Skocz do zawartości

Fedora Core 2 I Moje "pierwsze" Podsumowanie...


marcYr

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chciałbym się rozpisywać, a za to przedstawić swoje krótkie spostrzeżenia...

Zapewne dalsza dyskusja pozwoli rozwinąć każdą z wymienionych moich kwestii w jakieś przyzwoite zdania złożone ;). A więc do dzieła ....

 

Z przykrością muszę stwierdzić, iż moja (będę się wypowiadał na razie w 1 os. ;) ) ulubiona i z taką niecierpliwością oczekiwana Fedora Core 2 pierwszym wrażeniem “zwaliła mnie z nóg” ... Dlaczego zwaliła? Ano dla tego, iż: (i tu przejdę to sedna :) )

 

*Instalator potrafi namieszać w 'tablicy partycji'

*Grub, przy instalacji systemu, często nakładając się na inny 'loader' - po prostu nie startuję (u mnie wystąpiło- słyszałem że są czasem problemy z wystartowaniem windy)

*Kłopoty z myszami na COM`ie

*Kłopoty z nvidią (powiem szczerzę że nie miałem nawet czasu sprawdzić ...)

*Duże kłopoty z neostradą na sagemie 800 fast USB (sytuacji dotyczących -innych modemów nie znam)

*Dziwne perturbacje podczas ładowaniu systemu (u mnie, zaraz na początku startu systemu kiedy wchodzi graficzne okno, nie da się prawie ruszyć myszą – tak jakby system był strasznie przeciążony)

*Po załadowaniu środowiska – system zachowuję się przez min. tak jakby nie mógł złapać oddechu ... (nie wiem czy to kwestia jakiegoś wielkiego przeciążenia podczas ładowania?...)

*Wielu użytkowników zgłasza problemy z kartami muzycznymi

*Jakieś krótkotrwałe, uciążliwe przeciążenia procesora, często w połączeniu ze zbyt dużym zużyciem pamięci (np. przy pracy z terminalem)

*Coś jest nie tak także z oprogramowaniem – np. praca konquerora potrafi znacznie odbiegać od ideału (chodzi coś za wolno do swoich możliwości – sprawdzałem na innych distrach ;) )

 

Wielki skrót myśliwy o bardzo późnej godzinie - więc nie wymagajcie zbyt dużo (pod względem jęz. pol. ;))

 

Ww. przypadki wcale nie muszą u wszystkich Was występować – nie umniejsza to jednak faktu, iż występują bardzo często. Większości z nich sam doznałem a inne wyczytałem – chociażby z naszego forum.

Mam nadzieję, że wszystko szybko się “połata” i nie będzie sytuacji, iż ogłosi się swojego rodzaju fastart i ogłoszone będzie zaraz wyjście Fedora 2.1 :)

 

Powiem wam szczerzę, że troszkę, jak na razie fc2 mnie zawiodła ... :(

... ale nadal walczę aby wszystko “pozapinać”

 

A Wy co sądzicie o Fedora Core 2?

 

Jak nie pamiętam sytuacji, kiedy to wyjście distro wniosło tyle “takiego” zamieszania ... no może poza przypadkiem mdk 9.2 ;) ( ... ale dopowiem, że mam Mdk 10 Offcial – i jest rewelacyjny ... ale to nie ten wątek ,,, ;) )

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

WItam!

Jestem raczej początkującym użytkownikiem (_linuxa_ → Linuksa) ORT, ale ponieważ przesiedziałem nad FC2 ostatnich kilka wieczorów podzielę się moimi wrażeniami laika.

Jeśli chodzi o minusy to podzielam zadanie poprzednika. System w niektórych momentach chodzi dość wolno. W domu, gdy jest zainstalowany na szybkim komputerze jest to raczej niezauważalne, ale gdy w pracy mam kompa na 800 celeronie i 256 ramu to czasami potrafi sobie pomielić. :rolleyes: z tego co zauważyłem to zawisza się czasem up2date oraz okno usług przy uruchamianiu lub restarcie vsftp (zawiesi się ale sam vsftp zastartuje :) . Na plus muszę zaliczyć bezproblemowe rozpoznanie sprzętu zarówno w pracy jak i wdomu. Wszystko chodzi (internet z kablówki, dźwięk - no tylko męczę się z instalacją drukarki lexmark z55 ale wydaje mi się że problem wynika z moich jeszcze zbyt małych umiejętności, bo w mandrake 10 był ten sam problem). Wcześniej uruchomiłem mandraka 10 official i nic mi w domu nie wykrył. Nie miałem x -ów po standardowej instalacji i gdy ręcznie pozmienaiałem ustawienia w plikach i x poszły to znowu system nie wykrywał ani dźwięku ani internetu. Więc pod tym względem duży + dla FC2. I to tyle takich pierwszych wrażeń początkującego.

