Skocz do zawartości

Jak Nadać Sobie Prawa roota?


Staszek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak moge nadać sobie prawa roota?
Raczej w pełni to się nie da, bo user z UID=0 może być tylko jeden w systemie :) A wewnętrzne mechanizmy niektórych poleceń są tak skosnstruowane, że dostęp do nich ma wyłącznie UID=0.

No i pytanie po co Ci to? Chcesz sobie Windows z linuksa zrobić? Jak bardzo musisz to zrób tak jak napisał InIrudeBwoy - pracuj stale jako root, ale to IMHO bardzo głupi pomysł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację... rzeczywiście nie potrzebuję praw administratora, ale chciałbym chociaż móc instalować programy ;) w związku z tym sudo, ale napotykam taki problem:

[stasiek@localhost ~]$ sudo -i
Password:
stasiek is not in the sudoers file.  This incident will be reported.
[stasiek@localhost ~]$ sudo su
stasiek is not in the sudoers file.  This incident will be reported.
[stasiek@localhost ~]$ sudo bash
stasiek is not in the sudoers file.  This incident will be reported.

Jak sobie z tym poradzić? Domyślam się, że chodzi o wpis do jakiegoś pliku?

Tak na marginesie... po co są grupy w systemach uniksowych? Co mi daje, że jestem w grupie roota?

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"man sudo" i poczytaj. Potrzebny odpowiedni wpis do /etc/sudoers (albo /etc/sysconfig/sudoers - nie pamiętam dokładnie)

 

Po co grupy? Pracujesz z kimś i chcesz żeby miał pełny dostęp do niektórych Twoich plików, ale nie chcesz żeby miał dostęp do Twojego pliku z pocztą. Jednocześnie chcesz, żeby wszyscy inni nie mieli dostępu do żadnych Twoich plików.

Poczytaj "man chmod", "man chown" to pewni Ci się rozjaśni. No i sam się po prostu zastanów.

 

[EDIT]Co do uprawnień: spójrz na uprawnienia do pliku /etc/sudoers i pomyśl co Ci da należenie do grupy "root" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie denerwuje jedna rzecz z sudo. Mianowicie, ustawiłem sobie opcję PASSWD na mojego usera i gdy odpalam sobie z usera daniello jakiś program przez sudo to tylko raz prosi o hasło - swoje w dodatku. Gdy program kończy działanie i chcę ponownie coś sobie uruchomić np. yum to o hasło program już nie prosi :( W dodatku zastanawiam się nad kwestią bezpieczeństwa, czy można jakoś zmienić tryb pracy sudo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...