Skocz do zawartości

Windows Uruchamiany Z Hdd I Z Virtualbox


WalDo

Rekomendowane odpowiedzi

Jak być może niektórzy pamiętają zostałem zmuszony do zainstalowania na dysku powszechnie znanego i lubianego oraz uznanego w Europie i na świecie jedynie słusznego systemu :\

Ponieważ jednak uparcie wolę Fedorę, więc postanowiłem instalację z dysku twardego odpalić pod VirtualBox. Jest sukces! Zrobiłem sobie dwa profile sprzętowe jeden pod VB drugi do startu z hdd - ładnie działa, ale... Za każdym razem jak uruchamiam z hdd a wcześniej odpaliłem z VB albo gdy najpierw odpaliłem z VB a potem próbuję startować z twardego dysku, to przy próbie logowania dostaję okienko, że konfiguracja sprzętowa zmieniła się tak bardzo, że wymaga to ponownej rejestracji systemu w MS.

Przerejestrowanie przebiega OK (trochę mnie to zdziwiło, bo to WinXP OEM :blink: ), ale to jednak mocno upierdliwe jest.

 

Wie może ktoś jak się tego pozbyć? Oczywiście w sposób legalny, bo na forach windowsowych, które przejrzałem proponuje się w podobnych przypadkach jakieś programiki, które na stałe pozbywają się tego problemu, ale na kilometr śmierdzą łamaniem zasad EULA a tego wolałbym uniknąć.

Czy muszę zdecydować "rybka albo akwarium"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to trzeba by pisać do MS, bo to problem z ich systemem za który jakby nie było płacisz albo masz licencję. Mogą dać ci radę albo namiary na łatę-patch likwidujący ten problem. No bo chyba po to są profile sprzętu żeby odpalać jedną Winde na różnych konfiguracjach aby odpalać na nieznacznie różniących się sprzętach.

 

A tak w ogóle to mam też dylemat licencyjny. Mam 2 Windowsy XP z MSDNAA na wirtualnych maszynach, oba zarejestrowane. Czy mając ten sam produkt MS na tym samym komputerze łamię licencje czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mając ten sam produkt MS na tym samym komputerze łamię licencje czy nie?
Wg mnie to co piszesz jest niezgodne z EULA. Nie dostajesz licencji na korzystanie z produktu (chyba, że to coś w rodzaju licencji enterprise), tylko na korzystanie z konkretnej, opatrzonej numerem seryjnym kopii produktu. Zapewne jakby się wczytać, to masz gdzieś napisane, że jest to 1 kopia na uruchomienie 1 systemu (a nie dwóch, nawet jeśli są wirtualne). Ale to pewnie też tylko MS może wyjaśnić i to też zależy w pewnej mierze - tak sądzę - od humoru, wiedzy i kompetencji osoby odpowiadającej.

 

Ja być może też łamię w jakiś sposób EULA :rolleyes: ale nie bardzo mam ochotę się wczytywać, bo i tak pewnie bym zaczął interpretować na swoja korzyść. Tak czy inaczej z MS to ja raczej do sądu nie pójdę, a na rozmowy z panienką z jakiejś infolinii to mi czasu szkoda :) Z drugiej strony fizycznie mam tylko jedną instalację na dysku. Wyobrażam sobie, że przez VB to mniej więcej tak jakbym wywoływał system zdalnie - wciąż ten sam system. Różnice sprzętowe chyba są dopuszczalne, jeśli można sobie wykreować dowolną ilość profili? :unsure:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ty masz 1 wersję systemu, 1 kopię na 1 komputer więc faktycznie nie łamiesz tego. Nie masz ograniczonych profili więc możesz z tego korzystać, choć upierdliwie.

