Skocz do zawartości

Linux Nie Widzi Partycji


siekier

Rekomendowane odpowiedzi

10 GB na partycje / wydaje mi sie troche za duzo, tylko nie wiem czy 5 GB wystarczy?

Od partycji / odchodzi m.in. /var, na który standardowo zrzucane są wszystkie logi i już samo to zajmuje "trochę" miejsca. Poza tym jest tu też /usr - sama Fedora bez Extras przy full instalacji, to chyba powyżej 3GB. Każdy dodatkowy program z Extras (czy jakikolwiek inny) standardowo będzie instalował się w /usr albo /usr/local. Tak więc 10GB na / to wcale nie za dużo a 5GB to już na pewno za mało, chyba że myślisz wyłącznie o trybie tekstowym.

Zastnawiam się tylko skąd lszk wziął tak precyzyjnie 768MB swapa? wink.gif Mnie zawsze uczyli, że placu na swapa dawać 2x tyle co pamięci RAM. Oczywiście przy b.dużych ilościach RAMu można tę liczbę nieco zredukować (szczególnie w zastosowaniach domowych typu "desktop"), ale osobiście przy 640MB RAM mam >1GB swapa. Fakt, że mało wykorzystywany, ale wolę mieć za dużo niż za mało wink.gif

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastnawiam się tylko skąd lszk wziął tak precyzyjnie 768MB swapa?  Mnie zawsze uczyli, że placu na swapa dawać 2x tyle co pamięci RAM.

Też skorzystałem z tej metody. Jednak stosuję ją tylko tak do 256RAM. Odpowiednio dalej zmniejszam. I tak dla

512 → 768

1024 → 512

Zresztą i tak przeważnie jest on niewykorzystywany.

To jest tylko mój sposób rozumowania i nikt nie musi się z nim zgadzać ;-)

, ale osobiście przy 640MB RAM mam >1GB swapa.Fakt, że mało wykorzystywany, ale wolę mieć za dużo niż za mało

A ja wole odwrotnie. Przy 1GB RAM mam te ~500 swapa. Też prawie wykorzystywany w stopniu zerowym. Ale mniej bym raczej nie dał. Jak sam napisałeś "wolę mieć za dużo niż za mało wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wole odwrotnie. Przy 1GB RAM mam te ~500 swapa. Też prawie wykorzystywany w stopniu zerowym. Ale mniej bym raczej nie dał. Jak sam napisałeś "wolę mieć za dużo niż za mało wink.gif

robie tak samo. 1gb=500ramu , 2 gb = 500 ramu ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko mój sposób rozumowania i nikt nie musi się z nim zgadzać ;-)

Jasne smile.gif Po rostu byłem ciekaw czy jest to właśnie jakaś własna "szkoła" czy wielkość zalecana, bo siekier wcześniej nie pisał ile ma RAMu.

Ja zresztą o ile dobrze pamiętam dałem tego swapa takiego wielkiego jak bawiłem się remasteringiem Knoppiksa i tak juz zostało wink.gif

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1GB RAMu i w sumie 2GB swapa (2x po 1GB). Jedną partycję ze swapem mam na starym dysku jeszcze ze starego kompa w którym było trochę mniej RAMu. Przy normalnym (KDE, stale włączone Psi, Firefox z dużą liczbą tabów, konsola, Akregator i Superkaramba) użytkowaniu rzadko mi się pojawia 1MB zajętego swapa. :]

A ostatnio jakoś dziwnie mało RAMu zapełnia. W granicach 500-700MB, a kiedyś było cały czas wszystko zajęte (pewnie znowu coś zepsułem). cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1GB RAMu i w sumie 2GB swapa (2x po 1GB). Jedną partycję ze swapem mam na starym dysku jeszcze ze starego kompa w którym było trochę mniej RAMu. Przy normalnym (KDE, stale włączone Psi, Firefox z dużą liczbą tabów, konsola, Akregator i Superkaramba) użytkowaniu rzadko mi się pojawia 1MB zajętego swapa. :]

A ostatnio jakoś dziwnie mało RAMu zapełnia. W granicach 500-700MB, a kiedyś było cały czas wszystko zajęte (pewnie znowu coś zepsułem). cool.gif

to dużo zjamuje, korzystam mniej więcej z tego samego co Ty (nie wiem ile tabów w firefoxie masz na mysli) ale wszysto zajmuje mi w granicach 350-500 a swap dokładnie tak samo jak u Ciebie. Skoro tak jest to co ja muszę mieć zepsute? chyba cały komputer wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja juz jestem po - formacie i instalowaniu systemow.

Zalezy mi na ilosci miejsca na dysku, wiec troche przyoszczedzilem (potem sie okaze sie czy za bardzo tongue.gif )

RAMU mam 512 i tyle samo dalem SWAP, jak mozna sprawdzic czy nie jest to za malo?

na Windows 10 GB

na (_linuxa_ → Linuksa) ORT / dalem 7,5 GB

/home 15 GB

i reszta ok 40 GB NTFS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...