Skocz do zawartości

Jak Zainstalowac Fc2 Zeby Nie Zniszczyc Dysku ?


mrkramer

Rekomendowane odpowiedzi

Najważniejszy jest dysk z MBR, czyli hda. Jeśli dodasz (poprawne) parametry dla hdb to nic się nie stanie, więc dla pewności lepiej je podać.

np. "linux hda=19158,16,255 hdb=8944,15,63"

Jestes pewien, że to są poprawne parametry? Liczba głowic jest jakaś dziwna: zwykle jest 255 (LBA) lub 240 (LARGE). Najwyżej... Jak nie uruchomi Ci się Windows, to odpalisz to polecenie z sfdiskiem i się szybko naprawi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 44
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Chce sie przesiasc na (_linuxa_ → Linuksa) ORT ale jakos uzytkownicy tego systemu mi w tym nie pomagaja:)Wiekszosc to teoretycy ktorzy w oprocz wklejenia linka do strony i narzekania na Windowsa nic nie potrafia.Moze by to ktos uporzadkowal jakos sensownie??Co to za strona o Fedorze gdy nie portraficie napisac normalnego artykulu??Przewalilem caly net i wszedzie sie przewija jeden link z ktorego i tak nikt nic nie rozumie.I jak tu przejsc na linuksa??Przeciez juz przy instalacji bede czul sie jak saper.Chyba jednak poczekam na jakis sensowny artykul po polsku,pewnie jak setki innych potencjalnych uzytkownikow FEDORY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce sie przesiasc na (_linuxa_ → Linuksa) ORT ale jakos uzytkownicy tego systemu mi w tym nie pomagaja:)Wiekszosc to teoretycy ktorzy w oprocz wklejenia linka do strony i narzekania na Windowsa nic nie potrafia.Moze by to ktos uporzadkowal jakos sensownie??Co to za strona o Fedorze gdy nie portraficie napisac normalnego artykulu??Przewalilem caly net i wszedzie sie przewija jeden link z ktorego i tak nikt nic nie rozumie.I jak tu przejsc na linuksa??Przeciez juz przy instalacji bede czul sie jak saper.Chyba jednak poczekam na jakis sensowny artykul po polsku,pewnie jak setki innych potencjalnych uzytkownikow FEDORY.

Oj Rafal .... Rafal .... Ty jesteś albo wysłannikiem Bila ;) albo bardzo zgorzkniałym człowiekiem ... :)

 

Powiedz mi którzy użytkownicy Ci nie chcą pomóc - to ich zaraz "rozstrzelamy" ... :P

 

A tak poważnie:

1. Czego szukasz? Jak na razie to co czytam - to samo, wyłącznie bezpodstawne i dziecinne narzekanie, co do których podstaw sam nie znasz ...

 

2. Co mam Ci uporządkować? Przepisać wszystko na kolorowej papeterii i wysłać "poleconym"? Sorry, ale ktoś się napracował i chciał pomóc (bo wydaje mi się, że Twój post odnosi się do tematu w którym zabrałeś głos) - a Ciebie stać jedynie na mało konstruktywną krytykę ... żebyś chociaż zapytał o coś czego konkretnie nie rozumiesz ....

 

3. Nie czułbyś się jak saper (a jedynie niepewnie, aczkolwiek miło podekscytowany) jakbyś "zmusił" się choć troszkę i poczytał post np. na tym forum - ewentualnie poprosił o pomoc ... ale Ty nie chcesz używać (_linuxa_ → Linuksa) ORT - chcesz się po prostu nad sobą poużalać ...

 

Powiem szczerze, że nawet nie czuję złości - czytając Twój post, a to co mi towarzyszy to jedynie wielkie zdziwienie i politowanie .... nie ważne - mam nadzieje, że to był tylko Twój baaardzo zły dzień - i dasz sobie jeszcze szansę ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

sorry, ze Wam zawracam..., ale chcialbym zainstalować FC2, a po przeczytaniu o tych ekscesach z odpalaniem windowsa, chcialbym sie czegos upewnic. Sprawa wyglada tak, ze pod zadnym pozorem, absolutnie nie moge sobie pozwolic na to, zeby po instalacji FC2 byly jakiekolwiek problemy z odpaleniem windowsa.

