Skocz do zawartości

Potrzeba Odzyskania Danych Po Błedzie Uprade-u Fedora 11->fedora 12


fand67

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam następujący problem:

 

Moja Fedora stoi na 3ech partycjach /boot ext3 , / ext4 i /home ext4

 

Upgrade Fedory 11 do Fedory 12 zakończył się błędem - spiesząc się niie wykonałem poprawnego backup-u danych (nie jest ich dużo ale są dla mnie ważne => pliki tekstowe w UTF8 zgromadzone w jednym z katalogów).

Przy nowej rozpoczętej instalacji wskazałem błędnie partycje /home jako systemową i po jej sformatowaniu przerwałem instalator.

Teraz ponownie zainstalowałem Fedore 12 tym razem na moim / i pracuję nie ruszając /home jako root.

 

Czekam na Waszą pomoc i z góry za nią dziękuję

 

Wskazany był by opis który mogę przeczytać - mam dostęp do swojego notebooka (tego "chorego") i komputera stacjonarnego na którym na razie jeszcze stoi Fedora 11 czyli mam pełen dostęp da manuali, sieci i innych "rzeczy" które mogą pomóc. :)

 

Przepraszam za literówkę = oczywiście "Fedora 12" (w tytule)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duet TestDisk/PhotoRec służy do odzyskiwania plików. W ext4 odzyskiwanie jest podobno utrudnione. Za to doc, odt, pdf, 7z, zip itd - odzyskuje bardzo fajnie. Niektórzy polecają też ratunkowe distro RIPLinux. Jak się sprawuje to nie wiem - iso leży od paru dni na dysku, ale jakoś nie mogę zabrać się za nagranie i przetestowanie. Przygotuj się jednak, że normalnym tokiem pliki nadpisują się dość długo, więc sporo ich odzyska - odzyskiwałem nawet roczne pdf'y PhotoRec'em :) W każdej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu - czysto po formacie nie mógł odzyskać mi utraconych i niezmiernie ważnych xcf z portfolio - mimo, że tylko ich miał szukać. Także z nimi ma chyba PhotoRec problem.

 

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

http://www.tux.org/pub/people/kent-robotti/looplinux/rip/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poprzedzającą odpowiedź PhotoRec nie odzyskuje ext4 tak jak potrzebuje "unallocated file only ext2/ext3"

 

Ale zapomniałem dodać że pliki są dla mnie warte 500 pln i gotów jestem za odpowiedni program zapłacić nawet 800 pln => jeżeli to będzie wersja BOX dla wszytstkich posiadanych przeze mnie komputerów teraz dwóch i kilku w przyszłości :)

 

Proszę nadal o rady w temacie... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poprzedzającą odpowiedź PhotoRec nie odzyskuje ext4 tak jak potrzebuje "unallocated file only ext2/ext3"
A próbowałeś czy tylko czytałeś, że nie można? Jakiś czas temu odzyskiwałem za pomocą photorec właśnie z ext4. Poza tym dobry jest R-Linux (odpala się pod windowsem) lub jeśli tylko sformatowałeś partycję i nie nadpisywałeś danych to można użyć dd i mount (poszukaj, bo dokładnie nie pamiętam). Zobacz jeszcze to http://ext4.wiki.kernel.org/index.php/Undeletion .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry jest R-Linux (odpala się pod windowsem) l

 

Rzeczywiście R-Linux załatwił mi problem (znalazł na partycji 100000 plików tekstowych i w wyszkiwaniu na ktalogu z plikami znalazłem (najpierw 'grep-em' później wyszukiwanie w Dolphin [CTRL+F]) swój plik , ale licencja była po angielsku i nie wiem czy dopuszca bezpłatne zastosowanie komercyjne (gdyby Ktoś mi to wyjaśnił - będę wdzięczny).

 

Jestem trochę "chory" na punkcie "bycia w pożądku" wobec innych programistów i jeżeli powinienem zapłacić to płace... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem tylko okiem i nie widzę nigdzie takiego podziału (osobisty i komercyjny) w licencji. Program R-Linux jako jedyny jest darmowy...

 

Zaufam Twojej wypowiedzi (aż takim schizofrenikiem nie jestem) = program jest bardzo przydatny i gdy będę w lepszej kondycji finansowo dewizowej kupie chyba R-Studio (ma szersze zdaje się zastosowania) :)

 

Tak w ogóle zapraszam do lektury artykułu (mojego autorstwa) na Linux.pl http://www.linux.pl/?id=article&show=590 => prezentuje ten tekst mój punkt widzenia na temat "Linux i szacunek dla prawa"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc można by napisać mini how-to o odzyskiwaniu? Chciałbym postawić Windows 7 90 dniowy obok, specjalnie dla odzyskania utraconych xcf, które również były niezmiernie ważne. Niestety z tego co widziałem tak pobieżnie aplikację, to nie wiedziałem za bardzo, jak się za to zabrać :P Konsolowy TestDisk i PhotoRec opanowane, a graficzne GUI nie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc można by napisać mini how-to o odzyskiwaniu? Chciałbym postawić Windows 7 90 dniowy obok, specjalnie dla odzyskania utraconych xcf, które również były niezmiernie ważne. Niestety z tego co widziałem tak pobieżnie aplikację, to nie wiedziałem za bardzo, jak się za to zabrać :P Konsolowy TestDisk i PhotoRec opanowane, a graficzne GUI nie :P

 

R-Linux? -> nie pamietam... :) = gdiześ znalazłem widok partycji, w narzędzówce kliknąłem "Scan" -> później kliknąłem (pamiętam obrazek) "folder" po lewej stronie "Scan" i wybrałem z listy polewej stronie okna typ plików "tekstowe" => wskazałem założony wcześnie w "Moich Dokumentach" folder "odzyskane".... Dalej po zatwierdzeniu czekałem jakąś godzinę na skopiownie wszystkich odnalezionych plików tekstowych. (było tego około 500 MB)

 

 

(nazwy "odzyskane' używam umownie... )

 

 

Gdy zakończyło się kopiowanie wróciłem na Linux (partycje Windows mam na stałe podłączoną) "mc" skopiowałem folder "odzyskane" => później napisałem 4 linijkowy skrypt:

#!/bin/bash

for nazwa in `cat ../nazwy`
do
grep -H "Wyróżniająca plik fraza" $nazwa >> ../pliki          #wypisuje na pocątku linii nazwę pliku
done

 

potem wykonałem w konsoli "ls odzyskane/ > nazwy"

 

zapisałem do katalogu "odzyskane/" mój skrypt - nadajcie atrybut "wykonywalny"

uruchomcie skrypt i poczekajcie aż 'grep' przejrzy (w moim przypadku 100000 plików tekstowych)

 

Moja fraza dla 'grep' była ogólna dosyć ale gdy obejrzałem plik "pliki" to okazało się że mam w tych liniach bardziej szczegółowy wyróżnik => więc uzyłem go w wyszukiwaniu [CTRL+F] i otrzymałem w wyniku około 10 ze 100000 plików z których 3 były uszkodzone - ale ostatnia wersja mojej Javowej Class-y była poprawna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...