Skocz do zawartości

Moja Przesiadka Na (_linuxa_ → Linuksa) ORT


zumzum

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 41
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mój brat jest architektem bez AutoCada jest jak bez ręki.

OK, AutoCad jest najlepszy. Jest potężny, ale sadze, ze zaprojektowac budynek mozna korzystajac z innych narzedzi typu CAD. Sadze, ze czesc z tych programow jest darmowa.

Moja dziewczyna robi projekty instalacji do budynkow (wodne, ogrzewnictwo itp.) i ja na politechnice nauczyli korzystac z AutoCad'a. Dlatego, ze wiekszosc biur projektowych uzywa AutoCada, dlatego, ze AutoCad zapisuje pliki w swoim formacie. Brzmi znajomo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, ze wiekszosc biur projektowych uzywa AutoCada, dlatego, ze AutoCad zapisuje pliki w swoim formacie. Brzmi znajomo?

Tak, brzmi znajomo, ale nie obraz sie - zbytnio upraszczasz.

 

AutoCAD to kawalek tak drogiego i tak specjalistycznego oprogramowania ktore zmonopolizowalo caly profesjonalny rynek - ale zmonopolizowalo ten rynek nie ze wzgledu na dzialania monopolistyczne, a dlatego, ze nikt po prostu nie mial odwagi podjac wyzwania i konkurowac z nim przez wiele, wiele lat - ze to calkiem inna bajka.

 

Nie wspomne juz nawet o tym, ze przyzwoite marki (mam na mysli stare, dobre Matroxy, Elsy...) wyposazaly swoje high-endowe karty graficzne w specjalne sterowniki dedykowane pod te aplikacje - ta sytuacje porownasz do WHQL? Nie, to nie ta liga ;)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie sie z toba zgadzam, exbros. Ale mimo, ze metody inne -efekt podobny. moje porownanie mialo na celu pokazanie efektu. Ja nie mowie, ze Autodesk robi to samo co You-Know-Who ale sa monopolistami -nie mowie, wylacznie dzieki ciezkiej pracy. Podobniez zreszta jak tworcy MATLABA -z tym, ze tutaj juz nie wystarczy Qalculate-gtk w gnome... [edit]OK zly przyklad -jest GNU Octave...

i nikt nie bedzie mi mowil, ze biale jest biale...

Edytowane przez da_niel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może varicad ?? wiem że to nie to samo ale da się pracować

 

Jak idziesz do pracy w biurze projektowym to nie masz wpływu na to na jakim programie pracujesz, albo potrafisz go obsłużyć albo cię nie zatrudnią, a że czasami zabierasz pracę do domu... Co więcej programy CAD są tak rozbudowane że jak na studiach się nauczysz obsługiwać AutoCADa, dla studentów jest darmowa wersja, to myślisz że będzie czas na naukę nowego programu gdy zaczniesz wykonywać na nim projekty? Z drugiej strony pracodawca nie będzie zmuszał pracowników do używania programów, których będą się dopiero uczyli, a które dają takie same efekty, gdyż to może się odbić na ich efektywności.

 

OK, AutoCad jest najlepszy. Jest potężny, ale sadze, ze zaprojektowac budynek mozna korzystajac z innych narzedzi typu CAD. Sadze, ze czesc z tych programow jest darmowa.

Moja dziewczyna robi projekty instalacji do budynkow (wodne, ogrzewnictwo itp.) i ja na politechnice nauczyli korzystac z AutoCad'a. Dlatego, ze wiekszosc biur projektowych uzywa AutoCada, dlatego, ze AutoCad zapisuje pliki w swoim formacie. Brzmi znajomo?

 

Brzmi znajomo, prawie MS, ale jak wcześniej napisałem jak pracujesz i wykonujesz zlecenia na przetargi to kiedy znajdziesz czas na naukę innych programów?

 

Właśnie przez takie programy Linux nie podbije desktopów, a MS tłucze na tym kasę. Co za różnica dla gościa, który wyda 200k zł na 10 licencji takiego AutoCADa, by zapłacić dla MS dodatkowo 10k zł za Office?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schematy się powielają...

 

AutoCad jest dziadoskim programem na tle takich narzędzi jak Catia, Archicad itp. Poza tym istnieje program, który posiada natywną obsługę dwg/dxf. Nazywa się BricsCad i jest dostępny w wersji dla Windows i Linux. Odczytuje/zapisuje pliki autocada ze 100% zgodnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to najsłabszy punkt Linuksa, np: AutoCada ciężko zastąpić.

AutoCAD to nie jest jeden program!!!

architekci-inna wtyczka

mechanicy -inna wtyczka

elektrycy-inna

itd.

