Jump to content

Utraty połączenia podczas aktualizacji


 Share

Recommended Posts

Witajcie eksperci,

Piszę bo mam dziwny problem, którego nie mam szans rozkiminić. Naprawdę dziwna i jakby no kłócąca się z logiką rzeczy martwych sprawa. Próbuję zaktualizować mojego rzadko używanego testowego peceta. Używam systemu Fedora 38 i chciałem go zaktualizować do Fedory 39. Najpierw jednak komendą

dnf update --refresh -y

chciałem zaktualizować do jak najnowszej wersji 38 jak to zgodnie ze sztuką informatyczną powinno się robić. Początkowo wszystko przebiegało dobrze, ale w pewnym momencie jak podszedłem do komputera zobaczyłem inne komunikaty niż normalnie - o niemożności połączenia się z MIRROR. Przestał działać internet. Czasem się to zdarzało, że ten komputer gubił połączenie, ale sporadycznie i reset załatwiał sprawę. Tym razem jednak doszło do dziwnej anomalii - przeglądając strony w necie wszystko działa dobrze do czasu rozkazania pobierania i instalacji aktualizacji - Póki się przegląda internet połączenie działa, ale trzy razy próbowałem ponowić ściąganie po resecie i trzy razy komputer gubi wtedy połączenie. Nie wiem czy to dziwny zbieg okoliczności, ale chyba nie, po prostu komputer robi jakiś psikus a ja nie wiem jak zaktualizować ten system.

P.S Komputer połączony jest bezprzewodowo przez Wi Fi

Link to comment
Share on other sites

Próbowałem usuwać wcześniej zainstalowane pakiety, sprawdzałem jak długo "działa" internet jeśli się nie aktualizuje, wszystko jest ok (czekałem 2h używając przeglądarki nim zacząłem znów aktualizować). Wszystko działa i sypie się dopiero w momencie aktualizacji i wtedy nawet nie można używać przeglądarki, po resecie internet znowu wraca do czasu aktualizacji. Zastanawiam się czy może ten odbiornik wi fi nie jest popsuty albo czy to wina operatora? Co może być przyczyną takiego wybiórczego działania połączenia?

Link to comment
Share on other sites

Kilka testów możesz zrobić zwykłym pingiem. Popinguj bramę domyślną (zwykle w domowych warunkach to jest router) i zacznij aktualizować. Sprawdź, czy są straty pakietów.

Potem zrób to samo ze skonfigurowanymi na używanych przez ciebie serwerach DNS. A potem pinguj na przykład python.org i zacznij aktualizację.

Jeżeli straty pkietów będą już na routerze, to coś jest nie tak z połączeniem wifi. Jeżeli z dns-ami, to zmień je na inne. Jeżeli z pythonem, to problem może, ale nie musi, być po drugiej stronie kabla, czyli u ISP.

Trzeba mieć z tyłu głowy, że dnf pobiera kilka pakietów jednocześnie i z różnych serwrów jednocześnie.

Możesz również w inny sposób sztucznie wywołać duży ruch w swojej sieci. Zacznij pobierać jednocześnie 5 torrentów z obrazami iso od różnych dystrybucji Linuksa. I wtedy również pinguj.

Możesz też użyć lepsiejszego pinga, czyli mtr:

mtr python.org

który pokaże pingi do wszystkich tzw. hop nodów od twojego komputera, do strony python.org .

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, że wcześniej nie napisałem i musiałeś tyle pisać.

Podłączyłem komputer kablem i ściągnąłem aktualizacje. Także najprawdopodobniej coś nie tak jest z moim "modemem wi fi" (ten taki na usb - wyglądający jak duży pendrive)  Podobno bywają z nimi problemy a ten był kupiony w supermarkecie przez mojego ojca. Do tej pory zawsze działał, ale jakiś rok temu kilka razy był z nim problem, znaczy zdarzało się, że system nie chciał połączyć się z internetem. Problemy były przejściowe (wystarczył reset) aż do teraz. Będę dalej badał sprawę tzn za jakiś czas znów spróbuję ściągnąć poprzez wi fi aktualizacje - może sprawa się sama naprawi - może wśród poprawek które ściągnąłem przez kabel jest jakaś dotycząca wi fi. Z tego co wiem producenci tych modemów wi fi nie udostępniają sterowników na Linux i wszystko chodzi za pomocą sterowników do chipsetu jeśli dobrze zrozumiałem wujka który mi to tłumaczył.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...