 

A co do moich wersji - to jak wytłumaczyć to że obie zostały poprawnie zarejestrowane? Bo są na tym samym VB? A tak w ogóle to mógłbym pobrać np. WinXP SP1, SP2 i SP3 i mam 3 licencje. Jeszcze można doliczyć wersje EN. Na liście mam wybór obrazów, na każdy OS dostaje kod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy definicja 1 systemu czy tez stanowiska nie tyczy się tez wirtualnych urządzeń - kiedyś był poruszany temat, iz trzeba miec 2 licencje jesli chce sie wirtualizowac system, na ktorym obecnie sie pracuje. Dla pewności sprawdził bym w EULA definicje 1 stanowiska/komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]mam tego samego windowsa xp home oem na dysku i vb i działa bez marudzenia.
I nie chce za każdym razem przerejestrowania systemu w MS? :lammer:

Ja niestety włączam Windows "rzeczywisty", rejestruję, wyłączam jak najbardziej poprawnie, włączam Fedorę odpalam VB i przy logowaniu się na użytkownika pod Windows dostaję komunikat jak na załączonym niżej obrazku:

zrzutekranu2.th.jpg

 

Dodam jeszcze, że komunikat pojawiał się przed utworzeniem profili. Stąd zresztą mój pomysł na ich wprowadzenie - myślałem, że jak zapamięta sobie obie konfiguracje, to nie będzie głupich okienek :)

 

Odpowiadając na Twoje pytanie o profile, to u mnie dopóki nie wprowadziłem sobie profili, to za każdym razem wyszukiwał i przeinstalowywał sterowniki m.in. karty grafiki i karty sieciowej. Teraz mam tak, że przed startem systemu pojawia mi się dodatkowe menu z wyborem "WindowsHDD" i "VirtualBox". Jak nietrudno się domyślić 1. z tych profili trzyma dane o sprzęcie rzeczywistym, drugi o sprzęcie wirtualnym w tym również informacje o sterownikach z VBoxGuestAdditions.

 

[...]trzeba miec 2 licencje jesli chce sie wirtualizowac system, na ktorym obecnie sie pracuje.
Zgoadza się. Tylko, że ja nie wirtualizuję systemu na którym pracuję lecz wirtualizuję system Windows pracując pod systemem Linux - mam uruchomioną w jednym momencie dokładnie 1 kopię systemu.

[Edit]

Ponadto jak już wspomniałem wyżej zrozumienie EULA wymaga sztabu prawników ;) Ja przeczytałem i wg mnie wiele zapisów jest na korzyść MS, ale spokojnie można je zinterpretować również na korzyść użytkownika. Przynajmniej patrząc na to niefachowym okiem człowieka nie mającego nic wspólnego z prawem (poza mandatami za wykroczenia drogowe :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie chce za każdym razem przerejestrowania systemu w MS? :lammer:
Nie. Tylko raz aktywowałem produkt przez internet zaraz po instalacji na dysku i na vb i od tej pory działa bez żadnych okienek na starcie. Ja nigdy nawet nie wyłączam poprawnie tego windowsa z vb. Nie wiem od czego to zależy, ale pierwszy raz się z takim czymś spotykam i w ogóle z profilami sprzętowymi. A to, że jeszcze przed utworzeniem profili sprzętowych wyświetlał okno z takim komunikatem to znaczy, że i tak przechowuje automatycznie profil na jakimś serwerze, z którym łączy się w czasie uruchamiania. Myślę, że bez profili sprzętowych i połączenie z netem nie miałby możliwości sprawdzenia czy poprzednio była używana inna konfiguracja. Teraz na pewno i tak usunięcie profili nie pomoże, bo one zawsze zostaną gdzieś tam w rejestrze :)

Co do licencji to jest tak, że zanim system aktualizacji sam nie wykryje, że ten sam windows jest zainstalowany na zbyt dużej liczbie komputerów to jest wszystko ok :) W ogóle to niepisana, ale przyjęta przez większość społeczeństwa zasada jest taka, że należy MS okradać jak to tylko możliwe i w jak największym stopniu. Myślę, że dwie instalacje na jednej licencji w stosunku to tego co się dzieje na 90% komputerów użytkowników windowsa to postawa, którą sam MS traktuje jako wzorcową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]którą sam MS traktuje jako wzorcową.
Myślę, że tu nieco przesadziłeś :D

 

Co do sprawdzania to faktycznie mam zablokowane wyjście czegokolwiek gdziekolwiek bez mojej zgody (niestety nie widziałem iptables na Windows, ale znajomy polecił i Zone Alarm i wygląda całkiem OK). Spróbuję wyłączyć i zobaczyć gdzie to biega w czasie startu.

