko", bo są ograniczone zgodnością (ABI i API) z RH, więc ciężko o jakieś innowacje.

Może, czas np. zaoferować, za pewnie kosztem zgodności,  system skompilowany pod nowsze architektury level 3 lub 4 (avx512)? RH tego nie oferuje.

22 godziny temu, SeeM napisał:

Jedyne, czego nie mają względem RHELa, to super-drogiej subskrypcji datacenter, która obejmuje wszystkie wirtualki na jednej maszynie. Przy >=64 wątkach na jednym serwerze zaczyna się opłacać. No ale na Almie też tego nie widziałem.

Almalinux nie oferuje subskrypcji (a więc nie ma też żadnych ograniczeń), więc nie ma co porównywać do płatnych ofert. Wsparcie jest oferowane przez firmy trzecie, ale to inne pary kaloszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, sunrise napisał:

Miejmy nadzieję. Ogólnie takie firmy mają "ciężko", bo są ograniczone zgodnością (ABI i API) z RH, więc ciężko o jakieś innowacje.

Może, czas np. zaoferować, za pewnie kosztem zgodności,  system skompilowany pod nowsze architektury level 3 lub 4 (avx512)? RH tego nie oferuje.

Almalinux nie oferuje subskrypcji (a więc nie ma też żadnych ograniczeń), więc nie ma co porównywać do płatnych ofert. Wsparcie jest oferowane przez firmy trzecie, ale to inne pary kaloszy.

Z czymś mi się pomyliło i zapomniałem z czym. :) W budowanie systemu pod inne architektury to baaaardzo dużo pracy. Nawet, jeżeli sam system wstanie, to niektóre oprogramowanie może tracić funkcjonalność. Przykładowo, PostgreSQL na Sparc działa, ale jest uboższy konfiguracyjnie.

Innowacje niestety w ogóle nie mają nawet sensu. Jest to taki trochę paradoks klonów RHEL-a, że nie mogą naprawiać błędów. Mogą tylko czekać na nowe pakiety od Red Hata. Mogą się za to zaangażować w CentOS Stream i tam kierować poprawki szczególnie zgłaszanych przez klientów błędów. Tylko jeden się narobi, a reszta wypije darmowy soczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, SeeM napisał:

W budowanie systemu pod inne architektury to baaaardzo dużo pracy. Nawet, jeżeli sam system wstanie, to niektóre oprogramowanie może tracić funkcjonalność. Przykładowo, PostgreSQL na Sparc działa, ale jest uboższy konfiguracyjnie.

Źle się wyraziłem, chodziło mi o nowsze wersję architektury x86_64.

Ostatnio na Fedora devel był poruszany temat podniesienia poziomu dla Fedory https://lists.fedoraproject.org/archives/list/[email protected]/thread/5EJ7T27EBBSJKMDY2MKCKR5ZIRBCKPJ6/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2021 o 14:00, sunrise napisał:

Nie. Obecnie nie oferuje w stosunku do AlmaLinux i RockyLinux żadnej wartości dodanej. Jest mniej rozpoznawalny, wsparcie społeczności nie istnieje.

Myślę że EuroLinux to trochę inna liga niż Rocky, który tworzony jest przez społeczność, więc nie oczekiwałbym tutaj zbyt wiele jeśli chodzi o społeczność, ale patrząc na roadmapę to jest to ujęte więc może coś się tam z czasem wykluje :) 

@sunrise korzystasz Rocky'ego czy Almy? dobrze się to sprawdza? jestem ciekaw jak wygląda obszerność repo, zwłaszcza w kontekście paczek *-dev oraz jak wygląda szybkość pojawiania się łatek bezpieczeństwa? Czy RockyLinux lub AlmaLinux zapewniają migrację istniejących środowisk bez reinstalacji podobnie jak EuroLinux?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2021 o 14:58, SeeM napisał:

Jedyne, czego nie mają względem RHELa, to super-drogiej subskrypcji datacenter, która obejmuje wszystkie wirtualki na jednej maszynie. Przy >=64 wątkach na jednym serwerze zaczyna się opłacać. No ale na Almie też tego nie widziałem.

Z tego co mi wiadomo, to nie ma takiej rzeczy w "korzystności" oferty RHEL-a, której nie mógłbyś dostać na lepszych warunkach w EuroLinuksie, a więc ta "super droga" oferta Red Hata, pod tym względem nie ma odpowiednika, że ta sama oferta od EL będzie co najwyżej "średnio droga". A tak na serio, to dowiadywałem się u źródeł i z tego jak zrozumiałem to nie ma przeszkód żeby dostać taką ofertę.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Jonshu napisał:

korzystasz Rocky'ego czy Almy? dobrze się to sprawdza? jestem ciekaw jak wygląda obszerność repo, zwłaszcza w kontekście paczek *-dev oraz jak wygląda szybkość pojawiania się łatek bezpieczeństwa? Czy RockyLinux lub AlmaLinux zapewniają migrację istniejących środowisk bez reinstalacji podobnie jak EuroLinux?

Ja nie zauważyłem żadnych różnic między EuroLinux, AlmaLinux, RockyLinux czy CentOS. Dostępność pakietów jest taka sama we wszystkich dystrybucjach.

Co do migracji to nie próbowałem, ale każdy dostarcza swoje narzędzia:

Alma https://github.com/AlmaLinux/almalinux-deploy

Rocky https://docs.rockylinux.org/guides/migrate2rocky/

Co do szybkości aktualizacji to wszyscy maja termin około 1 dnia. Tutaj masz porównanie kilku dystrybucji.

A którą wybrać? Tak naprawdę, to nie ma znaczenia, wszystkie są takie same. Możesz też wybrać CentOS Stream, jeżeli nie przeszkadza Ci krótszy okres wsparcia i związany z tym wcześniejsza przymusowa migracja na wyższą wersję.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Jonshu napisał:

Z tego co mi wiadomo, to nie ma takiej rzeczy w "korzystności" oferty RHEL-a, której nie mógłbyś dostać na lepszych warunkach w EuroLinuksie, a więc ta "super droga" oferta Red Hata, pod tym względem nie ma odpowiednika, że ta sama oferta od EL będzie co najwyżej "średnio droga". A tak na serio, to dowiadywałem się u źródeł i z tego jak zrozumiałem to nie ma przeszkód żeby dostać taką ofertę.

pozdrawiam.

Nie mogą kosztować więcej niż Red Hat, to na pewno. Dzięki. Szukałem data center w ich ofercie i nie znalazłem, więc firma zdecydowała się na zakup RHEL-a. Dam im znać, żeby dodali takie informacje na stronce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 27.08.2021 o 13:37, Jonshu napisał:

EuroLinux organizuje webinar,
myślę że wiele kwestii będzie wyjaśnionych, zwłaszcza w kontekście darmowej wersji albo możliwości systemu buduowania paczek,

podaję link do szczegółów.
https://pl.euro-linux.com/firma/konferencje/webinar-eurolinux-9-2021/

Jeżeli nie działa Wam rejestracja, trzeba odświeżyć stronę i przeklikać dane ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jonshu changed the title to Czy EuroLinux prześcignie konkurencję?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...