Skocz do zawartości

Jak Zainstalowac Fc2 Zeby Nie Zniszczyc Dysku ?


mrkramer

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w tytule. Czy jest jakis sposob by instalator nie niszczyl tablicy partycji dysku ?

Nastepnym razem nie usmiecha mi sie ponowna instalacja Windows'a i przy okazji utrata wiekszosci danych.

Mam wiec pytanie, czy mozna ta mala niedogodnosc wyeliminowac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tak jak w tytule. Czy jest jakis sposob by instalator nie niszczyl tablicy partycji dysku ?

Podczas bootowania trzeba podać parametr hda z geometrią dysku, np.

linux hda=14593,255,63

Oczywiście to są wartości przykładowe - poprawne należy odczytac z BIOSu albo uruchomić jakąś dystrybucję na jajku 2.4.x i tam odczytać. Ważne jest, by nie wpisać błędnych danych.

 

Więcej informacji na ten temat tutaj:

http://www.redhat.com/archives/fedora-deve...y/msg00908.html

Nastepnym razem nie usmiecha mi sie ponowna instalacja Windows'a i przy okazji utrata wiekszosci danych.

Nie trzeba ponownie instalować Windowsa, ani tym bardziej instalator nie niszczy danych!!!

 

Pewne zamieszanie wynika m. in. z tego, że MS wymyśla swoje własne standardy (które są obejściem problemu, a nie jego rozwiązaniem) i nikomu o nich nie mówi:

https://bugzilla.redhat.com/bugzilla/show_b...i?id=115980#c74

 

Do Pana Administratora: Informacja o poprawnym instalowaniu FC2 powinna być na stronie głównej Fedory.pl, bo się wiele osób może zrazić do Linuksa. Pousuwają sobie dane Partition Magicami i innymi badziewiami i będą potem bzdury wypisywać na infojamie albo na onecie :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze te wartosci nie powinny miec wplywu na to ze kopie FC2 chce zainstalowac na "hdb".

Na tej stronie co podałem jest napisane, żeby podać geometrię dysku, w którym będzie zmieniany MBR. Dla pewności dodaj jeszcze parametr hdb (analogicznie jak hda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najswizsze informacje.

Srobowalem zainstalowac FC2 wdlug wskazowki. Niestety dalej instalator pokazuje blad z dyskiem /dev/hda. Nawet jak podalem dane wedlug wskazowki a dokladnie takie

 

linux hda=19158,16,255 hdb=8944,15,63.

 

Wartosci przedstawione sa w kolejnosci Cylinders,Heads,Sectors. Rzecz jasna zczytane z biosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość _PaT

zajrzyj jeszcze pod linka, który dał Ci kolega i uważnie przeczytaj na końcu tekstu, co trzeba zrobić z liczbą cylindrów przy ustawieniu heads z 255 na 16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba głowic wygląda jakoś dziwnie :-/ Zwykle jest 255 (LBA) lub 240 (LARGE). Może BIOS podaje Ci coś innego... I ta nietypowa ilość sektorów... Odpal Ranish Partition Manager, albo fdisk -l /dev/hda pod jądrem 2.4 i zobacz co tam jest napisane.

 

Jak już zainstalowałeś FC2, to wystarczy już odpalic poniższe polecenie:

sfdisk -d /dev/hda | sfdisk --no-reread -H255 /dev/hda

gdzie -H255 - ilość głowic. Jeśli podałeś złe ilości cylindrów i sektórów, to będziesz musiał je tez podać jako parametr (-C -S)

[update]

Najpierw sprawdź, co mówi "sfdisk -d /dev/hda" - jeśli wypisuje jakieś ostrzeżenia, to będziesz musiał sie ich pozbyć - opis w podanym wyżej linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość _PaT
A o tym co piszesz nie moge sie doszukac.

Geniuszem z angielskiego nie jestem, ale przeczytaj 4 i 3 akapit od końca tekstu pod powyższym linkiem. Czy czasem, gdy liczba głowic nie jest ustalana zamiast 255 na 16 nie trzeba zmienić liczby cylindrów? (jak znasz angielski to sobie przetłumacz uważnie).

[+]

Nieco o temacie można znaleźć jeszcze tu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki. Po pierwsze chcialem wam podziekowac za wszystkie rady. Byly naprawde bardzo przydatne. Troche waszej wiedzy, plus troszeczke mojej, plus wnikliwosc byla naprawde plodna.

Poradzilem sobie w ten sposob:

Wszedlem do biosu i zczytalem dane dysku ale przestawiajac go z ustawien "Auto, Auto", tak aby bylo "Auto,LBA". Pozniej jeszcze porownalem wartosci z narzedziem "PowerQuest Partiton Table Editor" i okazaly sie te same. Pozniej przydala sie rada kolegi >gajownik'a< i odpalilem instalator z wlasciwymi wartosciami.

Takim sposobem Fedora Core 2, smiga jak siemasz, a dysk "hda" jest zdrowy.

Jeszcze raz bardzo dziekuje za wszystkie rady. Teraz tylko musze zainstalowac sterowniki do Radeona i bede juz calkiem szczesliwy.

 

Pozdrawiam i niech ten watek bedzie pomoca, jesli takiego jeszcze nie bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Jak już zainstalowałeś FC2, to wystarczy już odpalic poniższe polecenie:
sfdisk -d /dev/hda | sfdisk --no-reread -H255 /dev/hda

Panowie moderatorzy czemu ta informacja nie jest na głównej stronie.

Nie przeczytałem tego przed instalcja fc2 , a wczoraj do póżna już zrobiłem upgrade i poustawiałem conieco więc nie uśmiecha mi się instalować od nowa.

Błąd napotkałem bo teraz Partition Magic mi sie nie chce odpalić.

To co zacytowałem to się odnosi do mojej sytuacji , jeśli już zainstalowałeś i chcesz to naprawić ?

Pomóżcie mi to naprawić już po zainstalowaniu bo od nowa to mi się nie che.

 

ps. FC2 to pierwsza dystrybucja w której działają mi w myszce np.w operze klawicze z boku , mam myszke microsoftu i nigdy mi się nie udało odpalić choć meczyłem sie z tym sporo , a tutaj ku mojemu zdziwieniu działaja , jeszcze tylko musze przyporzadkowac gesty i już :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd napotkałem bo teraz Partition Magic mi sie nie chce odpalić.

To co zacytowałem to się odnosi do mojej sytuacji , jeśli już zainstalowałeś i chcesz to naprawić ?

Jeśli uruchamia Ci się Win2k/Xp to nie. Raczej to Ci pomoże:

http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...findpost&p=3995

 

A jeśli Windows nie wstaje to tak :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr82 i gajownik byli napisali:

 

"Do Pana Administratora: Informacja o poprawnym instalowaniu FC2 powinna być na stronie głównej Fedory.pl"

 

"Panowie moderatorzy czemu ta informacja nie jest na głównej stronie"

 

Przypominam, że każdy może napisać tekst do publikacji. Bardzo chętnie je umieszczamy na stronach. Piotr82 który ma uprawnienia do publikowania tekstów ;)

 

Jeżeli ktoś napisze zgrabną informację proszę o maila z tekstem na adres [email protected]

 

pozdrawiam, Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam. Chciałem sie zapytać czy w przypadku gdy mam 2 dyski twarde przy instalacji Fedory 2 muszę podać dane dwóch czyli (aha fedore będe instalował na hdb czyli drugi dysk) :

 

np. "linux hda=19158,16,255 hdb=8944,15,63"

 

 

 

czy wystarczy wpis o dysku hdb na którym bede instalowal system

 

np. "hdb=8944,15,63"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...