 

Oto wynik fdisk -l /dev/hda

Disk /dev/hda : 81.9 GB

255 heads, 63 sectors/track, 9964 cylinders

 

Z kolei ustawienia w BIOS-ie sa nastepujace:

IDE Primary Master

Access Mode = AUTO

Cylinder 39236

Head 16

Precomp 0

Landing Zone 39235

Sector 255

 

Jesli zmienie Access Mode z AUTO na CHS, to dane pozostaja takie same.

Jesli zmienie Access Mode z AUTO na LBA, to zmieniaja sie na takie, jakie dostalem pod linuksem (Aurox 9.4, kernel 2.4.22.*)

 

Wydaje mi się, że w takim razie podczas bootowania instalatora powinienem wpisać

linux hda=9964,255,63

Czy ktoś mógłby zweryfikować, czy ta linia jest dobra? Mój dysk to Maxtor 80 GB, 6Y080P0.

 

A czy te ustawienia AUTO z BIOS-y mogą pozostać tak, jak są i nie będzie przez to problemów? I to by na razie było chyba na tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w takim razie podczas bootowania instalatora powinienem wpisać

linux hda=9964,255,63

Na moje oko to jest poprawnie. Pamiętam, że razem z Partition Magiciem jest dostarczany taki programik do wyświeltania tablicy partycji - tam tez możesz sprawdzić. Ranish Partiotion Manager też wyświetla poprawne dane (przynajmniej u mnie).

 

Jeśli to zadziała, to zmień w BIOSie tryb dostepu z AUTO na LBA - na pewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I skusiłlem sie. I zainstlowalem Partition Magic. I wiem, ze zle zrobilem, bo dzis juz spokojnie nie zasne.

 

Partition Info wita mnie komunikatem:

Disk error(s) were detected on this drive. See the 'Errors:' list for more details.

 

Klikam OK. Nie ma wyboru. Kolejny komunikat.

 

Disk Geometry error(s) were detected on this drive.

 

Znowu OK. Wlacza sie wlasciwy program. Po prawej, na zoltym tle:

Error #120: Logical Drive chain extends toward start of drive

 

Nie za bardzo to rozumiem, ale rozumiem, co oznaczaja bledy geometrii dysku [http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?showtopic=577] i wcale mnie się to nie uśmiecha. To jest powazny blad? Zignorowac go? Przejac sie? Czy dac sobie spokoj i czekac na FC3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie chce mi się tego tłumaczyć na polski → https://bugzilla.redhat.com/bugzilla/show_b...?id=115980#c107 Spróbuj tego - mi pomogło.

 

Aha, pod żadnym pozorem nie pozwalaj programowi Partition Magic na 'naprawę' tablicy partycji, bo tylko Ci je pousuwa (miałem tak już kilka razy - parted przyszedł wtedy z pomocą).

 

Jeszcze jakbyś mógł, to ustaw w BIOSie odpowiedni tryb dostępu - LBA albo LARGE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jestem troszke zielony w (_linuxie_ → Linuksie) ORT, wiec jesli ktos mi zechce pomoc to będę bardzo wdzieczny.

Mam dwa dyski:

 

1) hda(maxtor 80GB 6Y080P0):

Cylinder:39236

Head:16

Precomp:

Landing Zone:39235

Sector: 255

 

2) hdb:

Cylinder:28741

Head:16

Precomp:0

Landing Zone:28740

Sector: 255

 

Załącze kilka obrazków :D

IPB Image

na drugim dysku mam 10GB na (_linuxa_ → Linuksa) ORT:

Jaka komende i gdzie mam wpisac?

jak sie odpali instalacja z plyty to za

"boot:" ?

[tu na tym ekranie? http://marek.studionm.pl/linux/IMG_9900.JPG ]

i bedzie:

boot: linux hda=39236,16,255 hdb=28741,16,255

?

 

Bardzo prosze o jakas pomoc. Chdzi o to gdzie i jaka mam wpisac komende :( juz 2x musialem usuwac bootloadera......

