Skocz do zawartości

Problem Po Instalacji A Podczas 1 Uruchamiania (rozdzielczoŚĆ)


jajcekkrk

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM. Jestem początkującym userem Fedory. Wczesniej używałem Ubuntu. Mam pewien problem, po prawidłowej instalacji systemu(obok windowsa na hdd) a podczas pierwszego rozruchu nagle gaśnie ekran i pokazuje się mały prostokącik na którym jest napisane:

 

Not Optimum mode

Recommended Mode :

1280 x 1024 60 hz

 

Wiem że cos trzeba dopisać/nadpisać w Xorg.conf, ale za bardzo nie wiem co konkretnie w moim przypadku.

 

Pomocy, bo nie wiem co mam wykonać by ustawić tak żeby system się uruchamiał.

 

P.S. Monitor Samsung 713N (LCD) , Grafika : 7600 GS gigabyte'a. Pozdrawiam userów Pingwina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej będzie jak od razu zainstalujesz sterowniki do karty (kmod-nvidia), ale zakładając, że nie masz dostępu do internetu możesz spróbować wyedytować /etc/X11/xorg.conf:

Section "Screen"
    Identifier "Screen0"
    Device     "Videocard0"
    DefaultDepth     24
    SubSection "Display"
        Viewport   0 0
        Depth     24
                Modes    "1280x1024"
    EndSubSection

Znajdź wpis podobny do tego. Dla Ciebie najważniejszy jest fragment Modes bo to własnie tutaj masz rezdzielczość. Teraz jest wpisane "1280x1024, ale jak nie będzie chciało pójść to możesz wpisać "800x600" lub mniejszą. Jak wszystko zawiedzie usuń plik xorg.conf i zrestartuj komputer, może system tym razem wygeneruje poprawny plik xorga (chociaż nie liczyłbym na to).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Not Optimum mode

Recommended Mode :

1280 x 1024 60 hz

 

Wiem że cos trzeba dopisać/nadpisać w Xorg.conf

O rany, człowieku. Wyszukiwarka, "xorg.conf", 5 minut czytania i masz po sprawie.

A jak już zacząłem, to dodam do tego co napisał thof, że czasem sprawdza się przestarzały sposób

Modes    "1280x1024_60"

Ta część po pokreśleniu określa częstotliwość odświeżania. Taki zapis daje to co sugeruje Ci system.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak... 1) czytałem inne posty, wkońcu dzięki temu wszedłem z gruB-a w tryb tekstowy i na roota. Ściągnąłem sterowniki nvidii(rpm) ,konfigurowałem xorg.conf w ten sposób jaki napisał Thof, i dalej wyskakuje mi ten zakichany prostokącik;/ spędziłem nad tym wszystkim z 6 godzin :) wydaje mi się że monitor nie może obsłużyć rozdzielczości... ale nie wiem czy mam ją podnieść czy obniżyć, w funkcji selection "monitor" jest VertRefresh ale ja w swoim xorgu jej nie posiadam("selection "monitor"). może ją powinieniem dopisać? ale dzięki za pomoc tak czy inaczej:) i jeżeli ktoś ma jakieś pomysły to proszę o post:) pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie wiem czy mam ją podnieść czy obniżyć, w funkcji selection "monitor" jest VertRefresh ale ja w swoim xorgu jej nie posiadam("selection "monitor"). może ją powinieniem dopisać?
Po pierwsze "Section" nie "Selection" ;) Po 2. pamiętaj, że wielkość liter ma znaczenie, po 3. jeśli nie masz tej sekcji w xorg.conf, to słusznie się domyślasz, że trzeba ją dopisać i wreszcie po 4. przy problemach z rozdzielczością warto ją raczej obniżać niż podwyższać.

A w trybie tekstowym możesz w ogóle odpalić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze "Section" nie "Selection" ;) Po 2. pamiętaj, że wielkość liter ma znaczenie, po 3. jeśli nie masz tej sekcji w xorg.conf, to słusznie się domyślasz, że trzeba ją dopisać i wreszcie po 4. przy problemach z rozdzielczością warto ją raczej obniżać niż podwyższać.