Pozdrawiam wszystkich grupowiczów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja rowniez zauwazylem kilka z tych problemow u siebie, a mianowicie:

 

- podczas ladowania systemu tez jest strasznie (myszką nawet nie probuje ruszac bo to strasznie ja tnie), nie wiem czym to jest spowodowane

- po zaninstalowaniu po chyba trzecim uruchomieniu zaraz po zaladowaniu jajka system umarl - i juz wiecej nie wstal, lecz po ponownym zainstalowaniu dziala idealnie (zmienilem system plikow z reiserFS na ext3 lecz nie wiem czy tu byl problem)

- problem z zainstalowaniem drukarki lexmark z45se a pod FC1 poszla od strzalu (naszczescie juz dziala)

 

To chyba tyle z takich wiekszych problemow jakie zauwazylem, lecz mimo to uwazam ze system jest dobry i wart polecenia.

 

P.S. z GRUB-em nie mialem problemów bo zainstalowalem LILO B) (tak dla odmiany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

u mnie ten problem z zacinajaca sie myszka wystapil tylko przy pierwszym uruchomieniu systemu potem juz chodzila normlanie (teraz mam initaba na 3 ustawione :P )

wielkim minusem jak dla mnie jest wielki problem z karta dziwiekowa, do dzis jej nie zainstalowalem, na FC1 poszla ale tam za sprawa magicznego slowka "sndconfig" tutaj niestety go nie ma a doinstalowanie nic nie daje. Ale oglolnie system wydaje sie byc szybszy i jakis takich przyjemniejszy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja zapomnialem sie pochwalic ze z karta dzwiekowa (o ile tak moge nazwac to co mam na płycie głównej) nie mialem zadnych problemow - sciagnalem pakiet xmms-mp3 wlaczylem jeden z pliczkow z muzyka i chodzi (powiem wiecej) chodzi lepiej, jakosc dzwieku jest lepsza niz pod Windą w Winamp-ie :D

 

ten post jest przeznaczony do tych, ktorym dzwiek nie dziala - nie poddawajcie sie - (_napewno_ → na pewno) ORT sie da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja zapomnialem sie pochwalic ze z karta dzwiekowa (o ile tak moge nazwac to co mam na płycie głównej) nie mialem zadnych problemow - sciagnalem pakiet xmms-mp3 wlaczylem jeden z pliczkow z muzyka i chodzi (powiem wiecej) chodzi lepiej, jakosc dzwieku jest lepsza niz pod Windą w Winamp-ie :D

 

ten post jest przeznaczony do tych, ktorym dzwiek nie dziala - nie poddawajcie sie - (_napewno_ → na pewno) ORT sie da :)

Hm ja mam dziękówkę zintegrowaną AC 97 ... dzwięk działą ale co do jakości (zresztą jest to zauważalne w każdej dystrybucji) daleki jest do jakości z windy :( -- zresztą temat już poruszałem na tym forum ...

 

Co do Twojego xmms to zobacz sobie taki programik --> beep-media-player Zbudowany jest już w oparciu o GTK2 (śliczniutki :) ) ... zresztą sam zobacz ...

B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm ja mam dziękówkę zintegrowaną AC 97 ... dzwięk działą ale co do jakości(...)

AC97 Audio Controler czy jakos tak ? Buu ja też ją mam...

Jutro chyba będe instalował FC2... to zobaczymy jak pójdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie . osobiscie FC2 jest OK , nie ma prawie zadnych problemow jako uzytkownik.Korzystam z xfce4 i pulpit wyglada OK, programy rowniez dzialaja poprawnie .Dobija mnie za to problem z odczytem DVD , montuje sie poprawnie , bez bledow , ale dostep do plikow/np filmow konczy sie komunikatem o braku pliku?

