Skocz do zawartości

Linux Nie Widzi Partycji


siekier

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z zainstalowaniem Linuksa, probowalem juz z Fedora, Ubuntu

Na wstepie podam konfiguracje dyskowa komputera:

mam 2 dyski, jeden 80 GB i drugi 160 GB (ten nie jest wazny).

Linuksa chce instalowac na tym 80 GB, mam tam nastepujace partycje:

-12GB na windowsa NTFS

-52GB NTFS na dane

-100MB na /boot

-1GB swap

-10GB na root

na tym dysku jest partycja rozszerzona.

 

Na takiej konfiguracji mialem do tej pory Linuksa, ale gdy potem go usunalem i probowalem zainstalowac innego, to instalator Linuksa wykrywa mi ten dysk 80GB jako jedna partycje 80 GB. Windows widzi normalnie na nim partycje.

Jak temu zaradzic bez koniecznosci formatowania calego dysku?

 

Partycje tworzylem bardzo dawno, ze 3 lata tamu z tego co pamietam pod Windowsem i wszystko bylo wporzadku, na taj konfiguracji mialem kilka dystrybucji Linuksa (Auroxa, Fedore3, Debiana, SuSe). Zalezy mi aby nic nie stracic z partycji NTFS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrób tak; poprzez panel sterowania windows usun wszystkie partycje (_linuxowe_ → linuksowe) ORT na

dysku tak by powstał wolny nieprzydzielony obszar dysku.

Usuwanie partycji robi sie w 'narzedzia administracyjne- zarzadzanie komputerem-

-zarzadzanie dyskami. i teraz instaluj linuksa z opcja 'zachowaj istniejace partycje[windows[

zagospodaruj wolny obszar'POwinien ci sie (_linuks_ → Linux) ORT zainstalowac

w ten sposób prawidłowo.ZApomnij o partycjach sprzed 3 lat usun je i wykorzystaj

wolne miejsce na nowe automatycznie utworzone przez instalator linuksa smile.gif

Powodzenia rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym problem ze instalator Linuksa w ogóle nie widzi ZADNYCH partycji na tym dysku, widzi go jako jedna partycje 80 GB i jak bym chcial zainstalowac tam Linuksa instalator sformatowalby mi caly dysk, a tego nie chce.

Twoja propozycje juz wczesniej probowalem, usunalem wszystkie partycje, poza tymi dwiema NTFS. Niestety nic to nie dalo, instalator w ogóle nie widzi partycji na tym dysku.

Dla zobrazowania tego co mam na dysku maly screen

--Resize_Images_Alt_Text--

 

jak widac rozmiar dysku jest zle podawany, gdyz dysk nie ma 126 GB tylko 80. To co jest zielone i opisane jako wolne miejsce 62 GB to tego nie ma na moim dysku:)

Na dysku (C:) mam Windowsa, na (F:) mam dane, 102 MB nieprzydzielonego miejsca to dawny /boot. Na dysku jeszcze zostaje ok 11 GB ktorych tu nie widac, zamiast nich jest to 62GB partycji rozszerzonej.

Co zrobic z tym dyskiem zeby Linux prawidlowo go odczytal w trakcie instalacji i zebym mogl sobie go zainstalowac, bo mi juz brakuje pingwinka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj po 1 jak robisz partycje (_linuxowe_ → linuksowe) ORT pod windowsem to co sie dziwisz Windows zawsze coś spieprzy wiec zrób to w czasie instalacji

 

/edit/

 

o nie przeczytałem twój Post Darek sory że go powtórzyłem ale nie czytałem go bo widziałem że gościu dalej ma problem więc mu odpisałem

Edytowane przez Kamills
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze mnie kompletnie nie rozumiecie (moze cos nie wyraznie pisze).

Przeciez nie robie partcji Linuksowych pod Windowsem, bo to jest nie mozliwe, wiec jak bym mial to robic:)

Powtarzam poraz trzeci: problem jest w tym ze w czasie proby instalacji dysk jest wykrywany jako JEDNA partycja 80GB. I nic z nia nie moge zrobic najwyzej cala formatowac. A tego nie chce bo jak widac na screenie z Menadzera dyskow mam tam partycje Windowsa. W czasie instalacji nie mam mozliwosc, w tej chwili utworzenia partycji na wolnym miejscu tego dysku, a jest to oklolo 11GB co spokojnie wystarczy na instalacje kazdej dystrybucji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Powracam do tematu biggrin.gif

Wreszcie udalo mi sie uporzadkowac dyski (musialem wypalic troche plytyk DVD) i jestem gotowy do formatu calego dysku 80 GB. Mam nadzieje ze to pomoze.

Mam teraz pytanie jak najlepiej podzielic na partycje te 80 GB?

Chce miec Windowsa i (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Mam 512 RAMu wiec ile ustawic SWAP (do tej pory mialem 1 GB ale to chyba za duzo, podobnie /boot 100 MB to tez chyba troche za duzo).

Jak proponujecie mi to podzielic zeby nie marnowac miejsca i aby byl wygodnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko:

winxp ~15G ntfs

/ ~10G ext3/reiserfs

/boot pominąć

/home ~30G ext3/reiserfs

swap ~768M

dane z xp reszta fat32

 

Oczywiście wszystko jest uzależnione od tego, z którego systemu (linux <->winda) korzystasz najczęściej. Tutaj uwzględniłem podział "po równo" (przynajmniej z założenia). Jeżeli winde masz tylko do określonych celów i korzystasz z niej dość rzadko, to partycje na wymiane plików fat możesz pominąć.

Swap można uznać za optymalny dla takiej wielkości pamięci RAM. Do tego, z własnego doświadczenia wiem, że 10G na / to i tak troche dużo - mi sie nigdy nie udało tej wielkości przekroczyć. Ale tutaj dobrze jest mieć troche więcej miejsca tak na wszelki wypadek. Oczywiście jest to config pod desktop, a nie typowy serwer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to korzystalem tylko w windowsa, gdzyz (_linuxa_ → Linuksa) ORT nie moglem zainstalowac. Teraz zamierzam to zmienic smile.gif

Oczywiscie chodzi mi o desktop. Partycje fat (15 GB) mam juz na drugim dysku.

Boot chcialem miec ze wzgledu na to, ze bede chcial instalowac potem drugiego (_linuxa_ → Linuksa) ORT i wtedy chyba /boot sie przyda.

Jak rozumiem /home tez moze byc jeden dla oby dystrybucji? W przypadku posiadania oddzielnej partycji na /home, 10 GB na partycje / wydaje mi sie troche za duzo, tylko nie wiem czy 5 GB wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boot chcialem miec ze wzgledu na to, ze bede chcial instalowac potem drugiego (_linuxa_ → Linuksa) ORT i wtedy chyba /boot sie przyda.

Miałem już kilka razy po kilka distr na dysku i /boot nie miałem nigdy. Nie był mi potrzebny.

Jak rozumiem /home tez moze byc jeden dla oby dystrybucji?

Ano może. Wiem tylko, że są jakieś problemy z prawami dostępu, jak się selinux używa.

10 GB na partycje / wydaje mi sie troche za duzo, tylko nie wiem czy 5 GB wystarczy?

 df -h /
System plików         rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
/dev/sda5             9,4G  5,2G  4,2G  56% /

Tak to u mnie wygląda. Partycje /home mam osobną.

Akurat tutaj lepiej, żeby miejsca nie brakło.

Jak Ci się chce, to poszukaj na forum topiców, jak poszerzyć / → topici tych, którzy chcieli zbytnio zaoszczędzić miejsca ph34r.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...