Skocz do zawartości

Komputer Samochodowy


Elthar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na poczatku chcialem zaznaczyc ze ostatni raz z linux-a korzystalem za czasow fedory 6 jednak ostatnio wpadla mi do glowy mysl, aby stworzyc komputer samochodowy w oparciu o srodowisko linux. Jestem na etapie szukania odpowiedniej platwormy do tego przedsiewziecia. Nie bardzo wiedzialem ktorego dziłu użyć dlatego piszę tutaj. Przechodzac do rzeczy - czy ktos przeprowadzał już podobne testy na fedorze lub czytał coś na ten temat? Zależy mi szczególnie na instalacji urządzenia do GPS i sprawach multimedialnych takich jak muzyka filmy itp. z tym ostatnim mysle nie bedzie zadnego problemu.

Bede wdzieczy za wszelkie sugestie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak off topic i całkiem z ciekawości: na czym polega "samochodowość" komputera? Chodzi tylko o GPS (czyli w podtekście czytam "wyznaczanie tras") czy jeszcze jakieś inne szczególne cechy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak off topic i całkiem z ciekawości: na czym polega "samochodowość" komputera? Chodzi tylko o GPS (czyli w podtekście czytam "wyznaczanie tras") czy jeszcze jakieś inne szczególne cechy?

"Samochodowaosc" to raczej platworma sprzetowa czyli mobo - mini-itx do tego zasilacz, ktory dobrze stabilizuje napiecie i wytrzyma wachania od 9V do nawet 20V, ale te sprawe mam juz wlasciewie oparacowana - przeszukalem wiele stron ze sprzetem kompatybilnym z linuxem. Pozostalo mi postawienie systemu, a zrobienie tego na (_linuxie_ → Linuksie) ORT jest dla mnie wyzwaniem. Coz, poza GPS liczy sie dla mnie maksymalne przyspieszenie "wstawania systemu", a z racji tego, że bedzie na mini-itx niezbyt duze obciazenie obliczeniowe. Jakieś sugestie? W zasadzie porady tupu jak przyspieszyc dzialanie linuux-a tez mnie interesuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo postawienie linuksa będzie chyba mniejszym problemem, niż odpalenie na nim jakiegoś programu do nawigacji i w miarę dokładnych map. Myślałeś już nad tym? Co do szybkości odpalania najlepszym rozwiązaniem będzie chyba instalacja gentoo (arch jest chyba łatwiejszą do konfiguracji odmianą tego systemu), szybciej uruchamiającego się chyba nie znajdziesz ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przyznam, że przegladając różne strony i fora natknęłem się już na takie rozwiązania. Co do programów do nawigacji znalazłem już kilka, ale nie miałem jeszce okazji sprawdzić ich działania. Zawsze pozostaje też opcja wine i znalezienia jakiegoś rozwiązania windowsowego, ale z założenia chciałem użyć oprogramowania pod linux. Pozostaje znaleźć w takim razie gentoo i rozpocząć testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, ale przy słabszych komputerach ta optymalizacja jest widoczna, szczególnie kiedy się używa firefoxa...

Wiem bo testowałem :P

 

Uważam że gentoo było by to tego wręcz idealne, ponieważ tam możesz dokładnie dostosować jądro (niby w fedorze też, ale wydaje mi się że więcej z tym kombinacji) na przykład tak, że po uruchomieniu zajmie Ci 23MB w pamięci (2.6.24-r4 tyle mi zajęło). Miałem tam tylko obsługę karty graficznej, modemu SpeedTouch oraz mojej karty dźwiękowej i tylko najpotrzebniejszych rzeczy (no plus framebuffer).

 

Co do uruchamiania... no cóż. Jaki sprzęt taka prędkość, a przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń. Już szukałem wielu sposobów na przyspieszenie startu Fedory oraz gentoo, jednak to była może jedna czy dwie sekundy.

 

Na moim PentiumIII 850Mhz i 256MB RAM, gentoo się uruchamia około 47 sekund, a Fedora jakieś 1:19.

 

Jeśli chodzi o GPS, to zobacz na OpenMoko, który jest systemem operacyjnym dla telefonu komórkowego (oparte na Debianie), no i posiada wyżej wymieniony moduł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morsik dzieki za podpowiedzi. Jesli masz doswiadczenie w optymalizacji to gdybys znalazl chwilke czasu zeby skrobnac, co warto zrobic to przyspieszyloby moje prace.

 

Arch linux tez juz wypalony i czeka na instalacje. Zobacze co z tego bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...