Skocz do zawartości

Fedora 9 Nie Startuje


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zainstalowałem Fedorę 9 na partycji sdb5 (hdb5). Korzystam z gruba Susła. Aktualny wpis w menu.lst:

title Fedora (/dev/sdb5)

root (hd1,4)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.25-14.fc9.i686 ro root=/dev/sdb5 nolapic noapic

initrd /boot/initrd-2.6.25-14.fc9.i686.img

Próbowałem również z root=/dev/hdb5 oraz root =(UUID z fstaba fedory). Niestety zawsze otrzymuję komunikat:

kernel /boot/vmlinuz-2.6.25-14.fc9.i686 ro root=/dev/hdb5 nolapic noapic

bad file or directory type.

Co wpisać aby fedora wystartowała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kernel /boot/vmlinuz-2.6.25-14.fc9.i686 ro root=/dev/hdb5 nolapic noapic

bad file or directory type.

A jesteś pewien, że ten plik tam istnieje? Sprawdziłeś? Komunikat jest raczej jednoznaczny.

Poza tym możliwe, że SUSE "nie widzi" partycji /boot Fedory. Spróbuj usunąć "/boot" sprzed vmlinuz oraz initrd. Czyli zostaw coś takiego

title Fedora (/dev/sdb5)
root (hd1,4)
kernel /vmlinuz-2.6.25-14.fc9.i686 ro root=/dev/sdb5 nolapic noapic
initrd /initrd-2.6.25-14.fc9.i686.img

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien, że ten plik tam istnieje? Sprawdziłeś? Komunikat jest raczej jednoznaczny.

 

Tak jestem pewien.

 

Poza tym możliwe, że SUSE "nie widzi" partycji /boot Fedory.

 

Do tej pory widział. Fedorę postawiłem na KateOS, które startowało normalnie.

 

Spróbuj usunąć "/boot" sprzed vmlinuz oraz initrd. Czyli zostaw coś takiego

title Fedora (/dev/sdb5)
root (hd1,4)
kernel /vmlinuz-2.6.25-14.fc9.i686 ro root=/dev/sdb5 nolapic noapic
initrd /initrd-2.6.25-14.fc9.i686.img

 

Bad file or directory type

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś pomysły?
A z tego co napisałem to co zrobiłeś?

Pokaż jaki masz układ partycji (fdisk -l). Fedora jest zainstalowana na jednej czy na większej ilości partycji?

 

BTW. Nie cytuj całej wypowiedzi poprzednika. To neipotrzebnie wydłuża wątek a to jest forum a nie lista mailingowa ;) Jak ktoś będzie chciał, to przewinie stronę ciut wyżej i przeczyta co było wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się wtrącić

Miałem coś podobnego jednak na podstawie wpisu przy Okienku iks pe (0,0) połapałem się, że muszę zmienić oba wpisy przy nowych Kernelach Fedora Core z 1,1 na 0,1 i po krzyku (ale miałem strachu dużo)

Jak wykonać???

Wkładamy płytkę z FC9 i odpalamy z menu napraw istniejący system (czy tam rescue oh przedostatnia opcja chyba) jak już wszystko przejdzie wybierzemy język i klawiaturę oraz zdecydujemy się na montowanie istniejącego systemu (dalej)

Wtedy przechodzimy znanymi nam poleceniami "cd" do

/mnt/sysimage

dalej stamtąd mamy dostęp do naszego systemu...przechodzimy wiec dooo (żebym się nie pomylił)

/boot/grub

Tam musimy otworzyc dowolnym edytorem tekstu plik uhm...ah

grub.conf

i tam zmieniamy numerki przy partycjach na takie jakie winny być (jeśli np. mamy na tym samym dysku Windows to pierwszy numerek ściągamy z Windows)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) połapałem się, że muszę zmienić oba wpisy przy nowych Kernelach Fedora Core z 1,1 na 0,1 i po krzyku
Dlatego dobrze byłoby mieć układ partycji tak jak je widzi SUSE. Bo SUSE może widzieć /dev/sdb (dla Fedory) jako /dev/hda. I wtedy kernel jest na 1. (czyli na hd0) a nie na drugim dysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego dobrze byłoby mieć układ partycji tak jak je widzi SUSE. Bo SUSE może widzieć /dev/sdb (dla Fedory) jako /dev/hda. I wtedy kernel jest na 1. (czyli na hd0) a nie na drugim dysku.

fdisk z Susła pokazuje że to /dev/sdb5. Na /dev/sda5 mam Archa więc tak wpisać nie mogę. Zresztą Suse na tej partycji (dev/sdb5) widział do tej pory KateOS więc chyba nie jest uczulony na Fedorę?

