Skocz do zawartości

Instalacja Fedory Core 6


bravo8

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, chciałem zainstalować Fedore na jednej partycji dysku.Na dysku

mam dwie partycje ext3 (jeśli nie pomyliłem nazwy) W czasie instalacji są

opcje automatycznej instalacji np. usuń wszystkie partycje linux,

wykorzystaj wolne miejsce itd. , jest też opcja indywidualnej instalacji

tzn. zależy mi aby Fedora zainstalowała się na wybranej partycji, ale muszę

pewnie ręcznie przygotować partycje wymiany swap, główną "/" i dalej nie wiem co robić.Proszę mi podpowiedzieć jak mam przygotować partycje by zainstalować

Fedore. (nie chcę jej instalować na całym dysku tylko na mniejszej, wybranej

przeze mnie partycji). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziel sobie tę mniejszą na 3 osobne.

 

A z "usuń wszystkie partycje linux" należy uważać, podczas instalacji na laptopie za "partycję linux" wzięło mi NTFS z zainstalowanym XP - tak więc warto podejrzeć co instalator chce zrobić przed kliknięciem "dalej" ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym,że na Mandrivie można to zrobić, ale pytałem o dokładną strukture bo próbuje juz trzeci raz i po instalacji zakończonej sukcesem i restarcie jest lipa, a nie chcę dać na automat(byłoby najprościej) bo nie wiem gdzie ona się zainstaluje, a chcę ją zainstalować na partycji 20 Gb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie wyglada to tak:

 

punkt montowania ( / ) - 5 GB

SWAP - 2 GB

/home - 80 GB

/boot - 1 GB

 

mysle ze bardzo optymalnie ;) aczkolwiek na /boot nie musisz tyle dawac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo optymalnie

bardzo optymalnie? jest albo optymalnie albo nieoptymalnie, rzuc okiem do slownika ;)

 

punkt montowania ( / ) - 5 GB

SWAP - 2 GB

/home - 80 GB

/boot - 1 GB

 

mysle, ze nie optymalnie... nie jestem specem, ale nie wydaje mi sie, zeby konieczne bylo dawanie osobnej partycji na /boot, w szczególnosci takiej wielkiej !

u mnie /boot zamuje 8.6mb:

[root@madtux /]# du -h /boot
300K    /boot/grub
8,6M    /boot

 

co do swapu, mysle, ze rozmiar na tej stronce jest najodpowiedniejszy dla wiekszosci userów:

http://jakilinux.org/instalacja/podzial-na-partycje/

 

co do glównego / -> mam 10, ale mozna spokojnie dac mniej, byle nie mniej niz 6gb, bo troche miejsca kiedys moze sie przydac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na /boot faktycznie wystarcza 50-100 mb (z dużym zapasem). Podobnie na swapa nie potrzeba 2 gb marnować. Jeśli masz >512 MB ram to spokojnie wystarczy jakaś mała partycja wymiany, nawet <500MB. A i dodałbym jeszcze ze 2-3 GB do partycji /.

Czyli reasumując:

/ - 7GB

/boot - 50 - 100MB

/swap - 300 - 500 MB

reszta na /home

Z roota można też wydzielić osobne partycje np. /usr czy /tmp, ale to już jak się komuś podoba...podobnie z resztą z osobną partycją /boot. Kwestia bezpieczeństwa po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja daje zazwyczaj ok 3-4 GB na usr a na / daje ok 1 GB na /home cala reszte.
No to sobie poinstalowales!... ;)

 

@WiLsOn - troszke Cie z tym SWAPem i BOOTem ponioslo...

 

@bravo8 -

(nie chce jej instalowac na calym dysku tylko na mniejszej, wybranej przeze mnie partycji)
Tak to sie nie da ;)

Raczej nie zainstalujesz linuksa na jednej partycji (chociaz praktycznie da sie to zrobic - nie ma potrzeby wydzielania /boota i przy RAMie powyzej 1GB mozna zrezygnowac ze SWAPa ale nie jest to zalecane). W Twoim przypadku najprostsze rozwiazanie to: Zwolnij miejsce (usun partycje 20GB na ktorej chciales postawic fedore) a nastepnie w instalatorze wybierz opcje automatycznego podzialu na partycje przy uzyciu calego dostepnego wolnego miejsca. To powinno w zasadzie zadzialac zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Najwieksza wada tego rozwiazania (jak zreszta wszystkich opartych na automatycznym partycjonowaniu) to to ze instalator zalozy Ci LVMy - wiec moze przejzyj forum i upewnij sie ze Ci to nie przeszkadza ;)

 

Jesli natomiast masz wystarczajaco duzo odwagi by wziasc sie za rogi z partycjonowaniem recznym to moja propozycja to

SWAP 512MB

/ 6-8GB

/home - reszta (czyli 11.5-13.5GB)

IMHO nie ma zupelnie potrzeby wydzielac boota, jesli jednak sie przy tym upierasz to daj mu 128MB (sorki, ale staram sie uzywac okraglych wartosci ;))

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko instaluje mi się w folderze /usr, a folder / mam prawie cały wolny...

Tylko nie zapomnij zaraz po instalacji zmienic lokalizacji folderu cache dla yuma (domyslnie /var/cache/yum/ - chyba, ze /var tez wydzielasz) bo przy pierwszym wiekszym update jestes ugotowany... ;)

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zainstalować Fedore na wybranej partycji, ale mam kilka pytań:

1)Co to znaczy "Tylko nie zapomnij zaraz po instalacji zmienic lokalizacji folderu cache dla yuma (domyslnie /var/cache/yum/ - chyba, ze /var tez wydzielasz) bo przy pierwszym wiekszym update jestes ugotowany" ,u mnie właśnie tak jest /var/cache/yum , co mam teraz z tym zrobić? Pojawiy się właśnie 154 poprawki do systemu.

3) Denerwuje mnie małe spolszczenie fedory, jest bardzo dużo programów systemowych w wersji angielskiej, można coś z tym zrobić?

3)Gdzie można zmienić abym nie musiał się za każdym razem logować do systemu po włączeniu kompa?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) jak masz wystarczająco dużą partycję / to sobie odpuść, ile dałeś miejsca? ile zajmuje instalacja?

 

3) zostaw tak, to wyrabia dobry nawyk -> ja sobie nie wyobrażam usiąść przed kompem, w którym system uruchomi się bez logowania... to wybiłoby mnie z rytmu ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...