Skocz do zawartości

Instalacja I Konfiguracja Ntfs-3g


Daniello

Rekomendowane odpowiedzi

[Edytowane przez WalDo]

WAZNE!!! Uzgodnilem z Daniello, ze zrobie mala korekte ponizszego krótkiego tutka do instalacji NTFS w trybie odczytu-zapisu.

Od jakiegos czasu pakiet ntfs-3g znajduje sie juz w repozytorium extras Fedory. Nie ma juz potrzeby sciagania i wlasnorecznej kompilacji zawartosci paczki ntfs-3g-20070920-BETA.tgz. Zamiast tego

yum install ntfs-3g

To powinno dla spelnienia zaleznosci sciagnac równiez fuse i fuse-devel. Daniello pisal zreszta juz o tym, ale kilka postów nizej, wiec nie wszyscy dotarlli do tego fragmentu ;) Dodatkowo polaczylem wiec 3 najbardziej istotne posty Daniella w jeden. Moze jak znowu ruszy Wiki na fedora.pl, to którys z "wikipedystów" skorzysta z tego tematu.

 

Ponizej zostawiam oryginalnym tekst napisany przez Daniello. Nieaktualna czesc opisu zaznaczam na czerwono.

____________________________________________________

 

Przedstawiam sposób instalacji i konfiguracji sterownika odczytu i zapisu NTFS, ntfs-3g.

 

Sciagamy ntfs-3g. Rozpakowujemy:

tar zxf ntfs-3g-20070920-BETA.tgz

Przed tym jeszcze musimy zainstalowac fuse i naglówki do niego fuse-devel:

sudo yum install fuse fuse-devel

Wchodzimy do wypakowanego katalogu i odpalamy konfiguratora:

./configure --prefix=/usr/local

Kompilujemy i instalujemy:

make && make install

Zmieniamy wlasciciela i grupe na /dev/fuse i na poszczególnych dyskach z systemem plików NTFS. W moim przykladzie zmieniam wlascieciela na daniel i grupe na users. Domyslnie jest root.

 

Otwieram plik /etc/rc.local:

sudo vim /etc/rc.local

## i dopisujemy

chown nazwa_usera:users /dev/fuse
chown nazwa_usera:users /dev/hdXY

 

 

Nastepnie dopisujemy w /etc/fstab:

/dev/hdXY      /mnt/punkt_montowania     ntfs-3g     user,noauto,succeed_chmod,silent,locale=pl_PL.utf8 0 0

__________________

Aha. jeszcze jedno. Trzeba stworzyc plik /etc/fuse.conf i napisac w nim:

user_allow_other

 

No i jeszcze zmienic uprawnienia na /mnt/dyski_windowsowe. To chyba wystarczy :) Z tego bledu wynika, ze nie zmieniles jeszcze praw na /dev/fuse

__________________

Obecnie juz nie trzeba odmontowywac partycji po pracy. Bo sa paczki i jest to juz skonfigurowane.

yum install ntfs-3g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Założyłem sobie partycję NTFS, bo korciło mnie żeby wypróbować ;)

No i kiszka :( Tzn. jeśli chodzi o montowanie jako zwykły user, bo jako root jest OK.

Mam tak:

[waldo@waldo ~]$ rpm -qa fuse fuse-devel
fuse-2.5.3-1.fc5
fuse-devel-2.5.3-1.fc5

Pakiet ntfs-3g-20070920-BETA.tgz skompilowany i zainstalowany. W każdym razie nie zwróciło błędów. Na własny użytek, żeby łatwiej odinstalować, zrobiłem paczkę przy pomocy checkinstall

[waldo@waldo ~]$ rpm -qa | grep ntfs-3g
ntfs-3g-20070920-BETA-1
[waldo@waldo ~]$ id
uid=500(waldo) gid=500(waldo) grupy=500(waldo)
[waldo@waldo ~]$  tail -2 /etc/rc.local
chown waldo:waldo  /dev/fuse
chown waldo:waldo /dev/hda1
[waldo@waldo ~]$ grep ntfs-3g /etc/fstab
/dev/hda1      /mnt/ntfs         ntfs-3g      user,noauto,succeed_chmod,silent,locale=pl_PL.utf8 0 0
[waldo@waldo ~]$ ls -ld /mnt/ntfs
drwxrwxrwx 2 root root 4096 wrz 20 22:48 /mnt/ntfs

Czyli wszystko wg instrukcji, no i tu jako zwykły user:

[waldo@waldo ~]$ mount /dev/hda1
fusermount: failed to open /dev/fuse: Permission denied
Retrying mount ...
fusermount: failed to open /dev/fuse: Permission denied
Failed to mount NTFSUnmounting /dev/hda1 ()

Rozumiem, że przedstawiona powyżej instrukcja ma umożliwić zwykłemu userowi (określonemu przez chmod w /etc/rc.local) montowanie partycji NTFS w trybie r/w.

Pytanie co ja robię nie tak?

