Jump to content

Czcionki w Linux


Guest
 Share

Recommended Posts

Jakie czcionki zastępują w Linuksie Windowsowe? Tzn, jakie trzeba mieć na dysku, żeby przeglądarka wszystko pokazywała prawidłowo? Tylko wolne czcionki. I skąd można pobrać całe archiwum z polskimi czcionkami do Writera, do tworzenia dokumentów w pdf? Pytam o archiwum, bo nie chce mi się ściągać po jednej. Zwykle w sieci są pojedynczo i to spakowane każda osobno i to jeszcze w podfolderach. Roboty, ze ho ho...

Link to comment
Share on other sites

Teoretycznie są wolne fonty, zaatępujące Times New Roman, Arial, Courier New oraz Georgię, ale twórca pliku css musi je uwzględnić. Inaczej przeglądarka nie będzie wiedziała, jakich użyć, zamiast tych brakujących.

W praktyce potrzebujesz fontów Microsoftu, bo są zwyczajnie dobre i popularne. Jest kilka sposobów, żeby je pobrać zgodnie z ich licencją. Stare fonty można pobrać w formie wykonywalno-instalacyjnej plików exe i użyć cabextract w celu ich wypakowania. Nowsze są zawarte w nierozwijanym już programie Power Point Viewer. Można go zainstalować używając Wine oraz kopiując fonty do katalogu /home/uzytkownik/.local/share/fonts. Jeżeli chcesz robić ładne pliki pdf, polecam również przepiękną Antykwę Pułtawskiego. Pamiętaj, że trudno jest zrobić fonty, które wyglądają dobrze zarówno na wydruku, jak i na ekranie. Albo jedno, albo drugie. Microsoft zlecił prace nad swoimi fontami głównie dla ekranów.

Możesz też pobrać dowolną ilość fontów z repozytorium Google. Strony internetowe są często tak projektowane, żeby przeglądarka pobierała je na bieżąco, ale jak najbardziej można je ściągnąć.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...