Jump to content

MongoDB jak zainstalować w Fedora 38


andreees
 Share

Recommended Posts

Czy ktoś może pomóc mi w instalacji MongoDB i mongosh na systemie Fedora 38.

Fedora sama w sobie jest prawie doskonała ale muszę pracować z bazą danych MongoDB i nie potrafię jej zainstalować w Fedora 38.

 

To pierwszy "kłopot" jaki napotkałem w Fedorze i jedyny który może mnie skierować na Ubuntu :( który tak w zasadzie nie chce mi działać na nowym sprzęcie.

Link to comment
Share on other sites

Proszę mi tu żadnym Ubuntu. :lol: Będzie dobrze.

MongoDB jest od jakiś dwóch lat na licencji, z którą Fedory woli nie ryzykować i nie umieszczać go w swoich repozytoriach. Ale ekipa MongoDB jak najbardziej robi pakiety RPM. Co prawda dla Red Hata, a nie Fedory, ale to działa. Tutaj jest wszystko opisane: https://developer.fedoraproject.org/tech/database/mongodb/about.html  .

Pakiety RPM są tutaj - http://repo.mongodb.org/yum/redhat/  .

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, SeeM napisał:

MongoDB jest od jakiś dwóch lat na licencji, z którą Fedory woli nie ryzykować i nie umieszczać go w swoich repozytoriach.

Trochę offtop, ale coś czuję, że podobny los czeka Terraform (z którego intensywnie korzystam) w przyszłych wydaniach Fedory

https://blog.gruntwork.io/the-future-of-terraform-must-be-open-ab0b9ba65bca

Link to comment
Share on other sites

Historia jest za każdym razem ta sama. Projekt z otwartą licencją staje się zbyt popularny, żeby duże chmury mogły go zignorować. Staje się więc częścią oferty AWS, GCP, Azura i pewnie jeszcze kilku innych. Złamanego grosza z tego nie ma, bo zadowoleni klienci płacą w ogóle komuś innemu.

Tutaj sytuacja jest trochę lepsza, ponieważ Terrarofm pozostaje otwarty pod warunkiem, że nie tworzy produktu konkurencyjnego dla Terraform Cloud. Pakiety RPM takim produktem nie są. Pewnie i tak zostanie usunięty z repozytoriów dla zasady, które zaczynają podgryzać Fedorę trochę w zadek. Nawet Debian jakiś tam zamknięty kod powoli akceptuje do repozytoriów.

Najwyraźniej trzeba się zacząć uczyć czytać licencje i nie instalować zależności do projektu z przeświadczeniem, że jak otwarte, to darmowe.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...