Skocz do zawartości

SeeM

Użytkownicy
  • Zawartość

    2433
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    123

Ostatnia wygrana SeeM w Rankingu w dniu Października 8 2024

SeeM posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Contact Methods

  • Strona www
    http://
  • ICQ
    0

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

SeeM's Achievements

Mistrz Fedory

Mistrz Fedory (15/16)

185

Reputacja

  1. Może tek być, ale jeszcze nie patrzyłem.
  2. Jeszcze nie wiem co, ale coś się zmieniło na Fedorze i w Redhacie 9. Ten cały /etc/default/grub już nie o wszystkim decyduje. Grubby robi jakoś, że te zmiany są zapisywane tam, gdzie trzeba. Pewnie idą w stronę statycznego /etc, gdzie tylko się da.
  3. No to trochę będzie. Btrfs obsługuje migawki natywnie, ale linuksowy bootloader nic o nich nie wie. Co z tego, że odłożysz spójną i działającą kopię systemu operacyjnego, kiedy nie ma jak jej uruchomić? Można to zrobić w dwóch etapach. Najpierw migawka. # mkdir /opt/migawki # btrfs subvol snapshot root 20241205 # vim /opt/migawki/20241205/etc/fstab [ albo inny edytor; zamienić "subvol=root" na "subvol=20241205" ] No i niby jest. Zrobi się szybko, bo jest przyrostowa. To znaczy, że szybko się robi, ale dłużej się ją spaja z późniejszymi zmianami. Żeby uruchomić taką migawkę, trzeba w menu gruba nacisnąć F10 i zmienić jeden z parametrów kernela, tak samo jak w pliku fstab. https://fedoramagazine.org/make-use-of-btrfs-snapshots-to-upgrade-fedora-linux-with-easy-fallback/ Ja to tych całych migawek nie lubię. Dobre są na produkcji, jak czas goni. Na domowym laptopie zawsze wszystko idzie naprawić i przy okazji można się czegoś nauczyć oraz lepiej poznać swoją instalację. Ja ostatnio aktualizowałem CentOS-a 9 do 10 na żywca i po kilku spodziewanych problemach wszystko się udało.
  4. To jeszcze dodatkowe pytanie, czy to ma być do serwisów z filmikami typu Youtube, czy potrzebujesz nowości kinowe w jakości poniżej DVD.
  5. Hej. A pokaż plik /etc/fstab. Odpowiedź może być bardzo krótka, albo bardzo skomplikowana.
  6. Skrótowe nazwy dysków sda, sdb, sdc, itd... nie są w Linuksie stałe pomiędzy restartami. Można używać identyfikatorów UUID skopiowanych z wyjścia programu "blkid". W pierwszej kolumnie fstaba masz powpisywane UUID, czy liteey dysków? Zajrzyj też do plików /etc/mtab oraz /etc/crypttab, bo zawierają informacje o zamontowanych partycjach. Może wyciągniesz więcej informacji o tej macierzy i jak to było kiedyś skonfigurowane.
  7. Wersja CentOS-a nie zaszkodzi. Zrób też chociaż kawałek filmu z monitorem w czasie uruchamiania systemu, to też pomoże. Zawczasu przygotuj sobie płytę instalacyjną. Można z niej uruchomić system zainstalowany na dysku i go pokonfigurować. Zapewne będzie trzeba przebudować initramfs, żeby miał sterowniki dla nowego sprzętu.
  8. Problem z polskimi książkami jest taki, że to są tłumaczenia. Trudno jest polecić coś po naszemu, jeżeli stoi za tym oryginał, zaktualizowany względem naszych tłumaczeń. Helion tłumaczy między innymi książki wydawane przez Pact. https://helion.pl/kategorie/systemy-operacyjne?&pricerange=-&publisher=Packt Publishing,Helion To nieco pewniejsze książki i zawsze coś z nich wyciągniesz.
  9. Chodzą słuchy, że RHEL wejdzie na WSL, to i CentOS ma stosowne obrazy. Tylko nie w sklepiku Microsoftu, ale do ręcznego ustawienia - https://sigs.centos.org/altimages/wsl-images/
  10. yt-dlp wymiata i może też pobierać zawartość listy odtwarzania. Jako, że pobiera filmy w wysokiej jakości i formacie, który mi nie zawsze pasuje, traktuje pobrany plik ffmpeg-iem, albo nawet kroję i renderuję z kdenlive. ffmpeg -i film.webm -vf scale=1280:720 -preset slow -crf 18 film.mp4
  11. Mam kilka pomysłów w initramfs brakuje modułu do obsługi szyfrowania typu "luks" o nazwie "dm_crypt", jest jakaś nieścisłość pomiędzy plikami /etc/fstab z partycjami oraz /etc/crypttab z konfiguracją szyfrowania, katalog z plikiem initramfs jest na zaszyfrowanym woluminie? dlatego właśnie partycja /boot/ nie jest szyfrowana. Jeżeli chcesz się pobawić i to naprawić, uruchom komputer / wirtualkę z nośnika instalacyjnego i wybierz "rescue". Będziesz mógł zalogować się do konsoli zainstalowanego systemu, ale używając kernela z pendrajwa, płyty DVD, czy czegośkolwiek innego. Przypuszczam jednak, że zabawy będzie sporo, bo szukamy trochę w ciemno. System prawdopodobnie nie zamontował nawet żadnego woluminu i nie mógł niczego zapisać w logach. Rozwiązanie prawdopodobnie sprowadzi się dwóch kroków: odszyfrowania woluminu za pomocą cryptsetup luksOpen /dev/[jakies/urzadzenie/dyskowe] [dowolna nazwa] naprawieniu systemu plików za pomocą fsck, xfs_repair, btrfsck, lub innego; to już zależy jakiego typu partycja jest uszkodziona. Jeżeli Ci się to uda, to możesz startować na juniora w firmie hostingowej. Jeżeli nie, to przeinstaluj i ciesz się życiem. (-:
  12. Jeżeli to nie było przez Ciebie konfigurowane od zera, to warto przejrzeć nie tylko strefy. Firewalld ma również firewall-cmd --info-policy które są rozciągnięte na wiele stref. Warto przejrzeć katalog firewalld w /etc oraz historię basha. Wówczas szybko znajdziesz, co tam jest skonfigurowane.
  13. Zalogowałem się z ciekawości na weblate i mam trudne pytanie. To tak każdy może tam sobie wejść i coś pozmieniać?
  14. Czas jest podawany, kiedy się kliknie to kółeczko, ale jak zwykle przy kopiowaniu, czy pobieraniu, jest szacowany prymitywnie o w przybliżeniu. Zwłaszcza podczas kopiowania dużej ilości małych plików. Kiedyś się uczyłem pisać wtyczki do Nautilusa. Teraz ludzie raczej go forkują, zamiast poprawiać ( taki na przykład Nemo ), ale te forki zawsze czeka smutny koniec braku zainteresowania i czasu twórcy.
  15. Jeżwli chcesz tylko kopiować pliki graficznie, to stareńki Gnome Commander powinien wystarczyć. Nawet nie wiem, czy nowa Fedora ma jego paczki, ale ewentualna kompilacja nie będzie trudna. -------------------------------------------- Ma paczki: "dnf install gnome-commander" .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...