Skocz do zawartości

Wifi Na F7


sdr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam ciekawy problem z moją siecią wireless. Otóż w ubiegłym roku jeszcze na FC6 łączyłem się z nią za pomocą ndiswrappera. Po przesiadce na F7 okazało się, że ta nie łyka takiego rozwiązania. Poddałem się i do premiery F8 przesiedziałem na kablu :P

 

Po premierze F8 bardzo mile zostałem zaskoczony, bo okazało się, że wydany wówczas nowy kernel (przyszedł z update'ami do F7 - ósemki nie instalowałem jeszcze) wspierał już moją radiówkę i wszystko śmigało jak należy. Korzystałem sobie z NM, widziałem inne sieci, miałem szyfrowanie - jednym słowem: BOSKO. Niestety tylko do chwili obecnej. Do kernela 2.6.23.8-34.fc7 wszystko było jak należy. Kilka dni temu z aktualizacjami przyszedł mi kernel 2.6.23.12-52.fc7, na którym nagle sieć przestała działać :angry: Radiówka nagle jakby przestała widzieć cokolwiek. Zauważyłem, że problem leży w interfejsie który w ogóle sie nie podnosi. Spróbowałem podnieść go ręcznie, ale jedyne co dostaję to błąd:

 

SIOCSIFFLAGS: No such file or directory
Error for wireless request "Set Mode" (8B06) :
    SET failed on device wlan0; Invalid argument.

Ustalanie informacji IP dla wlan0...SIOCSIFFLAGS: Nie ma takiego pliku ani katalogu
SIOCSIFFLAGS: Nie ma takiego pliku ani katalogu

 

Wydaje mi się, że już gdzieś wcześniej go widziałem; chyba za czasów zabaw z ndiswrapperem :huh: Póki co korzystam z wcześniejszego kernela, ale nie wiem co będzie jak przyjdzie kolejna aktualka - pewnie nie zainstaluję, bo wtedy będę musiał wrócić do kabla (no chyba, że ludzie od kernela naprawią co popsuli, a ja się o tym jakoś dowiem <_< ). W sumie nie wiem jak to się mogło stać. Miałem nadzieję, że jak już coś zrobili i działa to zostawią, tym bardziej, że te BCMy 43xx są/były takie kłopotliwe.

 

Kumpel zasugerował mi zgłoszenie problemu go Bugzilli Redhata, ale szczerze mówiąc nie orientuję się jak ta machina funkcjonuje, a nie chciałbym namieszać :lammer: Może ktoś z Was coś poradzi? Może ktoś też ma taki problem? Dzięki za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]ale nie wiem co będzie jak przyjdzie kolejna aktualka
To tylko obejście problemu <_<

W F7 była chyba taka wtyczka do yum o nazwie installonlyn albo podobnie. Ustaw sobie ilość pozostawianych kerneli z 2 na jakąś większą liczbę (o ile pamiętam to max. 9). Wtedy zostanie Ci przy następnej aktualizacji (i kolejnych) to jajko, na którym działa poprawnie wifi. Zapewne przy kolejnej aktualizacji jądra ten bug zostanie poprawiony.

Albo przejdź na F8 ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W F7 była chyba taka wtyczka do yum o nazwie installonlyn albo podobnie. Ustaw sobie ilość pozostawianych kerneli z 2 na jakąś większą liczbę (o ile pamiętam to max. 9). Wtedy zostanie Ci przy następnej aktualizacji (i kolejnych) to jajko, na którym działa poprawnie wifi. Zapewne przy kolejnej aktualizacji jądra ten bug zostanie poprawiony.

 

OK, ta wtyka już nie jest dostępna, ale znalazłem coś takiego. Ustawiłem sobie limit na 5. Powinno działać chyba podobnie :) W takim razie czekamy na update.

 

Albo przejdź na F8 ;)

 

No ściągnąłem, ale nie jestem na razie zainteresowany - słyszałem z początku wiele nieprzychylnych opinii i troszkę się zraziłem :/ No, ale nie o tym gadamy.

Wydaje mi się, że jak ósemka jedzie na tym samym jajku to chyba też będzie miała takiego buga? Mylę się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylę się?
Nie wiem, jak na razie nie było o tym słychać. Może dlatego, że ostatnią oficjalną wersją kernela na F8 jest 2.6.23.9-85.fc8 ;)

[Off Topic]

Co do złych opinii o F8 - jak zwykle na początku życia nowej wersji. Z F7 było dokładnie to samo. Ja tym razem wszedłem niemal od razu na F8 (zazwyczaj czekam kilka tygodni, aż nowa wersja okrzepnie) i poza problemem z pulseaudio (wystarczyło odinstalować) nie zauważyłem większych kłopotów. Fakt, że nie mam WiFi, a to najbardziej boli z tego co widzę, nie licząc tradycyjnych problemów ze sterami do grafiki i bajerami 3D ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam ponownie,

 

Po dość długim okresie przerwy (trochę czekało się na nowego kernela :P) wznawiam temat. Mam do oznajmienia dwie sprawy:

 

  • Stary kernel zachował się na liście gruba :)
  • Nowy kernel dalej nie obsługuje mojego chipsetu :(

 

Jednak jest jeden plus w całym problemie. Teraz przy ładowaniu systemu pojawia sie komunikat:

 

input: b43-phy0 as /class/input/input11

b43-phy0 ERROR: Firmware file "b43/ucode5.fw" not found or load failed.

b43-phy0 ERROR: You must go to http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43#devicefirmware and download the latest firmware (version 4).

eth0: link down

ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready

input: b43-phy0 as /class/input/input12

b43-phy0 ERROR: Firmware file "b43/ucode5.fw" not found or load failed.

b43-phy0 ERROR: You must go to http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43#devicefirmware and download the latest firmware (version 4).

 

Wchodzę więc na wspomnianą stronkę, pobieram firmware, rozpakowuję archiwum, instaluję b43-fwcuttera, odpalam z roota:

 

[root@localhost broadcom-wl-4.150.10.5]# b43-fwcutter -w /lib/firmware driver/wl_apsta_mimo.o

 

i...

 

Sorry, the input file is either wrong or not supported by b43-fwcutter.

This file has an unknown MD5sum cb8d70972b885b1f8883b943c0261a3c.

 

I teraz nie wiem. Gdzie leży błąd? Ja źle pobieram plik (ściągałem 2x - Operą i Firefoksem), czy plik został udostępniony z błędem? Pogooglowałem troszkę, ale nie spotkałem się z podobnym problemem. Jakieś rady? A może dałoby się ominąć sprawdzanie sumy przez fwcuttera (o ile taka kontrola nie jest bardzo niezbędna :P)?

 

Gdyby miało się na coś przydać - podaję co wypluwa b43-fwcutter -l:

 

b43-fwcutter version 008

 

Extracting firmware is possible from these binary driver files:

 

<driver> <filename> <microcode> <MD5 checksum>

 

b43legacy wl_apsta.o 295.14 e08665c5c5b66beb9c3b2dd54aa80cb3

b43 wl_apsta.o 351.126 9207bc565c2fc9fa1591f6c7911d3fc0

b43 wl_apsta_mimo.o 351.126 722e2e0d8cc04b8f118bb5afe6829ff9

b43 wl_ap.o 410.2160 1e4763b4cb8cfbaae43e5c6d3d6b2ae7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta pracuje na BCM4318 (Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02)).

Tak, jak wspomniałem najlepsze jest to, że pojawiło się rozwiązanie problemu, tylko teraz jaja są z tymi sumami :s

Dzięki za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...