Może mi ktoś wkleić wpis z menu.lst dotyczący fedory 9? Może to mnie naprowadzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

title Fedora (2.6.25.3-18.fc9.x86_64)
        root (hd0,6)
        kernel /vmlinuz-2.6.25.3-18.fc9.x86_64 ro root=UUID=73549693-4414-448d-8fcd-28414c9d87b6 rhgb quiet
        initrd /initrd-2.6.25.3-18.fc9.x86_64.img

Zamiast root=UUID=.... (u Ciebie jest to oczywiście inny identyfikator) możesz sprawdzić jaką etykietę ma główna partycja Fedory

e2label /dev/sdb5

i zamienić wpis root=UUID=... na root=LABEL=<to co pokaże e2label> prawdopodobnie root=LABEL=/. Oczywiście root=/dev/sdb5 jest też poprawny.

Jeśli będziesz chciał sprawdzić UUID swojej partycji, to

blkid /dev/sdb5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

title Fedora (2.6.25.3-18.fc9.x86_64)
        root (hd0,6)
        kernel /vmlinuz-2.6.25.3-18.fc9.x86_64 ro root=UUID=73549693-4414-448d-8fcd-28414c9d87b6 rhgb quiet
        initrd /initrd-2.6.25.3-18.fc9.x86_64.img

Zamiast root=UUID=.... (u Ciebie jest to oczywiście inny identyfikator) możesz sprawdzić jaką etykietę ma główna partycja Fedory

e2label /dev/sdb5

i zamienić wpis root=UUID=... na root=LABEL=<to co pokaże e2label> prawdopodobnie root=LABEL=/. Oczywiście root=/dev/sdb5 jest też poprawny.

Jeśli będziesz chciał sprawdzić UUID swojej partycji, to

blkid /dev/sdb5

Dzięki WalDo. Napisałeś więcej niż było mi potrzeba ale przyda się ta wiedza. Niestety nic to nie dało. Fedora mnie nie lubi i nie startuje. Chyba poczekam na następną wersją.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Chyba poczekam na następną wersją.

Pozdrowienia

Szybko się kolego poddajesz - brak ducha walki ;)

 

Tutaj daję link do mojego komunikatu. To raczej nie chodziło źle zdefinowaną partycję, a problem powstał podczas instalacji. Po restarcie system nie wstał.

Próbowałem pratycję zdefiniować po UUID, LABEL, /dev/sda2 i nie o to tu chodzi. Kiedy zmieniam na jaką kolwiek inną partycję, błąd zgłasza grub, a on przecież, również u zawiedzionego swoją rolę wykonał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko się kolego poddajesz - brak ducha walki ;)
Dokadnie :) Kiedy kto mi napisał, że nie ma tak, żeby system był mądrzejszy od człowieka :) Trzeba walczyć

Tutaj daję link do mojego komunikatu.
A jakby tak (przynajmniej na razie) wyłączyć SElinux? W pliku /etc/selinux/config zmień "SELINUX=enforcing" na "SELINUX=disabled" i restart... Może...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby tak (przynajmniej na razie) wyłączyć SElinux? W pliku /etc/selinux/config zmień "SELINUX=enforcing" na "SELINUX=disabled" i restart... Może...

Powinno było pomóc, jednak już nie sprawdzę. Czas mnie naglił, więc puściłem ponownie instalację i wszystko śmiga jak trza;) Wprawdzie dalej się pluje o ACPI[i/], jak w załączonym wcześniej pliku, ale wstaje bez zająknięcia.

 

Muszę przyznać - KDE4 robi wrażenie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[OT] Bo grub to taki właśnie dziwny jest, że jak się nie pozna dokładnej zasady jego działania, to ciężko postawić obok siebie dwa (bez windowsa) systemy niewspółpracujące ze sobą, zwłaszcza na osobnej partycji. Ja musiałem zaliczyć trzy pady, wtedy poradziłem za pomocą zawsze skutecznej metody (zależy jedynie od cierpliwości) prób i błędów, no i dokumentacji gentoo. Teraz w sumie i tak nie pamiętam co dokładnie wpisuje się do gruba i w jakiej kolejność, żeby poszło, ale przynajmniej wiem jak zabrać się za problem :D . [/OT]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Wszystko co poradziliście spróbowałem ale nie zadziałało. Pisałem że Fedora (już od numeru 2) mnie nie lubi i każda wywinie jakiś numer.

Niemcu.MD - ja się tak szybko nie poddaję i ducha walki mi nie brakuje. Zresztą jak się działa na Linuksie to trzeba być wytrwałym. Tu się dzieją bardzo ciekawe przygody.

Fedorę wystartowałem. Zrobiłem chyba trochę na około bo zainstalowałem ponownie. Ponieważ nie pomogło, do gruba Susła wpisałem polecenia:

title Fedora

rootnoverify (hd1,4)

chainloader +1

i działa.

Pozdrawiam wszystkich

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...