Skocz do zawartości

Problem Z Dzwiekiem


kurczakos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zainstalowalem sobie mplayera (kompilujac ze zrodel) i pierwsze co sprawdzilem to to czy otworzy mi film dvd. Otworzyl, ale bez dzwieku :( Karta muzyczna dziala, bo jak powiekszam, lub maksymalizuje okienka w KDE to wydobywa sie denerwujacy dzwiek ktorego nie zdazylem jeszcze wylaczyc. Druga proba: sciagnalem z plytki kilka empetrojek i probuje odpalic z konsoli: mplayer spielmitmir.mp3 naciskam enter i pokazuje sie takie cos:

Player 1.0pre6-3.4.2 © 2000-2004 MPlayer Team

CPU: Advanced Micro Devices Athlon Thunderbird (Family: 6, Stepping: 4)

Detected cache-line size is 64 bytes

CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 1 3DNow2: 1 SSE: 0 SSE2: 0

Compiled for x86 CPU with extensions: MMX MMX2 3DNow 3DNowEx

 

 

Playing spielmitmir.mp3.

Audio file detected.

Clip info:

Title: Spiel mit mir

Artist: Rammstein

Album:

Year:

Comment:

Genre: Unknown

==========================================================================

Opening audio decoder: [mp3lib] MPEG layer-2, layer-3

mpg123: Can't rewind stream by 373 bits!

AUDIO: 44100 Hz, 2 ch, 16 bit (0x10), ratio: 16000->176400 (128,0 kbit)

Selected audio codec: [mp3] afm:mp3lib (mp3lib MPEG layer-2, layer-3)

==========================================================================

Checking audio filter chain for 44100Hz/2ch/16bit -> 44100Hz/2ch/16bit...

AF_pre: af format: 2 bps, 2 ch, 44100 hz, little endian signed int

AF_pre: 44100Hz 2ch Signed 16-bit (Little-Endian)

[AO OSS] audio_setup: Can't open audio device /dev/dsp: Urządzenie lub zasoby zajęte

alsa-init: got device=0, subdevice=0

alsa-init: 1 soundcard found, using: default

 

Czemu to nie dziala? Co moze byc nie tak? Bede wdzieczny za wskazowki.Pozdrawiam. Pawel Kacprowicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

[AO OSS] audio_setup: Can't open audio device /dev/dsp:

artsd blokuje Ci kartę dźwiękową. Masz dwa rozwiązania:

1. Ustawić wyjście ðxwieku w MPlayerze na arts (czy jakoś tak).

2. Wyłączyć w KDE w Centrum Sterowania system dźwięku (tak naprawdę wyłączy to tylko serwer dźwięku artsd). Nastęþnie zrób sobie miksowanie ðxwięku przy użyciu pluginu Dmix (to będzie już standardowo zrobione w FC4):

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_ALSA_sound_mixer_aka_dmix

http://alsa.opensrc.org/index.php?page=AlsaSharing

http://alsa.opensrc.org/index.php?page=DmixPlugin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nic nie slysze :(

teraz dopiero zauważyłem - zmień wtyczkę wyjściową na ALSA (teraz masz OSS). Zobacz też czy nie masz wyciszonych kanałów (odpal alsamixer -- nie powinieneś mieć nad słupkami PCM i Master znaków MM).

 

W ostateczności zrób jak w podpunkcie 1º.

 

Inne programy (xmms, aplay) odtwarzają poprawnie dźwięki (np. pliki *.wav)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie zmienic ta wtyczke?

wlasnie nie wiem czy odtwarzaja, jak na razie nie udalo mi sie odtworzyc zadnego pliku dzwiekowego (probowalem mp3 jakims programem ale pokazalo sie ze nie ma wtyczki mp3, probowalem tez plytke cdaudio ale tez byl jakis blad wiec olalem) ale jak mam wlaczane to centrum dzwieku czy cos to slysze dzwieki systemowe przy maksymalizowaniu, minimalizowaniu otwieraniu itp wiec chyba cos dziala.

 

PS: suwaki mam ustawione na maks wszystkie i np jak mowie przez mikrofon to slychac przez glosniki

PS2: sciagnalem sobie real player'a 10 ktory chyba obsluguje mp3 i po wybraniu w jego gui tego mp3 wszystko sie niby odtwarza ale dzwieku nie ma :( nic nie slychac co jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

probowalem mp3 jakims programem ale pokazalo sie ze nie ma wtyczki mp3,

To zainstaluj obsluge mp3 dla FC. Bo z powodu patentow mp3 nie jest obslugiwane (_odrazu_ → od razu) ORT po intalacji. Zainstaluj yumem lub apt-getem xmms-mp3.

btw. Polecam Beep Media Player, zainstaluj go wraz z wtyczkami aptem lub yumem. [bmp-mp3] Jest lepszy niz xmms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy odtwarzaniu nie :(

To w przypadku plików mp3 czy też innych? Sprawdzałeś w końcu programem aplay? Wypisuje jakieś komunikaty?

 

Dla pewności, że nic Ci tam nie miesza, zmień runlevel na 3 ( http://www.fedorafaq.org/basics/#textonly ), spradź w alamixerze czy wszystko jest ustawione poprawnie i spróbuj odegrać jakis plik.

 

Możesz gdzieś na jakimś serwerze umieścić plik /etc/asound.state?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz sprobuje odpalic jakas plytke cdaudio o ile znajde a teraz przy wlaczeniu kompa pojawil sie komunikat: "Błąd podczas połączenia/uruchamiania serwera dźwięku aRts. Upewnij się, że artsd jest skonfigurowany prawidłowo". O co chodzi? Jak mogę sprawdzić ten artsd? Przyznam ze jestem praktycznie zielony w tematyce Linuksa, a dzwiek jest dla mnie dosc wazny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Błąd podczas połączenia/uruchamiania serwera dźwięku aRts. Upewnij się, że artsd jest skonfigurowany prawidłowo"

Nie pozmieniałeś czegoś w centrum sterowania? Ten komunikat pojawia się zaraz po zalogowaniu czy przy odpaleniu jakiejś aplikacji korzystającej z dźwięku?

 

Sprawdź najpierw tego aplaya z wavem oraz wrzuć gdzieś zawartość wyżej wymienionego pliku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten komunikat dal program Noatun ktory sie sam otworzyl (przy ost sesji mialem otwartego)

A to sie nie masz czym martwić jeśli wyłączyłeś artsd (niektóre aplikacje wymagają tego serwera dźwięku). Najprawdopodobniej w KDE 4 artsd pójdzie do krainy wiecznych zer i jedynek, bo ten program nie jest zbyt aktywnie rozwijany.

Juz probuje odpalic plytke i ten plik zaraz wysle i napisze czy sie cdaudio odtwarza :)

Nie odtwarzaj tego KDE'ową aplikacją, bo się będzie pluło o artsd. Użyj XMMSa z ustawioną odpowiendią wtyczką wyjściową (ALSA lub OSS) albo zrzuć jakiś utwór do wava i odpal aplay'em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglbym prosic o wytlumaczenie tego lopatologiczniej? Tj co dokladnie wpisac gdzie i jak itp :) jestem zielony.

Przy probie otwarcia plytki cdaudio a konkretniej zamontowania jej pojawil sie taki o to komunikat:

 

/dev/hdc: Błąd wejścia/wyjścia

mount: /dev/hdc: can't read superblock

Please check that the disc is entered correctly

 

Pojawia sie to tylko jak chce zamontowac plytke cdaudio, jesli na plycie sa dane, mp3 itp to montuje sie ladnie.

PS: plik asound.state juz wysylam Ci na priva (tu na forum)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...