Skocz do zawartości

Repozytoria "livna" Dla Centos 5.0


DAREK WL.

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o poradew w takiej sprawie ; dziś zainstalowałem CENTOS 5.0

Wersja na dvd z aktualnego Linux+.

System ma jądro 2.6.18 czyli podobne do CORE 6

Czy moge w tym systemie zainstalowac rpm-a z konfiguracja repozytorium "livna" który jest na stronie "livna.org" :?:

Pytam dlatego poniewaz pamietam sam jak to kiedys chciałem wykorzystac repo livny do Aurox-a 12 i doszło wtedy do całkowitego wykrzaczenia sie yum-a w auroxie . Dlatego teraz pytam wczesniej ; czy moge wprost bez zadnych modyfikacji skonfigurowac z rpm-a repo "livna" dla Centosa 5.0 :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie instaluj z Livny, tylko z rpmforge; jeśli chcesz zainstalować mplayera czy xine, to nawet nawet nie próbuj przebudowywać tych pakietów, to ściąganie i budowanie wszystkich zależności zajmie ci tydzień; w zasadzie nie radzę dodawać do CentOSa żadnych zewnętrznych repozytoriów (używaj tylko base i updates); tam jest tak mało aktualizacji, że aplikacje użytkowe (typu xmms, czy gajim) będą działać kilka lat bez przebudowywania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bardzo się uprzesz, to na siłę dodasz tę livnę, ale będzie to skutkowało astronomicznie dużymi szansami na to, że popsujesz sobie w systemie zależność (a może nawet coś więcej).

Jeśli bardzo chcesz używać zewnętrznych repozytoriów, to zainteresuj się rpmforge. Ale uwaga, to repo w połączeniu z livną to już jest piekło :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
aktualizacja - jest repozytorium "Livnopodobne" dla C5.1 - szczegóły na http://jazz-linux.org/tiki-index.php?page=Instalacja
Jazz jest to "nowy" Aurox, tylko już nie budowany na bazie Fedory a CentOS'a, niektóre pakiety z repozytorium Jazz'a modyfikują dość mocno system pierwotny, więc używanie tego repozytorium podobnie jak rpmforge, atrpms, itp. powinno przebiegać świadomie i z ostrożnością, więc do aktualizacji systemu nadal bym nie włączał tego repozytorium na stałe,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc do aktualizacji systemu nadal bym nie włączał tego repozytorium na stałe,

a już tym bardziej w połączeniu z innymi repozytriami. Patrząc na aktualną historię projektów Jazz i Aurox, zdecydowanie nie zaufałbym im. Dla mnie to gra pieniędzy osadzona w absurdalnej rzeczywistości. Niemniej, szanuję ich robotę, choćby za paczki dla takich polskospecyficznych rzeczy jak BlueConnect.

 

Pamiętaj, że rozwalenie w systemie zależności spowoduje takie zamieszanie, że nawet specjaliście naprawa może zająć kilka dni.

Polecam repozytorium EPEL - jest w nim kilka ciekawych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Pamiętaj, że rozwalenie w systemie zależności spowoduje takie zamieszanie, że nawet specjaliście naprawa może zająć kilka dni.

Polecam repozytorium EPEL - jest w nim kilka ciekawych rzeczy.

 

Podłączam się pod temat. _PaT instalowałeś coś z repo EPEL ??

 

Nie ma żadnych problemów ze stabilnością systemu?? Mam podobny problem i zastanawia mnie dlaczego w repo CENTOS 5.1 nie ma takich rzeczy jak calamaris czy sarg a jest squid ??? Przecież jedno wiąże się z drugim ??

 

Szukam właśnie tych prgogramów i zastanawiam się jeśli nie będzie ich w EPEL to czy ściągnięcie RPM np z dag czy rpmforge nie zepsuje mi CENOSA 5.1 ???

Co robić w takich przypadkach jesli szuka się jakiegoś konkretnego programu i nie ma go w oficjalnych repo dystrybucji ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się pod temat. _PaT instalowałeś coś z repo EPEL ??

Tak, można nawet serwery produkcyjnych podpiąć pod to repo, jednak na własną odpowiedzialność. Jest kapitalne, dlatego że żadne paczki z niego nie mają wyższych priorytetów niż te oryginalne, dostarczone w dystrybucji. O RPMforge wyrażę się poniżej.

Nie ma żadnych problemów ze stabilnością systemu??

Zainstalowałem z EPEL mnóstwo pakietów perl-opodobnych i działa wyśmienicie (z całysz szacunkiem dla Ciebie, Perl). Innego oprogramowania nie testowałem.

 

Mam podobny problem i zastanawia mnie dlaczego w repo CENTOS 5.1 nie ma takich rzeczy jak calamaris czy sarg a jest squid ??? Przecież jedno wiąże się z drugim ??

