Skocz do zawartości

Aurox


buczo PL

Rekomendowane odpowiedzi

Ja k wtemacie co sądzicie o tym systemie bo ja jestem użytkownikiem w 99% początkującym. Narazie urzywam Fedory ale ciekawią mnie też inne dystrybucje może trochę mniej skompilikowane. Najbardziej zależy m i na tym żeby system był standardowo dobrzewyposarzony, zapezpieczony, szbki i stabilny.

 

Będę wdzięczny za wypowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że wydawanie jego jest pomyłką. IMO to normalna Fedora, tylko pod inną nazwą i z może małymi lekkimi zmianami. Nie wiem nawet, czy już doczekał się on własnych paczek → zawsze jechał na tych z Fedory. Ja tam jednak wole pełnoprawną Fedore niż jakiegoś transwestyte ;) Ostatnio w shoutboxie też było na ten temat → poszukaj w jego archiwum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś używałem troszkę Auroxa i muszę przyznać, że nie jest taki zły. Gdzieś kiedyś słyszałem, że nawet nieźle mu idzie i coś było o prześcignięciu FC(hmmm...). Ogólnie dla początkujących jest to dobry wybór, ma wile rzeczy od razu, których nie ma Fedora, no i dobrze sobie radzi z polskimi wymysłami typu BlueConet czy neo. A że jest oparty na fedorze, więc stabilność i szybkość jest porównywalna :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aurox jest tak podobny do Fedory, że nie ma sensu się przesiadać; aktualizacje generalnie są, ale w trybie "wydaniowym", czyli Aurox 10.1 + kilka poprawek = Aurox 10.2, a 10.2 + kilka poprawek = 10.3; niestety oznacza to, że owe poprawki są tylko raz na kilka miesięcy; ale jest repozytorium z dodatkowymi pakietami dla Auroksa (nazywa się "Turox"), typu kadu, amule, k3b-mp3 i takimi tam... chociaż są też zaktualizowane wazniejsze rzeczy - glibc, GTK2, mysql, apache i php, bzip2 i więcej

 

inaczej mówiąc większość nowych wersji to tylko kilka(naście) nowych pakietów; to ma swoje zalety, bo programy użytkowe i środowiska graficzne nie są wcale aktualizowane, a co za tym idzie, nie ma ryzyka, że po aktualizacji systemu GIMP (czy cokolwiek innego) zacznie się wieszać i trzeba czekać do następnej poprawki aż to naprawią

 

mimo tego bardziej podoba mi się podejście twórców Fedory; aktualizacja systemu i tak jest zautomagicziona, a czasem aktualizacje programów to kilka uzytecznych drobiazgów, których wcześniej brakowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Fedora z zainstalowanymi wszelkiego rodzaju odtwarzaczami jest właściwe tym samym co Aurox bo z tego co czytałem to różnica między nimi sprowadza się do jakości spolszczenia i tymi nieszczęsnymi kodekami.

 

no dobra skoro już wiem że raczej nie warto się przesiadac w inną taksówke tej samej korporacji to powiedzcie mi chociarz na ile oceniacie bezpiezcenistwo i stabilnośc Fedory w skali od 1-10

I w ajki sopsób można je poprawic???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do stabilności, to po full upgrade'ach powinno być dobrze, a co do bezpieczeństwa. Trudno pisać w skali. Dobrze skonfigurowane iptables, powyłączane zbędne usługi, dobre (trudne) hasła, full upgrade i powinna być w miare bezpieczna ;) Zresztą to sie odnosi nie tyle do Fedory, co do każdego distra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest repozytorium z dodatkowymi pakietami dla Auroksa (nazywa się "Turox")