Pracowałem na AutoCAD przez kilka lat

Obecnie robię projekty na QCAD-dzie.

Pełno wtyczek,lekki,dostosowany do moich potrzeb.

W czym problem?W grubej kasie za "" ten sam""produkt

Maya? -zainstaluj sobie K3D,lub blender(trochę zakręcony ale w sumie fajny)

Jeśli nie korzystasz z 3D to nie rozumiem czym się różni.

I tak nie wykorzystasz 80% funkcji jakie oferuje i jeden i drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie moje 3 grosze ;)

 

blender(troche zakrecony ale w sumie fajny)

 

Blender nie jest zakrecony. Jego interface jest bardzo wygodny, tylko inny ;)

Osobiscie uwazam, ze Blender jest równym przeciwnikiem dla 3D Maksa, Maya'i, Softimage etc. Najlepszy dowód? Elefant Dreams. Poza tym, skoro Blender jest za darmo (a oferuje to samo w obecnej wersji co najdrozsi) to 3D Max i jemu podobni powinni robic kawe i masowac plecy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

No i przesiadlem sie. Znaczy Windows jeszcze tam jest na dysku ale od kilku dni (od momentu zainstalowania Linuksa) nie logowalem sie do niego. No ale nie na Fedore ale Ubuntu 7.05. Doinstalowalem sobie od razu niewolne oprogramowanie (java, flash...) do ktorego byl od razu skrot na pulpicie :) Fajnie. Doisntalowalem Beryla. Zadnych problemow. Jedynie z czym obecnie sie borykam to jest blad ktory mi sie pojawia poczas

./configure

make

 

"checking for C compiler default output file name... configure: error: C compiler cannot create executables"

 

oraz problem z dzwiekiem. nie instalowalem zadnych sterownikow dodatkowo. uzywam tylko te co zainstalowaly sie razem z systemem i dzwiek jest gorszej jakosci niz na windowsie. jakos tak harczy. nie wiem, zobacze czy uda mi sie cos z tym zrobic.

 

:D narazie jestem zadowolony. brakuje mi subedita troche :unsure: ale jakos da sie zyc.

 

W repozytoriach jest nawet podrobka quake II - open Arena :) calkiemprzyjemnie.

 

Troche open source`owe gry raczkuja. Wygladaja jak zrobione na kolanie. Ale staram sie uruchomic Dosboxa ( problemy z tym kompilatorem).

 

P.S. czy wybor Gnome / KDE jest czysto kosmetyczny? Czy programy pisane sa pod jedno albo pod drugie? Czy jedno albo drugie pracuje szybciej? Na ktorym jest wiecej programow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się przesiadłem we wrześniu 2005... wtedy jeszcze miałem masę czasu na granie (ahhh LO :) ) poza tym byłem w klanie CoD, więc windows nie poszedł od razu w odstawkę. początki - nie tak źle, może dlatego, że na kadu ( a poźniej jabberze -> ewolucja:)

miałem pod ręką Zuka87, więc miałem personal assistanta ktory cierpliwie czytał co wyrzuca konsola i uczył montować partycję fat32 he he. wziąłem sobie do serca wielokrotnie ponawiane prośby na forum o czytanie i przeszukiwanie/googlowanie, więc do wielu rzeczy doszedłem sam (rzadko zdarzały się rzeczy nigdzie nie spotykane, na żadnym forum/stronce itepe).

 

problemy - stery ati pod 64bit 2 lata temu, java dla 64bit, chyba tyle. pewnie teraz (nie wiem bo nie mam 64bit procka obecnie) takich kłopotów nie ma. oczywiście trochę czasu zajęło przyzwyczajenie do struktury katalogów i plików, ale zbyt dużo w tym nie grzebię, więc nauki też nie było zbyt wiele.

 

obecnie po kilku miesiącach przerwy (poważna awaria kompa, brak środków na nowy sprzęt, studia) odpaliłem sobie na lapie dell'a F7 gnome z berylem na pokładzie i póki co śmiga bezproblemowo. system dopieściłem w niecałe 2 dni. winzgroza włączona do grania była od czasu instalacji jeden raz :) jabber/firefox/banshee/openoffice/kaffeine i nic więcej do zwykłego korzystania z kompa potrzebne mi nie jest. wygląda ładnie, kumple się ślinią ("bo w viście okienka nie wybuchają") a ja mam satysfakcję, że posiadłem z pomocą forum/kumpli/własnej ciekawości i samozaparcia jakąś tam podstawową znajomość linuksa i nie dostaję gęsiej skórki na dźwięk tej nazwy :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...