Skocz do zawartości

Wypalanie Płyt Fedoray 6.0


Yoriyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chcialbym zapytac co robię źle podczas wypalania płyt CD z fedorą 6.0??

 

1. Posiadam windows xp, sciaglem z ftp fedory 5 płyt CD w formacie ISO.

2. Wszystko zrobiłem krok po kroku, tak jak opisuje załączona instrukcja na tym samym ftp, a więc:

- Pobranie powiodło sie w 100%

- Sprawdzenie sum kontrolnych (hashy) zgadza się całkowicie z załączonym plikiem zawierajęcym sumy porównawcze.

- Płyty wypalam programem Nero burning rom 7

- Proces wypalania powodzi sie w 100%, wraz z weryfikacją danych

i w tym momencie zaczyna się mój problem

 

Odpalam komputer z pierwszej płyty CD i rozpoczynam testowanie płyty i okazuje się ze płyta posiada błędy!!

Sciągłem fedore z innego ftp i to samo. Nawet predkość wypalania x4 nie pomaga. Próbowałem wielu rzeczy i nic, to samo.

 

Dla przykładu zrobiłem to samo z obrazem dvd i jest ok!!

 

Tylko ze nie mam dvd romu na drugim kompie do odczytania i chce miec wersje cd bo niewidzi mi sie ciagle przekladac nagrywarki z kompa na komp.

 

Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe, że dobrze nagrywa a źle już odczytuje płytki. Miałem tak w swojej nagrywarce CD. Nagrałem (_linuxa_ → Linuksa) ORT albo inny programik na płytke i wyskakiwały mi jakieś błędy chociaż sumy się zgadzały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już trzech programów!

 

Nero burning rom 7

nero exprees 5

i ISO v2 power toy

 

probowalem tez rozne ustawienia

 

i ciągle to samo, plyty nie przechodza media checka, stracilem juz 11 plyt cd

 

Najgorsze ze udalo mi wypalic plyte dvd i przechodzi media check, z wynikiem pozytywnym.

 

Sciąglem też trzeci obraz z kolejnego ftp i tez to samo (tez zgodnosc hasha)

 

Sam juz nie wiem co robic.

 

Co do odczytu to jest ok, sprawdzilem na cd-romie drugego komputera i tez to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj ściągnąć Fedore z torrenta. Może "jakimś cudem" mimo że testy obrazów na Windowsie wychodzą pozytywnie to są tam jakieś błędy?. Ściągając przez torrent na pewno ich nie będzie. Aha i nie musisz pobierać wszystkiego od nowa. Na forum były tematy, w których jak opisano naprawić obrazy płyt za pomocą torrenta aby nie zasysać ich od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj ściągnąć Fedore z torrenta. Może "jakimś cudem" mimo że testy obrazów na Windowsie wychodzą pozytywnie to są tam jakieś błędy?. Ściągając przez torrent na pewno ich nie będzie. Aha i nie musisz pobierać wszystkiego od nowa. Na forum były tematy, w których jak opisano naprawić obrazy płyt za pomocą torrenta aby nie zasysać ich od nowa.

jezeli po sciagnieciu pliku wykona sie dla niego sume kontrolna i wyjdzie ona bez bledow (tzn zgadza sie co do joty ze wzorem) to znaczy, ze sciagnieto bez bledow. i dla mnie to jest zagadka czemu nie przechodza media checka... bo rozumiem, ze nie przechodza go nigdzie... nie tylko na twoim komputerze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie nie przechodza go na zadnym komputerze.

Ale płyta DVD wypalona na tej samej nagrywarce przechodzi ten test.

I to mnie właśnie zastanawia.

Czy może to wina nagrywarki?

to mi wyglada raczej na problem www.cdrinfo.pl ;)

a probowales z roznymi plytami czy tylko z jedna marka??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo mi oto, ze wyglada to tak jakby blad byl w samym mediachec...

bo jesli hash sie zgadza, program nagrywajacy weryfikuje bez bledu...

nie chce cie namawiac na instalacje bez sprawdzenia mediacheckiem ale moze wszystko bedzie w porzadku...

poza tym jesli z raz wypalonej plyty zrobisz sobie iso i sprawdzisz dla niego sume to powinno byc ciagle tak samo...

z cdrinfo tak sobie powiedziale, bo moze masz cos z nagrywarka... (chociaz nie sadze)

jesli to nie pomoze to juz nie wiem co pomoze -moze sprobuj pozyczyc plyty od kogos kto ma zainstalowana fedore...

poza tym mowisz, ze masz tez DVD z FC6 wiec rozumiem, ze mozesz zainstalowac a teraz my tutaj sie zastanawiamy dlaczego pomimo pelnej zgodnosci sum nie plyty CD nie przechodza ci mediachecka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to co mówisz jest prawdą to po utworzeniu obrazu z płyty, hash nowego obrazu nie jest zgodny z podanym.

A co za tym idzie jest źle wypalany na płycie.

Idąc dalej dlatego nie przechodzi mediachecka.

 

I pytanie gdzie tkwi błąd?

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to co mówisz jest prawdą to po utworzeniu obrazu z płyty, hash nowego obrazu nie jest zgodny z podanym.

tylko, ze to jest moja koncepcja, ktorej nie jestem do konca pewien ale w wolnej chwili sprobuje to zrobic u siebie i zobaczymy czy sie zgadza...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym jesli z raz wypalonej plyty zrobisz sobie iso i sprawdzisz dla niego sume to powinno byc ciagle tak samo...
Nieprawda - zmieniają się różne parametry. Wiele zależy od programu tworzącego ISO a na pewno zmieniają się znaczniki czasu (time stamp), więc suma kontrolna nie będzie identyczna z sumą oryginalnego obrazu.

Poza tym suma kontrolna dla płyty i mediacheck to dwie różne rzeczy - mediacheck sprawdza pakiety .rpm, a sha1sum spójność całej płyty. Płyta może być OK, ale pakiety wewnątrz uszkodzone. Tylko nie pytajcie mnie jak to się dzieje bo nie wiem.

 

A jeszcze mam pytanie: czy sumy kontrolne brałeś z oryginalnego serwera Fedory http://download.fedora.redhat.com/pub/fedo...386/iso/SHA1SUM (lub dla 64-bit http://download.fedora.redhat.com/pub/fedo...64/iso/SHA1SUM) czy z serwera z którego pobierałeś obrazy? Bo może ktoś coś przerabiał w obrazach i podał własne sumy dla przerobionych obrazów. Wtedy suma obrazu się zgadza, ale wewnątrz jest uszkodzony/zmodyfikowany pakiet, który nie przechodzi przez mediacheck.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to byl tylko taki moj szalony pomysl :)

ps. troszke mnie zawstydza moj status "eksperta" nie daloby sie go przerobic na "zaawansowany uzytkownik" albo "osoba, ktora juz jakis czas ma Linuksa ale na razie zna wiecej pytan niz odpowiedzi" ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie zawstydza moj status "eksperta"
[Off Topic]

Ja dlatego mam (prawie) :) Też uważam, że rangi nie powinny zależeć od ilości napisanych postów, bo to nie jest miarodajne. Ale to na inny wątek. Sorki za zaśmiecanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...