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. jeszcze jedno. Trzeba stworzyc plik /etc/fuse.conf i napisac w nim:

user_allow_other

Hehe, z bledów tak mi wynikalo, ze potrzebny ten plik z takim wpisem. Nie pomyslalem, ze wystarczy samo user_allow_other i kombinowalem rózne user_allow_other 1, user_allow_other=1, user_allow_other true itp :D

Ale teraz jest juz OK.

Sadze, ze faktycznie móglbys to jakos ladnie "ubrac" i podczepic do wiki ;)

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

witam,

 

mam problem z ta instrukcja. siedze i kombinuje nad tym od 6h i nic nie moge zrobic.

 

zrobilem wszystko krok po kroku i jesli chodzi o wlasciciela fuse to nie ma problemu z montowaniem. natomiast kiedy inny uzytkownik (czlonek grupy users) chce podmontowac to nie ma uprawnien do fuse. jako wlasciciel pliku zmienilem uprawnienia i zaczelo dzialac, ale po restarcie wszystko wraca do ustawien kiedy grupa nie ma uprawnien. nie mam pojecia dlaczego tak sie dzieje. bede wdzieczny za pomoc.

 

drugie pytanie jest takie czy istnieje mozliwosc auotmountu partycji ntfs kiedy uzywam ntfs-3g?

 

daf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj dokładnie instrukcję. TRzeba dopisać te komendy zmiany właścicieli do /etc/rc.local.

 

no wlasnie czytam i czytam, ale nic z moich eksperymentow nie wynika:(

 

jedna rzecz ktorej nie podalem - musze zamontowac dwie partycje win. kiedy ustawiam /etc/rc.local wg wzoru to moge zamontowac tylko jedna partycje. po tym grupa traci uprawnienia do /dev/fuse i nawet odmontowac nie moge:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Konkretne pytanie:

Czy przed wylaczeniem systemu nalezy odmontowac ntfs-3g zeby nie stracic danych z partycji NTFS? czytalem w kilku miejscach i czasem sie o tym wspomina a czem nie? czy to jest istotne??

Zdaje sie, ze ja o tym tez gdzies tu wspominalem?...

 

Dla Swietego spokoju ("jak to mowiom") ja zawsze restartuje/wylaczam system przy partycjach NTFS przemontowanych do read-only. Moze to przesada, ale musze powiedziec ze nigdy (od kilku miesiecy) nie mialem najmniejszego problemu z tymi partycjami, nie mowiac juz o utracie danych.

 

Pod wzgledem stabilnosci i szybkosci ntfs-3g zachowuje sie jak 100% wersja stable/finalna - przynajmniej na moim sprzecie, nie wiem czego mozna chciec jeszcze. No moze tylko dodatkowego przyspieszenia bo operacje na plikach sa nadal zauwazalnie wolniejsze niz na systemach plikow FAT32 czy ext3... :D

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sie, ze ja o tym tez gdzies tu wspominalem?...

 

Dla Swietego spokoju ("jak to mowiom") ja zawsze restartuje/wylaczam system przy partycjach NTFS przemontowanych do read-only. Moze to przesada, ale musze powiedziec ze nigdy (od kilku miesiecy) nie mialem najmniejszego problemu z tymi partycjami, nie mowiac juz o utracie danych.

Wiem, ze o tym pisales ale chodzi mi o to czy ktos zna kogos osobiscie lub zna kogos kto zna kogos (nie dalej) kto stracil dane (te, nad ktorymi pracowal lud jakiekolwiek inney) nie odmontowawszy z cala ta procedura podana przez exbrosa?

czy np moge przenosic (kopiowac z usuwaniem) Z partycji NTFS bez narazania innych danych na tejże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

 

zrobiłem wszystko j/w

pojawił sie folder w mój komputer i taki wpis w szczególach :

 

error opening partition device: nie ma takiego pliku ani katalogu

 

failed to startup volume: nie ma takiego pliku ani katalogu

 

failed to mount '/dev/hdxy': nie ma takiego pliku ani katalogu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mów tylko że wpisałeś w /etc/fstab "/dev/hdxy" ...

 

:D def/sda1 tez nic nie dało -czy pod amd 64 jest nie zrbane ???

 

zrobiłem jk na linku http://laci.linuxforum.hu/#ntfs-3g

montuje prawidłowo ale wywala bład zamykaniiu systemu zwiazany z SELinux

 

niech mi ktoś wytłmaczy

 

sciagnołem Ntfs-3g + fuse w/g wskazówek i nic nie dziłało

załamany byłem

 

(_usunolem_ → usunąłem) ORT wpis w ect/festab

(_usunolem_ → usunąłem) ORT wpis w etc/ metab

 

pzostał wpis w ect/fuse.conf

pzostał wpis w ect/rc.local

 

natepnie restard kompa

 

w moim koputerze pojawił sie

dysk C (z systemem NtFS r/w)

dysk D (z systemem NtFS r/w)

w ect/metab pojawija sie atomatycznie wpis o zamontowaniu dysków

dev/sda1

dev/sdaa5

na nich własnie znajdujasie partycje NtfS

przypominam sobie ze wczesniej wgrywłem jakś paczke obsługi NTFS pod Gnoma (teraz nie pamietam jak ) ale moŋe znalezć

 

ntfsprogs-1.13.1-3.fc6.src.rpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...