 

A zapytam jeszcze: masz jednego użytkownika typu admin na tym Windowsie czy może zwykłego użytkownika (ograniczony to się chyba nazywa ;)) i administratora osobno? Bo u mnie to się pokazuje dopiero po wybraniu użytkownika (lub administratora) po rozpoczęciu logowania do systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz jednego użytkownika typu admin na tym Windowsie czy może zwykłego użytkownika
Tak tylko domyślny, czyli admin. Nie używam żadnych firewalli ani antiwirusów i jest ok. Tyle, że windowsa na dysku uruchamiam raz na pół roku. Niestety częściej szkoła zmusza mnie do uruchomienia tego z vb. Teraz trochę offtopicu, bo do tej pory wspominam walkę z łatą SP3. To jest co najmniej dziwne, że tak duża firma nie potrafi poprawnie zaimplementować funkcji wyliczającej potrzebne wolne miejsce na partycjach. Wielu z moich znajomych poległo, ja dałem radę po kilku dniach. Nie rozumiem jak taki nowy użytkownik linuksa może narzekać na aktualizacje, które nie sprawiają problemów w 99% przypadków skoro na windowsie to jest horror (już pominę pojawiające się co 15minut okienko o konieczność restartu systemu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jak taki nowy użytkownik linuksa może narzekać na aktualizacje, które nie sprawiają problemów w 99% przypadków skoro na windowsie to jest horror (już pominę pojawiające się co 15minut okienko o konieczność restartu systemu).

 

Nie rozumiesz idei tego systemu, na windowsie nie instaluje się aktualizacji, bo 99% jest spiracona. :lol: Oni po prostu nie wiedzą co to za forma życia ta chmurka "aktualizacja" i klikają zamknij, bo im gg przysłania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] że Cię zmusili :lol:
Musiałem gwałtownie nauczyć się obsługi Visual Studio 2008 i programowania C++, C#, a że w pracy mam jeszcze "trochę" innych zajęć, więc część dokształcania w programowaniu wykonywałem w domu. VS pod Wine chyba nie pójdzie (nie próbowałem nawet), więc musiałem odpalić windy. Ot, i cała tajemnica ;)

 

P.S. Spróbuję przy okazji przeinstalować Windows i zostawię tylko jednego domyślnego usera - może wtedy się skończą głupie pytania przy przełączaniu. Chociaż rozważam pozbycie się śmiecia, tylko kasy mi szkoda - było nie było zapłaciłem za to i to całkiem sporo.

Swoją drogą ciekawi mnie jak wygląda legalność systemów typu XP Professional OEM sprzedawanych na Allegro po 75,- (sic!) złotych polskich ;) Jeśli to faktycznie legalne, to dziwię się, że ludzie kradną jeszcze Windowsy. Chyba, że muszą mieć koniecznie W7 Ultimate :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ciekawi mnie jak wygląda legalność systemów typu XP Professional OEM sprzedawanych na Allegro po 75,- (sic!) złotych polskich ;) Jeśli to faktycznie legalne, to dziwię się, że ludzie kradną jeszcze Windowsy. Chyba, że muszą mieć koniecznie W7 Ultimate :)

 

No pewnie, ze musza, przeciez najwyzsza wersja jest najlepsza :D

 

Swoja droga, czemu musisz windoze odpalac takze z dysku? Programujesz cos pod directx, ze nie wystarcza Visual Studio pod Vboxem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...