Skocz do zawartości

Co Wybrac Przed Przesiadka Na Rh Ent. - Fedora Czy Centos ?


czater

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam doświadczenia z serwerowymi zastosowaniami komputerów zarówno pod Windowsem jak i Linuksem (no, poza prostym ftp, jeszcze w sieci akademickiej <_<), ale od 2003 roku używam W2k3 Server.

W porównaniu z desktopowymi wersjami systemów, "serwery" działają sprawniej i szybciej (to chyba subiektywne wrażenie).

Podobnie jest z systememi Linuksowymi. Próbowałem SLED'a, SLES'a oraz CentOS'a.

Bardzo dobrze sprawują się jako Desktopy i to właśnie sprawia, że chętnie je używam.

 

BTW, odnośnie RHEL.

Czy istnieje możliwość ściągnięcia tej wersji systemu i legelnego jego używania za free?

Wiem, że jest to wersja komercyjna, ale np. Novell udostępnia swojego SLED prawie bez ograniczeń (pomijając fakt, że po 60 dniach nie ma dostępu do aktualizacji).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, odnośnie RHEL.

Czy istnieje możliwość ściągnięcia tej wersji systemu i legelnego jego używania za free?

Wiem, że jest to wersja komercyjna, ale np. Novell udostępnia swojego SLED prawie bez ograniczeń (pomijając fakt, że po 60 dniach nie ma dostępu do aktualizacji).

To właśnie CentOS jest klonem RH z usunietymi znakami towarowymi RH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie CentOS jest klonem RH z usunietymi znakami towarowymi RH.

To akurat wiem, ale lubię kapelusz na monitorze (zaczynałem na RH 8.0).

CentOS'a 4,4 używałem chyba przez 6 miesięcy.

Był wyjątkowo stabilny, ale stosunkowo wolny (to się chyba nazywa responsywność OS'a).

Nie podwieszały się aplikacje, nic się nie "blokowało", ale soft się dość długo uruchamiał.

Pod tym względem SLED jest o wiele lepiej wypada.

 

EDIT

W wątku:

http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic...art=#entry67574

McGiwer podaje linka do evaluacyjnej wersji RH:

http://www.redhat.com/rhel/details/eval/

Sądzę, że warto wypróbować, tym bardziej, że przymierzam się do zakupu SLED 10.0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zastanawia mnie sprawa korzystania z zewnętrznych repozytoriów w CentOS 5. Czy jeżeli mam zainstalowany plugin priorities (oczywiście repozytoria base=1), to mogę być pewny, że nic mi nie namieszają??

Generalnie dodałem sobie:

rpmforge (domyślnie włączone)

atrpms (domyślnie wyłączone - korzystam okazjonalnie)

jextras (domyślnie włączone)

jtesting (wyłączone)

jazzplus (wyłączone)

jcontrib (wyłączone)

kbs-CentOS-Extras (wyłączone)

kbs-CentOS-testing (wyłączone)

 

Poza tym mam domyślne ustawienie.

W moim przekonaniu przy dodatku priority mam system bazowy bezpieczny, tym bardziej, że korzystam z dodatkowych repozytoriów okazjonalnie, dla zainstalowania dodatkowego oprogramowania. Jedynie czasem z rpmforge uaktualniam, ale on może tylko to, co sam zainstalował skasować. Niczego z base nie ruszy.

Czy dobrze mniemam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

ja bym nie korzystał z żadnych repozytoriów na stałe, poza domyślnymi i ewentualnie centosplus; ta dystrybucja ma tak mało aktualizacji, że zewnętrzne paczki będą działać miesiącami zanim pojawią się problemy z wersjami bibliotek

 

tyle zewnętrznych repozytoriów w końcu musi spowodować katastrofę; najlepiej wyłączać te repozytoria i używać parametru enable-repo przy instalacji czegoś czego brakuuje w CentOSie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...