Katalogi sa podswietlone na czerwono jak nieaktywne/nieaktualne dowiazania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość _PaT

Nie mogę stwierdzić, że wszystko mi działa, bo jeszcze wszystkiego nie wgrałem, ale jak do tej pory ze wszystkim sobie poradziłem. Nie mam żadnych problemów z przeciążeniem podczas ładowania, a kompa mam słabego. Jedynie RAMy trochę go ratują. Ponadto wgrałem prawie wszystkie serwery (trochę się bawię). Mądra wydaje mi się opinia (bo też o tym myślałem), że pojawi się FC2.1. Co do AC97 to działało mi lepiej w FC1, ale ALSĘ sam kompilowałem i chyba z 50 razy restartowałem kompa gdy bawiłem się w ustawieniach. Ja nie narzekam, jestem podekscytowany nową fedorą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam probglem z sieciówą radiową, a mianowicie Planet WL-U350B. (_ściągnołem_ → ściągnąłem) ORT sobie źródełka driverów do niej. Nie mogłem ich skompilować, więc (_ściągnołem_ → ściągnąłem) ORT binarki. Zainstalowałem je. Ale po ponownym uruchomieniu system mi padł. Podczas włączania pasek dochodzi do środka i nagle nic nei moge zrobić. Blokuje się mysza i klawiatura. Instalowałem od nowa system i znów te stery, nadal to samo. Może ktoś wie jak to wszystko zainstalować?

 

tutaj znajduje się link do stronki ze sterownikami

 

Zapomniałem dodać, że karta jest zgodna z Atmel AT76C503/505A.

Może ktos mi instrukce jakoś po polsku wytłumaczy po nic z niej nie rozumiem.

Jestem nowym w świecie (_linuxa_ → Linuksa) ORT.

 

Może ktoś za mnei to skompiluje? Był bym strasznie wdzięczny!

Z góry dzęki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vednor: Via Technologies

Model: VT8233/A/8235 AC97 Audio Controller

nie moge sie połapać troche na tej stronce, był tam taki model karty dźwiękowej jak moja. Tzn ze obsługuje moja dźwiękówkę?

Trzeba patrzeć na mostek południowy płyty głównej (bo to karta zintegrowana). Ja mam via8233a i chodzi bardzo ładnie. Szczególnie chwalę sobie software'owe miksowanie w ALSIE - teraz nie ma takich problemów jak ze starymi sterownikami OSS :-)

Zainstalowałem je. Ale po ponownym uruchomieniu system mi padł. Podczas włączania pasek dochodzi do środka i nagle nic nei moge zrobić. Blokuje się mysza i klawiatura. Instalowałem od nowa system i znów te stery, nadal to samo. Może ktoś wie jak to wszystko zainstalować?

Które dokładnie rpmy zainstalowałeś? Trzeba zainstalować te:

http://sunsite.informatik.rwth-aachen.de/f...58-tn2.i386.rpm

(przynajmniej tak mi się wydaje, bo nie mam tej karty). Pod jajkiem 2.6 działa jak na razie tylko wersja z CVSa.

 

Odnośnie zawieszania - uruchom Fedorę z rescuecd lub pierwszej płyty instalacyjnej, pozwól zamontować partycje systemowe. Następnie wpisz:

chroot /mnt/sysimage

odinstaluj stare sterowniki i zainstaluj te poprawne. Jakby coś nie poszło tak jak trzeba, to podaj co się działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Fedora 2 chodzi w porzadku, po bezproblemowej rekompilacji jadra znikly wszelakie problemy z wydajnoscia choc pod X`ami demon to nie jest (256ram+riva tnt) - potem poszukam jakiegos mniejszego desktop managera.

 

Uslugi takie jak samba, ftp (vsftpd), httpd, squid dzialaja bezproblemowo, o dzwieku niestety nic nie wiem bo go nie instalowalem, dziala nawet mi ladnie AES+cryptoloop (zdumiewajaco prosto sie to konfiguruje - niepotrzebnie za wczasu pytalem na grupie dyskusyjnej), dzis postaram sie zrobic serwer poczty a potem juz tylko neostradę :) i podzial pasma - zauwazylem narzedzie shapecfg zobaczymy co to warte...

 

ogolnie jestem zadowolony choc 'linux rescure' juz byl konieczny - z nieznanych przyczyn po zmianie runreleva z 5 (domyslny) na 3 a po paru godzinach (restartach) znow na 5 spowodowal ze system sie nie ladowal. Rescue mode, zmiana runlevela na 3 i wszystko chodzi. (teraz jak wrzuce runlevel 5 to tez idzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...