Skocz do zawartości

Stary Linux


Zygmunt

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!!!

Mam prośbę: napiszcie mi jakiego najlepiej wg was użyć (_linuxa_ → Linuksa) ORT na kompa z trybem graf. Chodzi o to że uparł się taki maluch (podstawówka) na (_linuxa_ → Linuksa) ORT a ma starego kompa. Wszystko byłoby fajnie ale nie chce go wrzucać od razu w sam tryb tekstowy.

Właściwości kompa:

->Pentium I bądź II

->40MB Ram

->Dysk 3GB

->płyty głównej nie pamiętam ale ma porty ISA i PCI

Próbowałem slacka, mandrake jakieś stare wersje, które mam ale powiem że win98 lepiej się na nim sprawuje.

(_ściągnołem_ → ściągnąłem) ORT Red Hata 5.2 ale po zbootowaniu podczas wykrywania CD-ROMu niebieskie tło i stoi z napisem u góry "Welcome to red Hat Linux". U mnie na emulacji też prubowałem go zainstalować i stoi na niebieskim tle i nic więcej nie wiem. Obcziłem, że po naciśnięciu print screen wyświetla linijkę:

Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on 08:22

co mogłem źle zrobić???

Proszę o konkretne odpowiedzi najlepiej tych co to robili (nie piszcie teorii)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm z tym ramem to może być źle. Ja bym polecił Debiana na fluxboxie lub icewm'ie. Minimalna instalka ma ~70 mega, więc do tego jakieś X'sy lekkie i powinno się dać coś z tym zrobić.

Ściąganie starszej wersji nie ma IMO znaczenia, gdyż linux, to kernel, a reszta to otoczka. I to właśnie ta otoczka ma takie wymagania :)

Ja kiedyś (w lutym) próbowałem swoich sił na jednym starszym kompie (PII) i po wielu próbach udało mi się zainstalować tylko Slackware 10.0, żaden inny nie chciał ruszyć (Suse 9.2 się wieszał). Ponoć na dysku były bad sectory i mówili, ze to dlatego.

Weź poczytaj jeszcze na http://jakilinux.org/news.php

Na usenecie nie radze pytać, bo ludzie jadą potem równo po autorze :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe a niech się jeżdżą, mnie interesują tylko informacje na temat.

Jeżeli ktoś tak lubi, to wynika tylko i wyłącznie z jego charakteru.

PS: Małe pytanie ile mam tych płyt ściągnąć :shock: Miałem kiedyś zamiar się bawić z Debianem ale moje łącze mi na to nie pozwoliło :(

Czy wystarczy pierwsza :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wystarczy pierwsza

W zupełności. Ja tak instalowałem (wersja 30r4) -> minimalna instalka bez X'sów (~70 mega), a reszte przez apt targałem z netu (ew. repa moge podać dla wersji testing). Tylko musze ostrzec, że w żadnej innej dystrybucji nie miałem tyle problemów, ile właśnie w D. ;)

Bardzo fajny opis instalki (dużo się z niego nauczyłem) jest tutaj http://qref.sourceforge.net/Debian/referen...ference.pl.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedawno oddawalem prace dyplomowa..

zalozenie jakie sobie przyjalem bylo aby wydac na nia jak najmniejsze pieniadze :)

otoz procek pentium 133 48ramu 1MB grafika 2 GB dysk (nie znalazlem mniejszego)

Na kompie musial byc mandrake i srodowisko KDE

zainstalowalem Mandaryne 8. mialem na to sporo czasu wiec instalka w trybie textowy.

