Skocz do zawartości

Podstawy Linuksa


Theriel

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Szukałem trochę po googlu, ale niezbyt owocnie, więc postanowiłem zgłosić się z problemem prosto do Was:

Gdzie mogę znaleźć podstawowy opis architektury systemów linuksowych (czyt.: Fedory) ? Wiecie, opis np: co to jest /home/, co to jest /usr/ itd., informacja, że /dev/null/ to taki kosz windowsowy, co nie co na temat tego jak to wszystko działa (np: jak wygląda termin "zainstalować program/paczkę" w praktyce -> czyli czy taki program to tylko /usr/program/ i to wsio, czy są jakieś miejsca, w których to wszystko jest listowane i np: czy "instalacja" programu sprowadza się tylko do skopiowania go do /usr/ czy trzeba coś więcej -> jak np: pod Winsozą -> podczas instalacji dodawane są jeszcze wpisy do rejestru itd....)

 

Jednym słowem - opis ogólnych podstaw Linuksa. Nie jak skompilować jądro, nie jak zainstalować paczkę, tylko co jest co i z czym się je.

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

Theriel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Jak już obiecałem w innym wątku → http://forum.fedora.pl/index.php?s=&sh...st&p=120720 odkopuję temat.

 

W świetle powstającej Wikipedii zastanawiałem się, podobnie jak Theriel nad napisaniem lub odnalezieniem jakiegoś ciekawego opisu podstaw linuksa ogólnie a najlepiej z uwzględnieniem Fedory. Jest tego trochę w sieci, ale wg mnie należy najpierw zdefiniować co to są "podstawy". Od jakiej strony na to patrzymy?

 

Dla mnie podstawa linuksa (i jego najmocniejsza strona) to konsola tekstowa, bash, vi, sed, awk, przy pomocy których i przy odrobinie wprawy można zrobić niemal wszystko. Wiadomo jednak, że przeciętny user wyglądający do tej pory na świat przez Windows na sam widok konsoli wymięknie a fakt, że konsola wygląda siermiężnie, jest mało kolorowa i nie ma animowanych okienek będzie jednym z głównych zastrzeżeń ;)

 

Może w takim razie Desktop? Ale który? Domyślny dla Fedory Gnome czy może KDE (znowu święta wojna)?

No i czy Desktop to na pewno podstawy jeśli się czlowiekowi GDM nie uruchamia po instalacji (albo i sama instalacja), bo jest kicha ze sterami - patrz F10 - do ATI.

 

Może w takim razie coś o rolach w systemie. Na pewno warto wiedzieć kto to root, że łatwo zrobić sobie "kuku" logując się na roota przez konsolę graficzną itd

 

POdejść można od wielu stron...

 

W sumie znalazłem kilka fajnych opisów, na których można się wzorować (linki poniżej), ale wg mnie zanim cokolwiek zaczniemy trzeba ustalić co to są podstawy.

 

Pewnie przyklady można mnożyć, ale i tak na koniec musimy ustalić zakres podstaw jakie umieścimy na naszym portalu.

 

Zapraszam do dyskusji, zgłaszania uwag i pomysłów. Zapraszam do wyrażania opinii również a może przede wszystkim nowych użytkowników forum. To w końcu Wy macie na świeżo w pamięci co sprawiło Wam nawięcej problemów na starcie. To dla Was i dla osób, ktore podobnie jak Wy zaczynaja dopiero przygodę z fedorą ma powstać podręcznik.

Przypomnę jednak, żebyśmy nie zaliczali do podstaw linuksa tematu np."jak uruchomić Compiza" czy "nie mam neta", które powinny byc opisywane w odpowiedniej części "poradnika" na wikipedii.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy nie jestem, ale co tam :P

 

Moim zdaniem, najważniejszą rzeczą przy "wprowadzeniu do Linuksa" jest omówienie hierarchii katalogów w systemie plików. Pamiętam jakie miałem problemy z ogarnięciem na początku o co chodzi z tymi cholernymi katalogami!

 

Dokument -> http://tldp.org/LDP/Linux-Filesystem-Hierarchy/html/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja zamarudzę

 

@WalDo skoro już rozpisałeś się na pół strony o podstawach to nie mogłeś machnąć tego jako artykuł do wiki? Nawet na brudno "Ctrl+C Ctrl+V", z czasem ktoś by to dopracował. Bo widzisz, informacja raz napisana na wiki może się tylko rozwijać, a napisana na forum może już tylko tonąć w otchłani.

 

@all potraktujcie wiki jako swój notatnik do fedory. Jeśli masz pisać poradę na forum zastanów się czy nie przydałaby się ona innym, wówczas lepiej zrobić byle jaki artykuł na wiki, ale jednak artykuł. Jeśli udało Ci się coś uruchomić i zrobiłeś z tego notatki, to nie krępuj się i umieść to na wiki, byle tylko dało się coś z tego zrozumieć

 

na wiki.suse.pl to mają parę takich właśnie specjalnych linków w ramce na dole

* Co mogę zrobić?

* Najpotrzebniejsze strony

* Artykuły do zaktualizowania

* Artykuły do skończenia

* Artykuły do uporządkowania

i to generuje odpowiednie spisy.

 

* ot taka ciekawostka: szablony wszelakie można kopiować z dowolnej wiki, ich kod jest zawsze na dostępny, można utonąć w gotowcach, ale tego o co mi chodzi to nadal nie widziałem ;(

 

@Arabski może wiesz jak zrobić szablon, który by wyświetlał na głównej 5-6 głównych kategorii z ikonką, a pod nazwami generował ich zawartość. Tak żeby widać było od razu wszystkie artykuły na wiki i nie trzeba było tego edytować.

 

@WalDo chyba trzeba przenieść ten wątek, bo zjechaliśmy z tematu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...