 

a i mam jeszcze pytanie, czy jak zmienie ustawienia dyskow na LBA czy Large z Auto to nie strace danych? to woogole jest potrzebne?

Dzieki

 

Wywaliłem tagi IMG, bo na normalnych monitorach nie dało się tej strony przeglądać bez poziomego scrollowania

Edytowane przez gajownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boot: linux hda=39236,16,255 hdb=28741,16,255

To są złe dane! Jak masz PM, to uruchom program PartInNT.exe i odczytaj poprawne wartości.

a i mam jeszcze pytanie, czy jak zmienie ustawienia dyskow na LBA czy Large z Auto to nie strace danych? to woogole jest potrzebne?

Dzieki

Jeśli masz liczbę głowic 255 to ustaw LBA, gdy 240 - to LARGE. Ja zmieniłem AUTO na LBA i chodzi normalnie (windows też używa trybu LBA, ale do uruchomienia potrzebne mu dane CHS dysku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PM? skad wziasc ten program?

Sorry, jak to pisałem to się śpieszyłem i na obrazku zobaczyłem Partition Magic :mellow: Mówiłem o programie dołączonym do PM ;-)

 

Jeśli go nie posiadasz, to zobacz Ranish Partition Manager → http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...findpost&p=7371

a do czego jest 5 plyta fedory2? Rescue CD? moze ona odpali instalke bez bledu?

Nie, bo ona też ma tę samą wersję programu parted. Dopiero w nowszej wersji ustawiono jego działanie tak, by nie sprawiał takich problemów.

 

Żeby zrozumieć skąd się to wszystko wzięło zobaczyc te linki (jesli jeszcze nie czytałeś):

https://bugzilla.redhat.com/bugzilla/show_b...i?id=115980#c74

https://bugzilla.redhat.com/bugzilla/show_b...?id=115980#c144

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie chce mi się tego tłumaczyć na polski → https://bugzilla.redhat.com/bugzilla/show_b...?id=115980#c107 Spróbuj tego - mi pomogło.

 

Aha, pod żadnym pozorem nie pozwalaj programowi Partition Magic na 'naprawę' tablicy partycji, bo tylko Ci je pousuwa (miałem tak już kilka razy - parted przyszedł wtedy z pomocą).

 

Jeszcze jakbyś mógł, to ustaw w BIOSie odpowiedni tryb dostępu - LBA albo LARGE.

Kurczę... może by Ci się jednak zachciało? Wprawdzie czytałem co nieco wtedy dwudziestego czwartego, ale nie pamiętam już, a od wczoraj nie mogę wejść pod ten link i jestem odcięty od świata. A jutro mam już przedostatni dzień wakacji (ostatni, żeby się za cokolwiek brać) i jutro będę musiał zainstalować tą Fedorę. :(

 

Jak mam naprawić tą geometrię partedem?

 

edit: i przy okazji nie skasować danych...

 

Przy okazji załącze parę obrazków (zawsze to ładniej wygląda ;))

pierwszy blad

drugi blad

 

i podam wynik: parted

Using /dev/hda
Information: The operating system thinks the geometry on /dev/hda is
9964/255/63.  Therefore, cylinder 1024 ends at 8032,499M.
(parted) print
Disk geometry for /dev/hda: 0.000-78167,250 megabytes
Disk label type: msdos
Minor    Start       End     Type      Filesystem  Flags
1          0,031   6259,702  primary   fat32       boot
2       6259,702  78159,990  extended              lba
5       6259,733  10252,419  logical   fat32
6      10252,450  20159,692  logical   fat32
8      20159,723  20261,667  logical   ext3
10     20261,698  25462,397  logical   ext3
11     25462,428  27650,939  logical   ext3
9      27650,971  28160,815  logical   linux-swap
7      28160,846  78159,990  logical   fat32
(parted)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od wczoraj nie mogę wejść pod ten link i jestem odcięty od świata.