Powylaczanie wszystkich pierdoł demonow itp. kde chodzilo..

katalogi sie otwieraly powoli... :) ale wszystko chodzilo

otoz w trakcje oczekiwania na moja kolej podczas prezentacji pracy komp sie zagrzal..

wyciagnalem ramy .. i na konfigu z 32MB zaliczylem prace na 6 :D

KDE moze i jest wymagajace ale chodzi nawet na bardzo slabych kompach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbój tej dystrybucji : Kate os

 

Kate OS to wielozadaniowy system operacyjny, dostarczający wszystko to, co niezbędne programiście, webmasterowi, adminowi oraz użytkownikowi domowemu. Najważniejsze cechy Kate OS to bardzo wysoka wydajność systemu, bezpieczeństwo, niezawodność oraz małe wymagania sprzętowe...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może DMS. Ma chyba też opcję instalacji na dysku

Jeżeli ten Twój kumpel jest czysto początkujący w linuksie, to radze zainstalować mu coś, co jest w naszym kraju w miare popularne. Bo potem, przy najmniejszym problemie nie będziesz miał chwili wytchnienia ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbój tej dystrybucji : Kate os

 

Kate OS to wielozadaniowy system operacyjny, dostarczający wszystko to, co niezbędne programiście, webmasterowi, adminowi oraz użytkownikowi domowemu. Najważniejsze cechy Kate OS to bardzo wysoka wydajność systemu, bezpieczeństwo, niezawodność oraz małe wymagania sprzętowe...

W 100% popieram!!! Kate OS jest cudny, bo działa na strasznie starych kompach... Instalowałem go u kumpla na Pentium 166, 32 RAM, Grafika 2MB i dysk 4 GB.... - Działało bezproblemowo!!!

 

Miałem też Kate OS na swoim kompie (Athlon 2500+BARTON, 512RAM@400, Grafika 128/128, WD 80GB) i wtedy przekonałem się co oznacza "demon szybkości"... Niestety Kate jest stosunkowo trudną dystrybucją, przypominającą mi nieco Slackware... Ktoś totalnie zielony może sobie z nim nie poradzić...

 

Jednak Kate naprawdę oferuje CUDNE szybkości i działa znośnie także na starszym sprzęcie

 

Strona domowa projektu Kate OS: http://kateos.org/

 

A dawno temu korzystałem na kompie zbliżónym do twojego RedHat 7.0 i działał cudnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. ANTEMIUM Linux

ANTEMIUM Linux is a French live CD distribution designed for desktops, and especially for older computers with only 64MB of RAM. The desktop environment is IceWM.

 

2. BeatrIX Linux

BeatrIX Linux is a compact (less than 200MB) operating system aimed at both office and home users who want something simpler, safer and superior to Microsoft Windows, and that will run on just about any IBM-compatible PC made in the past 10 years. It runs as a live CD or it can be installed to hard drive.

 

3. Damn Small Linux

Damn Small Linux is a business card size (50MB) Live CD Linux distribution. Despite its minuscule size it strives to have a functional and easy to use desktop. Damn Small Linux has a nearly complete desktop, including XMMS (MP3, and MPEG), FTP client, links-hacked web browser, spreadsheet, email, spellcheck (US English), a word-processor, three editors (Nedit, nVi, Zile [emacs clone]), Xpdf, Worker (file manager), Naim (AIM, ICQ, IRC), VNCviwer, SSH/SCP server and client, DHCP client, PPP, PPPoE, a web server, calculator, Fluxbox window manager, system monitoring apps, USB support, and soon it will have PCMCIA support as well. If you like Damn Small Linux you can install it on your hard drive. Because all the applications are small and light it makes a very good choice for older hardware.

 

4. DeLi Linux

DeLi Linux is a Linux distribution for old computers, from 486 to Pentium MMX 166 or so. It's focused on desktop usage. It includes email clients, a graphical Web browser, an office package with word processor and spreadsheet, etc. A full install, including XFree86 and development tools, needs no more than 300 MB of harddisk space.

 

5. Feather Linux

Feather Linux is a Linux distribution which runs completely off a CD or a USB pendrive and takes up under 128MB of space. It is a Knoppix remaster (based on Debian), and tries to include software which most people would use every day on their desktop.

