Skocz do zawartości

Zmiana formatu dysku z danymi. ntfs -> linux


fraktal15

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 3.01.2022 o 17:52, fraktal15 napisał:

i co dalej w tej sprawie?:)

No dalej tu musisz go zamontować tam gdzie gdzie chcesz.

Do pliku /etc/fstab dajesz linię w odpowiednim formacie np:

/dev/sdb1               /dane               ext4            defaults 1 1

gdzie:

/dev/sdb1 - partycja na twoim dysku

/dane          -  katalog w którym będzie zamontowana ta partycja, katalog ten musi wcześniej istnieć i może być w dowolnym miejscu systemu plików

ext4             - format systemu plików. Tutaj musisz podać format (tutaj ext4) w jakim sformatowałeś swoją partycję (bo sformatowałeś ją?)

reszta generalnie Cie nie interesują, a jeżeli Cię interesuje to zajrzyj do podręcznika man fstab lub internetu.

zamiast /dev/sdb1 można podać LABEL=<etykieta_dysk> ale nie polecam lub UUID=<uuid_partycji> to akurat polecam, UUID partycji poznasz poleceniem blkid.

Po dodaniu wpisów, proponuje je, przed ponownym uruchomieniem, przetestować. Wykonaj polecenia:

mount /dane

i

umount /dane

W przypadku błędów, musisz je poprawić lub za komentować (znak #) lub usunąć wpis który dodałeś. Inaczej czeka Cię problem z uruchomieniem systemu i "zabawa" z trybem ratunkowym.

Edytowane przez sunrise
Zamiast default musi być defaults
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wg. zaleceń. Po wykonaniu poleceń mount i umount wszystko zadziałało prawidłowo, a po restarcie komputera:IMG_20220108_113553.thumb.jpg.6f24cef79cb69ed6365d43f924fcf3d6.jpg

i nie mogę nic napisać.

Po ponownym restarcie i wejściu w edycję grub poprzez kliknięcie "e" podczas rozruchu:

IMG_20220108_113617.thumb.jpg.ef924130c72c4629d0b7243975415e76.jpg

Co zrobić by odpalić konsole (aby wywalić pozycje z tym dodanym dyskiem z /etc/fstab), albo naprawić, żeby się dysk montował prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grubie usuń wpisy "rhgb quiet" i popatrz i pokaż jaki jest błąd

Dodatkowo możesz uruchomić z płyty lub pendrive fedorę w trybie ratunkowy i tam w konsoli zamontować partycje np. w katalogu /mnt lub uruchomić fedorę live i tam w konsoli zamontować partycje.

W twoim przypadku powinno być coś w tym rodzaju

mount /dev/sda3 /mnt

Mała uwaga jeżeli uruchomisz z płyty lub pendrive to dysk nie musi być dostępny jako /dev/sda może się inaczej nazwy, bo np. pendrive teraz jest sda a twój dysk to będzie sdb, najlepiej wydaj polecenie lsblk i twoja partycje to będzie ta która ma rozmiar 117,7G

Plik fstab będzie prawdopodobnie w /mnt/root/etc/fstab

W trybie ratunkowym będzie zapewne dostępny tylko edytor vi więc przed wszystkim zapoznaj się ja się w nim dokonuje edycji  i jak się z niego wychodzi, bo nie jest to takie oczywiste.

Po edycji odmontuj /mnt

 

Edytowane przez sunrise
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No musisz postępować tak napisałem Ci w poprzednim poście, dziwne, że montowanie w konsoli się udało, bo wpis w fstab  jest błędny (źle Ci podałem), nie powinno być default tylko defaults, brakuje s na końcu.

Jeszcze jeden sposób, może łatwiejszy, ale nie wiem czy będzie u ciebie działał:

w grub zamiast rhgb quiet dodaj rd.break

Enterem wchodzisz w tryb awaryjny i w konsoli wydajesz polecenia
 

mount -o remount, rw /sysroot

chroot /sysroot

vi /etc/fstab

naciskasz insert (lub i) dokonujesz zmian wciskasz esc wpisujesz :wq
 

exit

exit

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, fraktal15 napisał:

Jak zmienić nazwę zamontowanego dysku z "Wolumin" na inną?

Prawdopodobnie musisz ustawić etykietę (label), w zależności do systemu plików służą do tego różne programy, dla ext4 jest to e2label

np.

e2label /dev/sdb1 moj_dysk

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...