Zapewne wynika to z tego, że squid jest już w sędziwym wieku. Jest popularny i spisuje się dobrze. Dołączenie jakichkolwiek nowych pakietów to znaczący wzrost kosztów utrzymania dystrybucji, a skoro jest już sprawdzone oprogramowanie proxy, to można postawić to spokojnie. Pamiętaj, że Red Hat daje 7 lat gwarancji wsparcia oprogramowania. Kto wie, co będzie za 7 lat z calamaris... Wyobrażasz sobie ewentualne koszty związane z łataniem i utrzymywaniem tego w przypadku porzucenia przez producenta?

 

Szukam właśnie tych prgogramów i zastanawiam się jeśli nie będzie ich w EPEL to czy ściągnięcie RPM np z dag czy rpmforge nie zepsuje mi CENOSA 5.1 ???

RPMforge jest inwazyjny. Są w nim pakiety, które mają wyższe priorytety niż systemowe i próbują je nadpisać. Jego użycie wymaga zatem (_niema_ → nie ma) ORTłej ostrożności. Używam stamtąd ClamAV-a - spisuje się dobrze (tylko trzeba się pobawić z SELinuksem, ech).

 

W EPEL pakiety są przygotowane do współpracy z SELinuksem. W RPMforge zdecydowanie nie. Odradzam zatem jego użycie.

 

Co robić w takich przypadkach jesli szuka się jakiegoś konkretnego programu i nie ma go w oficjalnych repo dystrybucji ???

Szukać, szukać i jeszcze raz szukać pakietów. Często w oficjalnym repo często istnieją odpowiedniki, warto je przetestować. Jeśli to jakieś sprawdzone oprogramowanie, można ręcznie skompilować (bo mamy pewność, że 2 razy w tygodniu nie znajdą krytycznej luki bezpieczeństwa). EPEL to repozytorium, któremu można względnie zaufać. Innych odradzam.

 

P.S. Rzadko zaglądam na forum. Jeśli chcesz, żebym szybciej dał znać, popędzaj mnie prywatnymi wiadomościami (:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby temat dotyczy repozytoriów więc nei zakładam nowego wątku.

Chodzi o to że od wczoraj nie działa repozytorium LIVNA ; specjalnie się tym nie przejąłem ale dzis sprawdziłem i dalej nie działało.

Wpisałem więc w przeglądarkę ścieżki z "livna.repo " i niestety niektóre serwery wcale nie odpowiadały (nawet na ping) a w przypadku niektórych serwerów nie da się wejść do kataogu livna.

Czy któs też to zauważył ?

http://rpm.livna.org: timed out

 

--- http://rpm.livna.org http_ping statistics ---

1 fetches started, 0 completed (0%), 0 failures (0%), 1 timeouts (100%)

stronka się nie otwiera pomimo że port 80 jest ok

Interesting ports on livna.org (213.41.240.24):

Not shown: 1670 closed ports

PORT STATE SERVICE

21/tcp open ftp

22/tcp open ssh

23/tcp filtered telnet

25/tcp open smtp

53/tcp open domain

80/tcp open http

110/tcp filtered pop3

111/tcp filtered rpcbind

135/tcp filtered msrpc

136/tcp filtered profile

137/tcp filtered netbios-ns

138/tcp filtered netbios-dgm

139/tcp filtered netbios-ssn

443/tcp filtered https

445/tcp filtered microsoft-ds

721/tcp open unknown

732/tcp open unknown

945/tcp open unknown

985/tcp open unknown

1080/tcp filtered socks

1433/tcp filtered ms-sql-s

1434/tcp filtered ms-sql-m

2049/tcp open nfs

3128/tcp filtered squid-http

8000/tcp filtered http-alt

8888/tcp filtered sun-answerbook

19150/tcp open gkrellmd

 

ni ewiem o co chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem z EPEL mnóstwo pakietów perl-opodobnych i działa wyśmienicie (z całysz szacunkiem dla Ciebie, Perl). Innego oprogramowania nie testowałem.
spox _PaT ;)

 

co do dodatkowych/alternatywnych repozytoriów to całą dyskusję można podsumować dość krótko: "trzeba wiedzieć co się robi w systemie",

 

administrator musi sprawdzać pakiety i ich zależności, tak aby wiedzieć co jest zainstalowane i jaki to ma wpływ na resztę pakietów,

 

równie ważne w podejmowaniu decyzcji o wykorzystaniu alternatywnego pakietu powinna być kontrola jakości pakietów (sposób kompilacji, skrypty itp.), ponieważ czasami wręcz niebezpieczne jest instalowanie "wątpliwego" pakietu tylko dlatego, że posiada jakąś dodatkową funkcjonalność nowszej wersji, warto na systemach produkcyjnych poczekać na stabilny i dobrze przygotowany pakiet,

 

podsumowując, niektóre pakiety z dodatkowych repozytoriów są bardzo atrakcyjne ale ważne żeby przemyśleć taką instalację... bo może się odbić po premii po jakimś padzie usługi ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...