Skocz do zawartości

Dla Zmęczonych Zmaganiami


FC_user

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem tylko tyle: Suse to tragedia - komercyjny do szpiku kości, nie trzyma się standardów, i ten kolor :(

 

Poza tym Suse już nie jest niemiecki. I jeśli się nie mylę nie wolno go "tak po prostu kopiować"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zwykle jest tak, że jakaś technologia jest najpierw wprowadzana w Fedorze, a potem inne dystrybucje zaczynają tego używać:

- zastąpienie lilo przez GRUBa (to akurate w RH)

- przejście na NPTL (w FC5 już nie będzie w ogóle LinuxThreads)

- zastąpienie XFree86 przez X.org X11 (ale się pluli użytkownicy zamkniętych sterowników ATI, że im nie chcą działać)

- 4k stos (tutaj okrzyki użytkowników nVidii)

- udev+hal+dbus (znowu użytkownicy nVdii)

- GCC 4

- SELinux

- OpenOffice 2.0

- standardowo tworzenie partycji na LVM

- Xen

 

Teraz deweloperzy RedHata ostro pracują na włączeniem Stack Smash Protection do gcc i glibc, więc FC5 powinna być jeszcze bardziej bezpieczna :]

No takie zdanie jest nieuczciwe dlatego, że każde distro ma wkład w rozwój Linuksa, a czasami szybkość rozwoju danego projektu nie świadczy o jego jakości, to akurat mówię po organoleptycznym zachwyceniu się szybkością działania stabilnego, rozumiem, że "archaicznego" już dla numeromaniaków Sarge w porównaniu z czymkolwiek innym prekompilowanym. Co do tych dat wprowadzania XEN, to o ile dobrze umiem liczyć, pudełko SuSE 9.3 ukazało się znacznie wcześniej niż wyszła FC4. A jak kogoś będą interesowały bajery w jądrze, to sobie doda do sources.list repozytoria kernel-of-the-day. Jeżeli chodzi o XFree86 i X.org, to było bardziej istotne wycofanie się (nie pamiętam, która to była wersja, ale na życzenie sprawdzę) Mandrake po udanych betach z 4.4 do poprzedniej wersji 4.3 ze względów licencyjnych, a było zbyt mało czasu na całkowitą zmianę Xsów przed planowanym wydaniem kolejnej wersji distra, i to tu był początek zmian XFree86 na X.org w większości distr. Co do o wiele bardziej funkcjonalnego GRUBa, wiele distr, choćby Slackware (taaak, spróbujcie udowodnić Slackowcowi wyższość GRUB nad LILO, próbowałem ;-) ), zostało właśnie przy LILO, które cokolwiek przestarzałe ma sporo swoich zalet. Natomiast o GCC 4 wolę się nie wypowiadać, bo pewnie każdy użytkownik Gentoo, które jest mi kompletnie obce, w tej kwestii będzi miał o wiele więcej do powiedzenia. Kehem, wyliczenie wprowadzania OOo 2.0 jako "rewolucyjną" zmiana sobię podaruję. ;-) A teraz dyskusja na temat oszczędności miejsca na CD, skoro i tak wszyscy dociągają paczki z sieci swoim ulubionym narzędziem (swaret, apt-get, yum i-te-de), więc w tym miejscu trzeba pochwalić deweloperów Ubuntu, którzy dość mocno wyszli naprzeciw nadmiernie rozbudowanym distrom z swoją jednoobrazową i domyślnie skonfigurowanym apt-getem oraz nakładką nań. Niby drobiazg, ale obrazuje pewną filozofię w podejściu do użyszkodnika i przy okazji oszczędności czasu (zwłaszcza instalacji), a widziałem, że w planach FC ma zamiar się okroić. Czy trzeba wymieniać dalej? Jeszcze raz na zakończenie: nietylko FC.

