Skocz do zawartości

Gry Na Lina ? Jak Odpalić ? Windows...


rah_im

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Od tygodnia mam Fedore Core 3 i chciałem zapytać jak można uruchomić gry z windowsa na fedorze ? Słyszałem, że są jakieś programy (winde, cedega) ale w ogole nie mam pojecia skąd je moge ściągnąć no i jak działają. :/ Jakby ktoś mógł mi wytłumaczyć to będę bardzo wdzięczny, oraz jakie gry działają z windy i czy jest jakaś piła na linia :D ? Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

winde

Raczej wine. Aby zainstalować, przejrzyj to. Niestety, cedega jest płatna, więc należy wykupić licencję, aby użytkować.

 

I proszę wszystkich pod groźbą banowania, nie piszcie tu, że cedegę najłatwiej pobrać nielegalnie z torrenta lub muła - jakiś biedak zrobił sobie kopię zapasową i teraz wszyscy zasysają ):

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I proszę wszystkich pod groźbą banowania, nie piszcie tu, że cedegę najłatwiej pobrać nielegalnie z torrenta lub muła - jakiś biedak zrobił sobie kopię zapasową i teraz wszyscy zasysają ):

Chcąc nie chcąc PaT sam podsunąłeś koledze ten pomysł ;).

Ciiiiiiii. :ph34r: Bo usunę temat (:

Ja osobiście nie używam cedegi, praktycznie żadnych zamkniętych aplikacji (poza sterkami ATi, niedługo wypróbuję otwarte).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, cedega jest płatna, więc należy wykupić licencję, aby użytkować.

kod cedegi można zassać z cvs i skompilować samemu. będzie to pełna wersja bez technologii sprawdzających zabezpieczenia i czegoś jeszcze. Ja na takiej skompilowanej wersji odpaliłem jakieś 5 miechów temu "temple of elemental evil ".

przepis na zassanie i kompilację jest na stronie:

http://www.transgaming.com/sources.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, cedega jest płatna, więc należy wykupić licencję, aby użytkować.

kod cedegi można zassać z cvs i skompilować samemu. będzie to pełna wersja bez technologii sprawdzających zabezpieczenia i czegoś jeszcze. Ja na takiej skompilowanej wersji odpaliłem jakieś 5 miechów temu "temple of elemental evil ".

przepis na zassanie i kompilację jest na stronie:

http://www.transgaming.com/sources.php

Nie wiem jak jest teraz, ale za moich czasów pobranie czegokolwiek z CVS wtedy jeszcze winex graniczyło z cudem. Sam w ciągu 3 godzin pobrałem ledwie 5 plików...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż Transgaming chce zwyczajnie zarobić i to na przeróbce darmowego Wine...

Prawdę mówiąc to ja uważam, że Cedega nie warta jest swojej ceny, aplikacja w gruncie rzeczy pozwala na odpalenie stosunkowo niewielkiej liczby windowsowych gier, a komfort grania o ile w ogóle można o takowym mówić, pozostawia bardzo wiele do życzenia. Gry mówiąc szczerze chodzą kiepsko, w każdej z nich można zauważyć co najmniej 10-15 % spadek wydajności w stosunku do Windows i co najważniejsze, większość gier które da się w ogóle uruchomić pod Cedegą (a jest ich niewiele) działa z dużymi problemami, nagminne są problemy z dźwiękiem i obrazem, wieszanie się, trudności z uruchamianiem itd itd. Reasumując jak na swoje możliwości Cedega jest aplikacją zdecydowanie za drogą, choć przyznam że aktualnie na rynku nie ma nic lepszego i może stąd bierze się jej popularność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coz ja uzywam wine gdyz cedega jest platna .WINE to dobry emulatro i co najwazniejsze bezaltny!! http://www.linuxfan.pl/faq2000/programy.php3 na tej stronie znajdzisz duzo info ktore cie interesuja :)

Ja np nie spotkalem sie z gra np fifaXXX zeby dzialala pod Xami ani tez w CLI ja np zazwyczaj odpalam cs , mam scagnietego et oraz ut 2004 pod linuksa i to mi styka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co najmniej 10-15 % spadek wydajności w stosunku do Windows

Niekoniecznie i niezawsze. Podam dwa pzykłady z autopsji. Program BricsCad działa około 5% wolniej niż pod Windows, naprawdę nie jest to odczuwalne. Programiści po prostu znają się na optymalizowaniu kodu źródłowego przez Wine.

I drugi przypadek - gra Never Winter Nights. Programiści jeszcze przed wydaniem chwalili się, że szybko dostosują ją do Linuksa i udało im się. Gra wyciągała mi 15fps na Windows w statycznych chwilach, przy obracaniu widoku spadało nawet do 7fps. W Linuksie chodziła odpowiedznio przy 40fps i 10 fps. Ponoć zapowiadana na 2006r. NWN2 ma mieć oddzielny plik wejściowy dla Linuksa, by nie trzeba było korzystać z Wine. I dlatego, o ile będę miał kasę i chęci do gry, kupię ją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@andrzej_szary - Kolego to że na programach na licencji GPL można zarabiać to ja akurat wiem, ale to że Cedega nie warta jest wydanych na nią pieniędzy też wiem. I na przyszłość bacz na słowa.

 

@_PaT - Neverwinter akurat śmiga jako aplikacja natywna (instalatorek), a nie pod Cedegą więc naturalnie spadki wydajności nie są tak duże jak pod Cedegą. Sam testowałem NWN pod Linuksem i gra się komfortowo i tu przyznam ci rację.

Zaś w kwestii spadku wydajności w przypadku Cedegi to obserwuję takowy w grach CS:CZero (duuuży spadek FPS, slajdy pod C to norma, a pod Win gra się bez przycięcia), Medal of Honor (może nie dramatycznie ale zauważalnie wolniej niż pod Win), FarCry (pod Cedegą raczej niegrywalna, a przy tej samej konfiguracji pod Win gra się w miarę komfortowo), C&C: Generals (błędy i zauważalny spadek wydajności), Evil Islands (poważne problemy z wydajnością i czcionkami przy rozdzielczościach większych niż 640x480), Morrowind (zauważalnie wolniej ale całkiem grywalnie), Age of Epires 2 (tragedia...), Settlers 5 (grywalnie ale bez wielkich osiągnięć), UT / Unreal Gold (całkiem nieźle - praktycznie na poziomie Windows, ale oba tytuły lubią się zawiesić), Starcraft (gra się dziwnie "tnie" i dotychczas mimo porad Transgaming nie rozwiązałem tego problemu). Tyle z grubsza, ładnie natomiast działa: ZAX i Settlers 4.

 

A tak wracając do tematu sporo instalatorów do gier pod Linux można znaleźć na tej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@_Pat

Ponoć zapowiadana na 2006r. NWN2 ma mieć oddzielny plik wejściowy dla Linuksa, by nie trzeba było korzystać z Wine. I dlatego, o ile będę miał kasę i chęci do gry, kupię ją.
Tak, no to jak bedzie na linuksa to ja tez kupie, super :) UT2004 tez kupilem bo ma instalke na lina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...