Skocz do zawartości

Solaris


patpi

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zainstalowane FC3 i Solaris 9

 

Zalety:

 

- darmowy (6CD do sciagniecia z sun.com, wystarczy rejestracja)

- fantastycznie stabilny (trzeba sie napracowac, zeby mu cos zrobic)

- swietnie zaopatrzony w kompilatory (gcc, SunWorkshop i wiele niespodzianek)

- posiada interface graficzny CDE oraz Gnome'a do wyboru (KDE nieobsugiwane)

- duzo dobrego darmowego oprogramowania na www.sunfreeware.com

- jesli cos pojdzie na nim to pojdzie na kazdym innym unixie (dobry dla programistow)

- bajeczna dokumentacja na docs.sun.com niemal na kazdy temat

- swietny jako serwer (odpowiednie oprogramowanie - naprawde klasa!)

- swietny do projektowania grafiki (potrzebne duzo RAMu)

- standard w firmach programistycznych

- jeden z najslynniejszych systemow operacyjnych swiata, Rolls Royce wsrod systemow unixowych - przyjemnosc z obcowania z legenda, ale za to:

 

Wady:

 

- skomplikowana i naprawde trudna instalacja (wybredny jesli chodzi o sprzet)

- obsluga sieci, urzadzen peryferyjnych, audio i grafiki musi byc przeprowadzana recznie (labirynt)

- wybredny jesli chodzi o partycje (zaklada wlasny system logiczny partycji na oslep)

- Solaris + Linux + Windows na jednym HDD to lamigowka nie z tej ziemi (zostawilem dwa pierwsze :))

- potrzebuje naprawde sporo pamieci RAM - przy 256MB jest nieprzyjemnie wolny, szybki dopiero przy 1 GB

- zupelnie inna niz w (_linuxie_ → Linuksie) ORT terminologia nazewnicza wszystkich urzadzen, partycji, itp...

- bardzo trudny w obsludze (jesli chodzi o administrowanie nim na komputerze)

- zgrzebny (widac, ze doswiadczenie 30-letnie, nie wyglada nowoczesnie) i konserwatywny (jak brytyjska arystokracja)

 

Ja uzywam go do testowania moich programow, gdyz SunWorkshop jest najlepszym kompilatorem C/C++ na swiecie. Ze wzgledu na stabilnosc pracy i pewnosc jest doskonaly na stacje robocza dla profesjonalisty. jednak wszelkie zabawy sieciowe/graficzne i codzienne czynnosci lepiej robic w (_linuxie_ → Linuksie) ORT.

 

Tak wiec - do pracy zawodowej TAK, do domu NIE.

 

 

Milej przygody :) , pozdrawiam

Orkan

 

 

P.S. Przed rozpoczeciem instalacji Solarisa zrob kopie zapasowa wszystkiego, mowie Ci :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zainstalowane FC3 i Solaris 9

Zalety: xxx

Wady: xxx

 

Ja uzywam go do ...

 

Tak wiec - do pracy zawodowej TAK, do domu NIE.

 

Milej przygody :) , pozdrawiam

Orkan

I za taki komentarz dziękuje i pozdrawiam. Oto chodziło,bo na pewno nie chodziło mi o komentarze typu:

Najwiecej informacji to znajdziesz na stronie firmy Sun

Akoss darowałbyś sobie takie komentarze jak odwiedz http://www.microsoft.com/ by dowiedzieć się o Windowsie :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do dygresji rzedu n=0... :)

 

PATPI - mimo wszystko warto sprobowac zainstalowac sobie Solarisa albo przynajmniej poeksperymentowac z instalacja. Mozna sie duzo nauczyc, zwlaszcza z bardzo dobrej dokumentacji firmy SUN Microsystems (niektore rzeczy sa po polsku, ale 95% po angielsku). Jedna uwaga: rob to na pustym HDD :) bo latwo stracic wszystkie dane. Na sieci jest duzo dokumentow typu "Linux+Solaris HOWTO" lub tez "Linux+SunOS HOWTO" - poszukaj. Mi sie ta przygoda przydala.

 

Pelna wersja instalacji wraz z "Software CDs" zajmuje 2,5 GB na HDD - warto miec kolo 5GB. RAM - polecam 512MB ale przy 256 MB mozna jeszcze conieco porobic (Gimp wolniutki). Reszte negocjujesz z instalatorem :)

 

Jesli bedziesz mial jakies pytania dotyczace Solarki - odpowiem, jesli bede umial i akurat nie bedzie klasowki z matmy :) Powodzenia

 

Orkan :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak właściwie patpi to po co Ci solarka? co ma takiego czego nie ma BSD?

Sytuacja przedstawia się tak:

Mam 4 GB dysk do wykorzystania i chce poinstalować na nim coś co nauczy mnie troche (_linuxa_ → Linuksa) ORT (tak hardcorowo). Nie chce instalować gentoo bo z gentoo zamierzam w przyszłosci spróbowac jako podstawowy system B)

Myslałem więc o jakiejs innej dystrybucji, "trudnej" dystrybucji. Kołotało mi się po głowie Slackware lub Solaris (a to dlatego ze to rzadko uzywany i mało znany system)

O *BSD myslałem,ale raczej nie, chce zeby to był linux B) No i ma być na desktop, a BSD to raczej na desktop to troche tak na siłe (z tego co się orientuje). Pozatym odstraszyło mnie to ;)

Ma być "hardcore", ale nie AZ TAKI :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce poinstalować na nim coś co nauczy mnie troche (_linuxa_ → Linuksa) ORT (tak hardcorowo)

może archlinux?

 

Myslałem więc o jakiejs innej dystrybucji, "trudnej" dystrybucji. Kołotało mi się po głowie Slackware lub Solaris (a to dlatego ze to rzadko uzywany i mało znany system)
no to może arch?

a jak chcesz koniecznie coś rzadkiego to moge Ci zaproponować:

haiku

albo

mockup

bądź też kompletny hardkor

unununium

i

syllable

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...