 

6. Luit Linux

Luit Linux is a small bootable live CD distribution based on KNOPPIX and Damn Small Linux. A small compact live distribution with tools and applications for day to day needs, without compromising on its look and feel and ease of use.

 

7. P!tux Linux

P!tux Linux is an operating system of the Linux family, based on Slackware Linux distribution and on kernel 2.2.x. It can be installed both on an ext2 filesystem (on a dedicated partition) or on a DOS filesystem (as a loopback device). It can be installed from DOS, Linux, in umsdos mode or via FTP. Basic installation requires a 486 PC with 8 MB RAM and 105 MB minimum hard disk space. During the installation another 150 MB will be used.

 

8. Puppy Linux

Yes, Puppy Linux is yet another Linux distribution. What's different here is that Puppy is extraordinarily small, yet quite full featured. Puppy boots into a 64MB ramdisk, and that's it, the whole caboodle runs in RAM. Unlike live CD distributions that have to keep pulling stuff off the CD, Puppy in its entirety loads into RAM. This means that all applications start in the blink of an eye and respond to user input instantly. Puppy Linux has the ability to boot off a flash card or any USB memory device (flash-Puppy), CDROM (live-Puppy), Zip disk or LS/120/240 Superdisk (zippy-Puppy), floppy disks (floppy-Puppy), internal hard drive (hard-Puppy).

 

9. TA-Linux

TA-Linux is a free Linux distribution that targets Linux power users. Its main goal is to have a small base installation that the end-users can expand to include the software they need. The secondary goal is to support as many different architectures as possible, at this time x86 is fully supported with Alpha, Sparc, PPC and PA-RISC around the corner. Extra software not included in the base is handled using a system resembling the *BSD ports system, called Collection, which handles installation, upgrading and dependencies. The primary way of installing new software is to download the source, compile and install it (totaly automatic). The user can also choose to install already built binary packages, also automaticaly using the Collection system.

 

10. Vector Linux

Vector Linux is a small, fast, Intel based Linux operating system for PC style computers. The creators of Vector Linux had a single credo: keep it simple, keep it small and let the end user decide what their operating system is going to be. What has evolved from this concept is perhaps the best little Linux operating system available anywhere. For the casual computer user you have a lightening fast desktop with graphical programs to handle your daily activities from web surfing, sending and receiving email, chatting on ICQ or IRC to running an ftp server. The power user will be pleased because all the tools are there to compile their own programs, use the system as a server or perhaps the gateway for their home or office computer network. Administrators will be equally as pleased because the small size and memory requirements of the operating system can be deployed on older machines maybe long forgotten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kokos - świetna strona, ale może podpowiecie dlaczego nie mogę zainstalować DSL... wywala mi błąd sumy obrazu... czy coś takiego, zaraz na samym początku botowania płyty i jest tak za każdym razem jak wrzucę jakąkolwiek dystrybucję, oprócz RedHat 7.2 (a mam jeszcze RedHat 5.1 i też wywala ten sam błąd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wywala mi błąd sumy obrazu... czy coś takiego, zaraz na samym początku botowania płyty i jest tak za każdym razem jak wrzucę jakąkolwiek dystrybucję, oprócz RedHat 7.2 (a mam jeszcze RedHat 5.1 i też wywala ten sam błąd).

Dziwne, że twój komp tak reaguje na większosć płyt. Upewnij się czy to na pewo chodzi o błąd CRC (np na innym kompie). Jeśli tak to albo masz okrutnego pecha, albo twoja nagrywarka jest skaszaniona (update firmware'u), albo jeszcze coś innego... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajer polega na tym, że płytki które wkładałem to w wiekszości są tłoczone (z gazet), a komputer... hmm... no nie nazwałby go tak bójnie komputerem, to jest starutki Laptopik o procku Pentium 166 i wychodzi na to, że wina może być po stronie czytnika..

Wrzuce jeszcze płytkę czyszczącą może coś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...