Turox nie jest repozytorium dla Auroksa tylko nakladka na niego (a dawniej byl osobna dystrybucja) - w tym projekcie chodzi o to aby podobnie jak to w systemach klasy Enterprise - dystrybucja byla katualna jak najdluzszy czas bez ponownej instalacji, czy upgrade'ow przerywajacych dzialanie systemu

co do bezpieczeństwa. Trudno pisać w skali.
oczywiscie ze trudno napisac w skali (system juz po skonfigurowaniu), mozna natomiast opisac w skali system z ustawieniami domyslnymi zaraz po instalacji, w tym wypadku dalbym Fedorze 5 na 10 (dla porownania w przypadku Ubiuntu dalbym 6,5 na 10)*

 

* ahaa dodam ze systemu na 10 jeszcze nie widzialem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turox nie jest repozytorium dla Auroksa tylko nakladka na niego (a dawniej byl osobna dystrybucja) - w tym projekcie chodzi o to aby podobnie jak to w systemach klasy Enterprise - dystrybucja byla katualna jak najdluzszy czas bez ponownej instalacji, czy upgrade'ow przerywajacych dzialanie systemu

to już nieaktualne; możliwe, że prędzej czy później będzie iso Turoksa, ale na dzisiaj to po ptostu takie auroksowe updates

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem to różnica między nimi sprowadza się do jakości spolszczenia

Kiedyś Fedora nie miała instalatora po polsku i to był plus dla Auroksa. Można wiedzieć co Ci nie pasuje w tłumaczeniu Fedory? Z miejsca poprawimy :]

dalbym Fedorze 5 na 10 (dla porownania w przypadku Ubiuntu dalbym 6,5 na 10)*

Można wiedzieć jakie to lepsze zabezpieczenia ma Ubuntu? Tak z ciekawości pytam.

 

Przykłądowo FC4 ma w kernelu ExecShield ( http://www.redhat.com/magazine/009jul05/fe...res/execshield/ - nie pozwala na wykorzystanie wielu typów przepełnień buforów), nałożone ograniczenia na /dev/mem, SELinux, programy kompilowane są parametrem FORTIFY_SOURCE, większość demonów kompilowana jest z opcją -fPIE, a w FC5 dochodzi Stack Smashing Protection (z SSP korzysta np. OpenBSD oraz Hardened Gentoo). Łatki bezpieczeństwa też szybko wychodzą :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolę niczego nie zmieniac raz - nie wiem jak

Warto się nauczyć :]

dwa - niechcę czegoś spieprzyć

A to niby dlaczego? Raz coś popsujesz, drugi, to za trzecim nauczysz się to naprawić. Tak najszybciej poznasz GNU/Linuksa (przynajmniej ja się tak uczyłem). Będziesz miał wtedy znacznie wiecej frajdy! Jak to mawiąją gruzińscy górale: "No risk, no fun" ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wiesz ten system ma przedewszystkim działac stosunkowo dobrze bo nie tylko ja z niego korzystam

Co prawda windy nie usunąłem ale 70% czasu spędzam w Linuksie. Nie chcę niczego zepsuć bo nie chcę stracic tego co zrobiłem. Dla was z pewnością nie są to duże osiągnięcia ale dla mnie są.

I muszę powiedziec że nie dokońca wiem jak kilka rzeczy zrobiłem. Jasne że warto się nauczyć ale narazie miewam problemy z instalacją programów więc nie czuję się na siłach by zmieniac coś w ustawieniach systemu. Uczę sie cały czas i poznaję dodatkowe opcje systemu.( międz innymi dzięki Wam)

 

 

a tak przy okazji jak mogę wejśc do ustawień firewalla bo chciałby zobaczyc co tam da się pozmieniac.

I czy są jakieś programy anty spyware na (_linuxa_ → Linuksa) ORT czy tez jest jakiś zintegrowany. To samo tyczy się antyirów. A jak macie jakieś dobre programy do polecenia to najlepiej żeby byłe freeware i proste w obsłudze.

 

Gajownik można jakos sopolszczyć OpenOffice. Mam wersje 2.0 BETA. Tę która jest dorzucona do systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...