 

Powiem tylko tyle: Suse to tragedia - komercyjny do szpiku kości, nie trzyma się standardów, i ten kolor (...) I jeśli się nie mylę nie wolno go "tak po prostu kopiować"

To tak a propos komercyjności i kopiowania miła niespodzianka:

ftp://ftp.gwdg.de/pub/linux/suse/ftp.suse...e/i386/9.3/iso/

 

Added:

Profilaktycznie dodam, że te 5iso, to są te same płyty co w boksie. Do wesji 9.2 było z dostępem do nich inaczej ze względu na licencje innych, nieGPLowych a zawartych w SuSE paczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Suse 9.2 i :

- sax i jak tam się konfigurator nazywa - nie mogłem w nim rozszerzyć widoku na pełny ekran w pewnym momecie przyciski przestawały działać,

- Próbowałem wywalić trochę w usługach ale ten program do ich zarządzania mnie dobił

- tak chwalony yast - coś źle na mnie działąją te jego kolorki

- szybkość - już mi szybciej działa yum niż aktualizacja yast

- serwer - mi już się bardziej podoba edycja pliku niż szukanie po gui a doczego ten pczycik służy, gdzie to się zmienia co ja chcem

Co do komercjalizacji - od firm już można trochę wyłudzić bo w końcu programista to również zawód jak mechanik a jakoś nikt jeszcze samochodów za friko nie robi. Zwykły użytkownik czy student może sobie ściągnąć go z ftp.

I tak apropo lszk skoro nie ma FC4 to na jakim systemie działasz :?:

 

 

Co do umiejetności konfiguracji - Linux miał być systemem "pisanym przez hackerów dla hackerów" Mimo to wiele dystrybucji i osób udowadnia, że tak być nie musi. Mi przy wyborze zalerzały by zajmował mi jak najmniej czasu(mam go coraz mniej) i by wszystko działało jak nalerzy z tego z czego korzystam. Sam Linus wybrał Fedorę bo jak powiedział jest programistą i nie ma czasu na konfiguracje systemu. Jak ktoś ma jakiś inny system który spełnia te oczykiwania to będę wdzieczny.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Suse 9.2 i :

- sax i jak tam się konfigurator nazywa - nie mogłem w nim rozszerzyć widoku na pełny ekran w pewnym momecie przyciski przestawały działać,

- Próbowałem wywalić trochę w usługach ale ten program do ich zarządzania mnie dobił

- tak chwalony yast - coś źle na mnie działąją te jego kolorki

- szybkość - już mi szybciej działa yum niż aktualizacja yast

- serwer - mi już się bardziej podoba edycja pliku niż szukanie po gui a doczego ten pczycik służy, gdzie to się zmienia co ja chcem

Ad. sax

Powiedz jaśniej, co robiłeś, może uda mi się coś Tobie podpowiedzieć.

Ad. szybkość yum vs. YOU (YaST Online Update)

To zależy od repozytoriów a nie od softu, a paczki do apt-get, jak nie lubisz ciągnąć przez YaST, czekają do pobrania.

Ad. kolorki YaST i edycja plików

Kolorki YaST jako argument przciw podaruję sobie, jak Ci się nie podobają, wojla, odpal w konsoli (też się da jak Xy wybombisz niechcący). W odróżnieniu od masy ułatwiaczy w Xach (ciekawe w jakich distrach? ;-) ), ktore czasem przelecą konfigi tak, że trudno zrozumieć, co się w nich stało, YaST jest przyjazny i nie będzie Ci przeszkadzać w ręcznej edycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko tyle: Suse to tragedia - komercyjny do szpiku kości, nie trzyma się standardów, i ten kolor (...) I jeśli się nie mylę nie wolno go "tak po prostu kopiować"

To tak a propos komercyjności i kopiowania miła niespodzianka:

ftp://ftp.gwdg.de/pub/linux/suse/ftp.suse...e/i386/9.3/iso/

@5tefan: Winndows'a pewnie też można sciągnąć z jakiegoś serwera :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@5tefan: Winndows'a pewnie też można sciągnąć z jakiegoś serwera :P

Brawo. Właśnie po to dodałem:

Profilaktycznie dodam, że te 5iso, to są te same płyty co w boksie. Do wesji 9.2 było z dostępem do nich inaczej ze względu na licencje innych, nieGPLowych a zawartych w SuSE paczek.