Coś chyba bugzilla padła, bo nie tylko Ty nie możesz się tam dostać :mellow:

1          0,031   6259,702  primary   fat32       boot
2       6259,702  78159,990  extended              lba
5       6259,733  10252,419  logical   fat32
6      10252,450  20159,692  logical   fat32
7      28160,846  78159,990  logical   fat32

Problemy powinny zniknąć po włączeniu flagi LBA dla hda1, ale lepiej zrobić to na wszystkich patycjach fat32. Po włączeniu parted wpisz:

set 1 lba on
set 5 lba on
set 6 lba on
set 7 lba on

Ponieważ Windows używa u Ciebie tryby LBA, więc zmień równiez w BIOSie tryb dostępu z AUTO na LBA.

 

Tak popatrzyłem tez na Twój rozkład partycji i mam trzy uwagi. Partycja o numerze 8 to /boot? Tak? W takim razie ona nie jest Ci portrzebna i możesz ją spokojnie usunąć (jeśli oczywiści masz zamiar na nowo instalować FC2).

 

Partycja swap - jeśli system prawie Ci w ogóle nie swapuje, to najlepiej jest umieścić ją na końcu dysku.

 

No i ostatnia rzecz - partycję systemową umieściłeś dość daleko od początku dysku. Wiesz, że to spowoduję wolniejszą pracę Linuksa?

 

A już tak 'oftopicznie', to muszę powiedzieć, że są o niebo lepsze programy do obsługi poczty od ałtlóka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak popatrzyłem tez na Twój rozkład partycji i mam trzy uwagi. Partycja o numerze 8 to /boot? Tak? W takim razie ona nie jest Ci portrzebna i możesz ją spokojnie usunąć (jeśli oczywiści masz zamiar na nowo instalować FC2).

Aurox ją zrobił przy "automatycznym tworzeniu partycji". Tak jakoś zostało, ale dzięki za radę, zapamiętam. BTW, coś czytałem na temat tego 1024 cylindra... no ale "tak zostało" :)

 

Partycja swap - jeśli system prawie Ci w ogóle nie swapuje, to najlepiej jest umieścić ją na końcu dysku.

Gdzie sprawdzić, czy swapuje czy nie?

 

No i ostatnia rzecz - partycję systemową umieściłeś dość daleko od początku dysku. Wiesz, że to spowoduję wolniejszą pracę Linuksa?

O tak, zdaję sobie z tego sprawę. Niestety zarówne wtedy, gdy instalowałem Auroksa, jak i teraz, gdy będę instalował Fedorę, nie będę mógł sobie (tak na 99%) pozwolić na wygospodarowanie przestrzeni gdzieś wcześniej :(

 

A już tak 'oftopicznie', to muszę powiedzieć, że są o niebo lepsze programy do obsługi poczty od ałtlóka

Widzę, że bez sprostowania screenów się nie obejdzie ;):D Otóż "współdzielę" jeden profi użytkownikal, a z tych skrótów, które tam widać, korzystam jedynie z Total Commandera, Opery, Foobara i "pokażpulpitu" ;) Nawet startu nie używam. A co do programów do obsługi poczty, nie odważyłbym się użyć do tego celu outlooka... Pod windowsem korzystałem z nietoperza.

 

Z tym ustawianiem flag poczekam do jutra. Skoczę rano po płytki na backup, a potem będzie... rzeźnia ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aurox ją zrobił przy "automatycznym tworzeniu partycji". Tak jakoś zostało, ale dzięki za radę, zapamiętam. BTW, coś czytałem na temat tego 1024 cylindra... no ale "tak zostało" :)

No bo anaconda (instalator Auroksa, RedHata, Fedory, itd.) robi ją tak dla świętego spokoju. Teraz problem z 1024 cylindrem na nowych płytach głównych nie występuje.

Gdzie sprawdzić, czy swapuje czy nie?

free -m

Niestety zarówne wtedy, gdy instalowałem Auroksa, jak i teraz, gdy będę instalował Fedorę, nie będę mógł sobie (tak na 99%) pozwolić na wygospodarowanie przestrzeni gdzieś wcześniej :(

Przecież przy użyciu PM lub parted może sobie spokojnie przesuwać partycje fat32. Nie widzę żadnego problemu :P

Skoczę rano po płytki na backup, a potem będzie... rzeźnia ;D

Only wimps use tape backup: _real_ men just upload their important stuff on ftp, and let the rest of the world mirror it ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...