Skocz do zawartości

Fc6 Problem Z Instalacja


moraw

Rekomendowane odpowiedzi

czesc. instaluje sobie fc6, i tak przy okolo 80% paska instalcyjnego robi sie nagly restart i jak bootuje z dysku to wyskakuje: "blad systemu opercyjnego" na fedore zostawielm sobie 10gb na dysku, to chyba nie jest za malo?

 

Te 10GB to nie za mało jeśli odpowiednio podzieliłeś, jeśli nie podzieliłeś tego na partycje/wolumeny to tym bardziej jest wystarczająco.

Miałem coś podobnego kiedyś przy instalacji - sprawa dotyczyła nieodpowiedniego sterownika do dysku SATA. Musiałem dołożyć sterownik przy instalacji przy użyciu 'dd'. Zorientuj się czy nie potrzebujesz specjalnego sterownika dysku.

SławekM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na fedore zostawielm sobie 10gb na dysku, to chyba nie jest za malo?
Na instalację systemu na pewno nie za mało.

Sprawdziłeś czy płyta nie ma błędów? Masz płytkę kupioną z jakimś czasopismem czy sam ściągałeś obraz? Jeśli sam ściągałeś obraz, to sprawdź sumę sha1 (polecenie "sha1sum <nazwa_obrazu>.iso"), Jeśli suma jest OK, to po odpaleniu płyty za znakiem zachęty "boot:" wpisz "linux mediacheck" i cierpliwie poczekaj aż skończy.

Z opisu błędu wynika, że albo ściągnięty obraz jest uszkodzony albo przy nagrywaniu coś się zwaliło. Jest oczywiście 3. opcja najbardziej przykra - możliwe błędy na dysku twardym, ale stawiam na jedną z 2 pierwszych podanych przeze mnie przyczyn.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 10GB to nie za mało jeśli odpowiednio podzieliłeś, jeśli nie podzieliłeś tego na partycje/wolumeny to tym bardziej jest wystarczająco.

Miałem coś podobnego kiedyś przy instalacji - sprawa dotyczyła nieodpowiedniego sterownika do dysku SATA. Musiałem dołożyć sterownik przy instalacji przy użyciu 'dd'. Zorientuj się czy nie potrzebujesz specjalnego sterownika dysku.

SławekM.

ja mam dysk Maxtor 6L040J2, to jest zwykle ata. mialem dwie partycje ntfs, to jedna sforamatowalem do ext3 na (_linuxa_ → Linuksa) ORT a druga zostawielm bo mialem tam rozne rzeczy i nie chcialem ich narazie kasowac. jestem poczatkujacy wiec nie wiem jak mam sprawdzic czy nie potrzebuje jakiegos sterownika.

 

Na instalację systemu na pewno nie za mało.

Sprawdziłeś czy płyta nie ma błędów? Masz płytkę kupioną z jakimś czasopismem czy sam ściągałeś obraz? Jeśli sam ściągałeś obraz, to sprawdź sumę sha1 (polecenie "sha1sum <nazwa_obrazu>.iso"), Jeśli suma jest OK, to po odpaleniu płyty za znakiem zachęty "boot:" wpisz "linux mediacheck" i cierpliwie poczekaj aż skończy.

Z opisu błędu wynika, że albo ściągnięty obraz jest uszkodzony albo przy nagrywaniu coś się zwaliło. Jest oczywiście 3. opcja najbardziej przykra - możliwe błędy na dysku twardym, ale stawiam na jedną z 2 pierwszych podanych przeze mnie przyczyn.

Mam jedna plyte dvd z gazety i 5 cd z neta, obie plyty sprawdzilem i i przy obu jest ten sam problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile masz ramu?

 

Ciezko tak zgadywac...

 

Jesli masz 256MB lub wiecej to 512MB w zupelnosci wystarczy. Ja mam 256MB (przy 512 RAM) i tez wystarcza, tylko czasami system (+Gnome +kilka Firefoksow na przeladowanych skryptami i flashami stronach +eMule +inne drobiazgi...) zajmuje mi calosc (RAM + SWAP) i zaczyna sie padaczka.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam jak ostatnio instalowalem FC6 to przy 256MB instalka wyswietlala komunikat, ze jest za malo ramu i instalator musi od razu wlaczyc SWAP (wczesniej utworzyc partycje i zapisac od razu do mbr). Gdy sie wyswietlilo okienko dialogowe domyslnei zaznaczona akcja bylo 'NO'. Spróbuj jeszcze raz zainstalowac ale jak instalator zapyta cos o SWAP to wybierz YES/TAK

 

Ja natomiast mialem problemy z instalacja FC6 na partycjach XFS (linux xfs), tylko partycja na /boot byla jako ext3 a na / (root) i /home byly XFS.

Wszystko zainstalowalo sie niby normalnie, ale przy uruchamianiu systemu wywalalo pelno bledów odnosnie XFS, wszystko niby sie uruchamialo ale w pewnym momencie 'kernel panic' (czy cos podobnego). Przed FC6 mialem zainstalowanego Zenwalka, wszystkie partycje byly na XFS (/boot, /home, /) i dzialalo bez zadnych problemów.

Obecnie mam FC6 i wszystkie partycje jako ext3.

 

PS. Odnosnie ilosci zajmowanej pamieci to u mnie jest po starcie X'ów i zalogowaniu (KDE) zajetej jest 77MB (oczywiscie nie licze buforów/cache, bo tak jak wiadomo zajeta jest prawie cala pamiec) - mam wylaczone niepotrzebne uslugi. Teraz mam 512MB + wylaczonego SWAP'a i wszystko dziala bez probemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...