Skocz do zawartości

Rh-firewall-1-input


dj_oko

Rekomendowane odpowiedzi

Chain RH-Firewall-1-INPUT (0 references)
target     prot opt source               destination         
ACCEPT     all  --  0.0.0.0/0            0.0.0.0/0           
ACCEPT     icmp --  0.0.0.0/0            0.0.0.0/0           icmp type 255 
ACCEPT     esp  --  0.0.0.0/0            0.0.0.0/0           
ACCEPT     ah   --  0.0.0.0/0            0.0.0.0/0           
ACCEPT     udp  --  0.0.0.0/0            224.0.0.251         udp dpt:5353 
ACCEPT     udp  --  0.0.0.0/0            0.0.0.0/0           udp dpt:631 
ACCEPT     all  --  0.0.0.0/0            0.0.0.0/0           state RELATED,ESTABLISHED 
REJECT     all  --  0.0.0.0/0            0.0.0.0/0           reject-with icmp-host-prohibited

 

Poza chainami FORWARD INPUT i OUTPUT mam też chain RH-Firewall-1-INPUT. Wygląda jak wyżej. On moze być, należy go FLUSH, wywalić czy jeszcze co innego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do pytania. Też nigdy nie mogłem zrozumieć jaka jest różnica między standardowym łańcuchem INPUT a RH-Firewall-1-INPUT.

Osobiście korzystam wyłącznie z INPUT i jakoś z tym żyję, ale ciekawi mnie, bo nikt nigdy i nigdzie nie umiał mi powiedzieć jakie są różnice.

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość amdfanatyk

a nie jest to przypadkiem zwyczajnie zadeklarowany przez tworce dystrybucji lancuch? jesli sie przez -j do niego nic nie wrzuci z INPUT to tak jakby go nie bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie jest to przypadkiem zwyczajnie zadeklarowany przez tworce dystrybucji lancuch?
No właśnie, że nie. Kiedyś próbowałem drążyć temat i wygląda tak, jakby to było zamiast zwykłego INPUT. Tylko się zastanawiam w jakim celu byłoby to zrobione.

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam swoją interpretację tego wpisu:

Chain INPUT (policy ACCEPT)

target prot opt source destination

RH-Firewall-1-INPUT all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0

############

Chain RH-Firewall-1-INPUT (2 references)

target prot opt source destination

ACCEPT all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0

ACCEPT icmp -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 icmp type 255

ACCEPT esp -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0

#i tak dalej####

jesli mamy łańcuch INPUT i prosty firewall to nazywanie reguł nie ma większego sensu ale jeśli dodamy cos takiego:

Chain INPUT (policy ACCEPT)

target prot opt source destination

RH-Firewall-1-INPUT all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0

Moja-regulka-1-INPUT all -- 10.10.10.0/24 10.10.100.0/24

Moja-regulka-2-INPUT all -- 10.10.20.0/24 10.10.100.0/24

Moja-regulka-3-INPUT all -- 10.10.30.0/24 10.10.100.0/24

i tak dalej to:

analizując proces przeszukiwania reguł przez firewall dochodzę do wniosku że takie podejście przyśpiesza działanie podejmowania decyzji co zrobić z danym pakietem

1. jesli źródło to 10.10.10.0 przetwarzam go regułką 1 jeśli 10.10.20.0 to drugą i następuje skok do zdefiniowanych reguł dopuszczam lub nie i co itd..

przy bardzo złożonych regułach i kilometrowych wpisach dla wielu kart sieciowych takie podejście w budowaniu firewalla to podstawa. po co szukać w jednym zbiorze skoro można go podzielić na mniejsze a co za tym idzie bardziej efektywne.

Nie mam innego wytłumaczenia

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość amdfanatyk
a nie jest to przypadkiem zwyczajnie zadeklarowany przez tworce dystrybucji lancuch?
No właśnie, że nie. Kiedyś próbowałem drążyć temat i wygląda tak, jakby to było zamiast zwykłego INPUT. Tylko się zastanawiam w jakim celu byłoby to zrobione.

Pozdr,

W.

jesli ma sie wlasne reguly to najlepiej poprostu usunac ten niepotrzebny lancuch -F -X tym bardziej, ze -L pokazuje 0 odwolan do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli ma sie wlasne reguly to najlepiej poprostu usunac ten niepotrzebny lancuch -F -X tym bardziej, ze -L pokazuje 0 odwolan do niego.

Tak też zrobiłem i to już dawno temu. Nie lubię mieć na FW rzeczy, których nie rozumiem wink.gif Pytałem, bo byłem ciekaw o co w tym chodzi.

Jak zainstaluje FC5 to jeszcze raz obejrzę oryginalny plik.

Dzięki za odpowiedzi - nie wiem jak dj_oko, ale mnie sie trochę rozjaśniło chyba.

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...