A w trybie tekstowym możesz w ogóle odpalić?

 

 

Hmm no dopisywałem... ale "kiszka". Mogę wejść w tryb tekstowy z gruB-a tzn wciskając "a", następnie do ghbg(bodajże) quit "3". Wchodzę na roota, no i edytuję z 'nano'. U mojego znajomego który posiada 21' monitor, system się uruchamia. Ja już tyle rzeczy próbowałem, że o Linuksa więcej się nauczyłem niż gdybym podczas użytkowania się uczył :?. Pozdrawiam ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem sterowniki nvidii(rpm) ,konfigurowałem xorg.conf ...
Oczywiście ściągnąłeś stery w wersji dla Twojego kernela. Co prawda inne nie zainstalowały by się :) Teraz w xorgu w sekcji Device masz wpisane: Driver "nvidia"? Jeśli nadal masz "nv" to zmień. Jeszcze nie napisałeś czy masz dostęp do internetu, jeżeli tak to zainstaluj repo livny, następnie przez yuma zrób update kernela, xorga, i na końcu zainstaluj kmod-nvidia. Wtedy ruszy na pewno ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ściągnąłeś stery w wersji dla Twojego kernela. Co prawda inne nie zainstalowały by się :) Teraz w xorgu w sekcji Device masz wpisane: Driver "nvidia"? Jeśli nadal masz "nv" to zmień. Jeszcze nie napisałeś czy masz dostęp do internetu, jeżeli tak to zainstaluj repo livny, następnie przez yuma zrób update kernela, xorga, i na końcu zainstaluj kmod-nvidia. Wtedy ruszy na pewno ;)

 

Chwileczkę, pogubiłem się. Może tak, co po kolei powinienem zrobić?

 

wpisałem tak z poziomu roota:

 

yum install kmod-nvidia

 

następnie: rpm -Uhv http://rpm.livna.org/fedora/6/i386/livna-r...-6-1.noarch.rpm

 

nvidia-config-display enable

 

. A jak można zaktualizować kernela?? Proszę Cię, jeżeli masz czas, to napisz mi co po kolei winienem wpisać:)) P.S. MAm dostęp do internetu, zresztą mam zainstalowaną na HDD Windę także nie ma problemu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. MAm dostep do internetu, zreszta mam zainstalowana na HDD Winde takze nie ma problemu.
Nie wiem po co Ci winda do update'u Fedory? ;)
yum update

i wszystko masz gotowe (jesli juz zainstalowales kmod-nvidia).

Rozumiem, ze jestes poczatkujacy, ale to nie zwalnia z myslenia i czytania (chocby tego forum) i kilku stron, do których linki pojawiaja sie na tym forum doslownie co chwile:

http://faq.fedora.pl

http://wiki.fedora.pl

http://poradnik.fedorapl.org

http://www.mjmwired.net/resources - pierwszy link od góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Z racji że istnieje już ten sam temat nie będe zakładać nowego.

Mój problem jest wsumie taki sam...

W xorg.conf brakowało linijki "Modes"...dodałem tą linijke i wykorzystałem chyba wszystkie możliwe rozdzielczości jakie obsługuje mój monitor (ASUS 19" WS).

Czy zmiana odświerzania może tutaj pomóc ? Czy lepiej zainstalować sterowniki dla ATI ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisalem tak z poziomu roota:

 

yum install kmod-nvidia

 

nastepnie: rpm -Uhv http://rpm.livna.org/fedora/6/i386/livna-r...-6-1.noarch.rpm

 

nvidia-config-display enable

Jesli zrobiles to dokladnie tak jak napisales, to... sterownik Ci sie na pewno nie zainstalowal! ;)

 

Zainstaluj najpierw livne (w zasadzie to juz ja chyba masz)

rpm -Uhv http://rpm.livna.org/fedora/6/i386/livna-r...-6-1.noarch.rpm

 

a potem dopiero sterownik

yum install kmod-nvidia

 

Ale po wszystkim i tak proponuje

yum update

 

@Ali - najpierw zainstaluj livne, potem sterownik dla Ati (ale ten z livny!), BTW - nie napisales nawet co to za grafika...

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...