Skocz do zawartości

Ładowanie Modułów Jądra


WalDo

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz chyba walczę z modułami jądra, więc pytanie dość trywialne, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi.

Fedora 13 :) Skompilowałem sobie moduł wacom.ko (ten dostarczany z Fedorą nie bardzo chce działać z moim Wacom Bamboo Fun Pen&Touch). Zamieniłem plik oryginalny /lib/modules/2.6.33.4-95.fc13.x86_64/kernel/drivers/input/tablet/wacom.ko tym własnoręcznie skompilowany, wtykam tablet do USB i jako root:

modprobe wacom
/etc/init.d/haldaemon restart

i działa, ale po restarcie systemu ta sama zabawa.

Poczytałem sobie trochę nasze forum, trochę pogooglałem, ale jakoś nie widzę prostej informacji. Chyba nie muszę przekompilować jądra, żeby doładować jeden moduł? :lammer: Oczywiście mogę oba polecenia dodać np. w /etc/rc.local i jest OK, ale pewnie można zrobić to bardziej elegancko i profesjonalnie B)

 

[EDIT]

W sumie restart demona HAL nie jest potrzebny, więc tylko pytanie jak załadować moduł w czasie startu systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najważniejsze, to zadać właściwe pytanie ;)loading-modules-in-rhel-30-and-prior.html

 

W wolnym tłumaczeniu dodanie do modules.conf nic nie da jeśli moduł nie jest wkompilowany. Należy utworzyć plik /etc/rc.modules

echo "modprobe wacom" >> /etc/rc.modules
chmod +x /etc/rc.modules

który jest wykonywany przez skrypt /etc/rc.d/rc.sysinit

 

[EDIT]

 

Red Hat Enterprise Linux --> Deployment Guide

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale to w sumie tak samo jak przez /etc/rc.local. Myślałem, że jest jakieś magiczne zaklęcie, którego nie mogę znaleźć. Umieszczone w pliku costamcostam.conf w katalogu /etc/modeprobe.d powinno zadziałać. Tylko jakie? :)

 

W sumie ważne, że działa, ale chciałem coś skrobnąć na wiki na ten temat a nie chcę głupot wypisywać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie to samo, bo rc.modules załaduje moduły przed demonami, a rc.local po.
W sumie to mam teraz tylko pewność, że działa "po", spróbuje jak to działa w rc.modules.

 

Co do dokumentacji Redhat, to zawsze byłem jej zwolennikiem, ale dawno już nie zaglądałem. Chyba czas się odświeżyć. Pewnie życie stanie się łatwiejsze ;)

Dzięki za przypomnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem już to sobie w międzyczasie i poczytałem :) Wyszło mi na to, że tak jak napisał wyżej borzole umieszczenie polecenia w /etc/rc.modules jest jedynie słuszną drogą :)

Teraz jak już wiem, to postaram się jakiegoś tutka na wiki napisać nt. uruchamiania tabletu Wacom Bamboo Fun Pen & Touch (CTH-461) na Fedorze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę jaka odmiana w dokumentacji, bardzo ładnie. Szkoda tylko, że ten pasek po lewo zajmuje mi 1/3 ekranu :( Znowu będę musiał jakieś obejście zrobić dla mojego małego monitora.

@Raven

Miałbyś na nich jakiś wpływ, żeby zrobili guzik do chowania tego paska? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

se już poradziłem:

Stylish >

@namespace url(http://www.w3.org/1999/xhtml);

@-moz-document
domain("doc.fedoraproject.org"),
domain("docs.fedoraproject.org")
{
body         { max-width:100em !important;}
#tocframe     { display:none !important; }
.toc_embeded    { margin:5px 80px !important; }
}

ale wkurza mnie ich podejście.

 

* natomiast zrobili coś chamskiego: lokalizacja podrozdziałów się zmieniła, no i teraz trzeba korygować linki <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość 1024 to nie jest nic nadzwyczajnego i do czytania stron jest w sam raz. 30 cali potrzebne jest do współczesnych IDE/grafikom i oglądania filmów. Ale to nie jest problem tylko tej dokumentacji. Coraz więcej stron wstawia słonia, który nic nie robi i nawet nie wygląda. Gdyby to jeszcze pozwalało skakać po rozdziałach jak w dokumentacjach u M$ lub IBM. Wybór język>dokument jest zupełnie nie trafiony, bo wchodząc na ojczysty język nawet nie wiemy o istnieniu większej dokumentacji. "Usability" leży i poprzednia forma była lepsza. Ale to i tak nic w porównaniu z tym co zrobili kilka dni temu na filmweb. Wchodzę i zgłupiałem od nadmiaru upiększaczy, nie idzie się zorientować co jest na tej stronie. Tak nietrafionego pomysłu dawno nie widziałem na dużym serwisie. W ogóle projektujący wpadają w jakąś pętlę: im większa rozdzielczość tym większe obrazki. Niedługo to będę się czuł jakbym oglądał stronę przez dziurkę od klucza. Na szczęście zawsze jest coś co jednym kliknięciem wyłącza wszelkie style na stronie i da się ją przeczytać. A teraz wybacz, ale kończę, bo za ten offtopy WalDo mi kiedyś w końcu blokadę na miesiąc założy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...