No ale, ale skoro potrafisz czytać, a zakładam, że jako mój adwersarz potrafisz, to przeczytałeś we wcześniejszym poście powyższe zdanie jak i licencje paczek na rzeczonych nieGPLowych włączając w to tę GPLową również, tak żeby mieć porównanie, co wolno, a co nie - lista tychże zawartych w poprzednich wersjach SuSE jest dostępna w sieci, ich licencje również (zakładam, źe je przeczytałeś i nie muszę Ci podawać odnośników) i stąd Twój jakże słuszny kontrprzykład. Freeware, shareware to nie jest GPL. Zwróć uwagę, że nawet takie niby darmowe empeczy zostało wywalone z wielu distr - tak wywalenie z RH/FC było najgłośniejsze. Dlaczego? Bo bez tych paczk jest łatwiej kopiować, używać i wszystko inne bez bycia oskarżanym o naruszanie takich a takich licencji, nie mówiąc o finansowych zobowowiązaniach wynikających z naruszania czyichś praw. Z wersją 9.3 SuSE coś się zmieniło i możesz się cieszyć tą samą zawartością na płytach co osoba, która kupiła wersję pudełkową. Na dobrą sprawę, wcześniej to wszystko też było dostepne, tylko że ci, co najbardziej lubią jojczyć przy każdej możliwej okazji... ech, daruję sobie, bo ci to i tak będa jojczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz tego wszystkiego tak na serio.

Czytałem licencję z 9.2 i o ile sobie dobrze przypominam był tak punkt który mówił że kopiowanie itd jest zabronione.

 

Poza tym Ty piszesz:

Profilaktycznie dodam, że te 5iso, to są te same płyty co w boksie. Do wesji 9.2 było z dostępem do nich inaczej ze względu na licencje innych, nieGPLowych a zawartych w SuSE paczek

 

ale ja jakoś na stronie Novell'a takiej informacji nie znalazłem. Nie znalazłem także w działe Download możliwości sciągnięcia pełnej wersji Suse 9.3, a jedynie LiveCD.

Może wydaje się to być dla Ciebie śmieszne, ale dla mnie producent danego oprogramowania jest znacznie bardziej wiarygodny niż Ty ( bez obrazy:) )

 

Gwoli ścisłości dodam że nie znalazłe także żadnej wzmianki któraby zaprzeczyła twojej wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suse to komercyjna firma wydaje na to kase, ludzie którzy go tworzą zarabiają na tym, więc trudno się dziwić. Co do Windows jedynym serwerem jest raczej microsoft.com . Ponadto Suse nie robi akcji, programów i zabezpieczeń antypirackich. Stawia głównie na firmy. Zwłaszcza że wersja home kosztuje taniej 70 zł 9.2 chyba kosztowało, oczywiście progessional drożej. Ponadto Suse tak samo jak RedHat dużo inwestuje w linux i w opensource. Najnowszego RedHata można legalnie ściągnąć bezwywalania kilku tysiecy ale samemu kompilując jeśli się nie myle. Trzeba pamiętać że wydając kase na te systemu nie zostają one z marnowane ale są inwestowane w technologie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT & @5tefan: Widze ze jestes zaznajomiony dobrzez z Suse i okolicach. ;) Powiedz mi jedna rzecz o YAST jak mozesz.

z tego co pamietam to Novell wydal niedawno YASTa na GPLu. Tak?

A jesli tak to czy szykuja sie przymiarki do przeportowania YASTa na jakas inna dystrybucje? Slyszales cos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz tego wszystkiego tak na serio.

Czytałem licencję z 9.2 i o ile sobie dobrze przypominam był tak punkt który mówił że kopiowanie itd jest zabronione.

 

Poza tym Ty piszesz:

Profilaktycznie dodam, że te 5iso, to są te same płyty co w boksie. Do wesji 9.2 było z dostępem do nich inaczej ze względu na licencje innych, nieGPLowych a zawartych w SuSE paczek

 

ale ja jakoś na stronie Novell'a takiej informacji nie znalazłem. Nie znalazłem także w działe Download możliwości sciągnięcia pełnej wersji Suse 9.3, a jedynie LiveCD.

Może wydaje się to być dla Ciebie śmieszne, ale dla mnie producent danego oprogramowania jest znacznie bardziej wiarygodny niż Ty ( bez obrazy:) )

 

Gwoli ścisłości dodam że nie znalazłe także żadnej wzmianki któraby zaprzeczyła twojej wypowiedzi.

A kto by tam brał? ;-)

 

Z tą osobną licencją do 9.2 były jakieś jaja. Niby miała być, żeby uciąć jednoznacznie spekulacje, czy można kopiwać iso, czy nie, niby nie było i koniec końców licencje poszczegółnych paczek rozwiązywały problemy, więc teraz ja poproszę: zabij mnie linkiem do tej licencji, którą czytałeś.

Obraz wątpliwości w tej materii można prześledzić np.: tu: http://forum.suse.pl/viewtopic.php?t=186

 

Jeżeli chodzi o zawartość 5 iso SuSE 9.3, które są udostępnine (wyżej dałem url do oficjalnego lustra w Getyndze, główny eftep jest jak znam SuSE bardziej niż przeciążony), i moją wiarygodność, to mogę się powołać na rozmowę z człowiekiem z infolinii Novella. W razie problemów ze znalezieniem informacji skorzystaj z oficjalnego forum SuSE (link wyżej). ;-)

 

OT & @5tefan: Widze ze jestes zaznajomiony dobrzez z Suse i okolicach. wink.gif Powiedz mi jedna rzecz o YAST jak mozesz.

z tego co pamietam to Novell wydal niedawno YASTa na GPLu. Tak?

A jesli tak to czy szykuja sie przymiarki do przeportowania YASTa na jakas inna dystrybucje? Slyszales cos?

 

YaST jest na GPL od dłuższego czasu, co najmniej od SuSE 9.1, ale być może był już udostępniony zaraz po 9.0 (tego akurat nie jestem pewien). Jeżeli chodzi o portowanie to jest projekt: http://yast4debian.alioth.debian.org/

Swoją drogą bardzo mnie ciekawi dlatego, że jakoś po odkryciu paczek deb, rpm wydają się mi być mocno bugibugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok; zwracam honor :)

W międzyczasie też znalazłem serwer Novell'a gdzie można sciągnąć Suse 9.3 .

 

Linka Ci nie dam (do licencji) bo czytałem chyba w dokumentacji dołączanej do systemu. A linka do papieru ciężko zrobić :)

Poza tym książeczka nawet nie była moja tylko znajomego któremu instalowałem ten system.

 

Gdzieś mam jeszcze Suse 8.3 z dokumentacją. Mógłbym tam poszukać ale ta licencja pewnie jest już inna i przykład byłby nieadekwatny.

 

Mniejsza o to.

Miałeś rację :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem nad PLD, ale jak zobaczyłem, że nie ma OpenOffice i jajko z zamierzchłej epoki: kernel-2.2, to zrezygnowałem.

Pozdrowienia

Musiałeś miecz wersję 1.x, obecnie jest 2.0 ra.

Może jajka w paczkach dla PLD nie są najnowsze, ale solidnie przedestowane, distro ukirunkwane jest bardziej naserwer :)

[gryhild@pldmachine gryhild]$ uname -r
2.6.11.10-6

Open Office też jest :D

[root@pldmachine ~]# rpm -q openoffice
openoffice-1.1.4-3

No i tym wszystkim zarządza poldek, który naprawdę jest świetny :D

Oczywiście nowe KDE też jest w wersji 3.4.1.

Ogólnie distro najlepiej instalować z mini iso ~ 80MB a resztę z netu = świerze pakieciki :)

i pakiety które chcemy :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak dlazrównowarzenia to powiem że zainstalowałem SUSE i nie mogę go uruchomic bo mi się Xy wieszają .... hmmm ...

Taklże to czy coś dziła czy nie to bardzo względne okreslenie bo po zainstalowaniu Fedora u mnie działa a SUSE nie.

Oczywiście jest to do naprawienia ... podejrzewam że to ten sterownik 3D coś nie działa poprawnie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Suse kiedyś instaowałem, chyba jaką wczesną wersję 9.x, no i wywaliłem go tego samego dnia, bo nie miał pakietów tych do kompilacji, gcc, make i takich tam, co trza było sobie jakoś lewiej kombinować. Ale trza przyznać że ładnie to on wygląda i ten Yast nawet daje rady, ale ja potrzebuję czagoś szybszego !

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...