Skocz do zawartości

Wskazówki Do Instalacji F9 Na Serwerze


Jan Koprowski

Rekomendowane odpowiedzi

Będę musiał na dniach zainstalować na serwerze, którym administruję Fedorę. Mam zwyczaj wcześniej testować instalacje na desktopie (jak wszystko co robię), ale niestety na moim Amilo Pro Fedorka po prostu nie odpala instalatora. Dlatego chciałem zapytać Was, bardziej doświadczonych użytkowników, jakie wskazówki dalibyście w następującej sytuacji:

 

Chciałbym aby system nie zawierał zbędnych śmieci i bzdetów. Jest to system serwerowy używany do obliczeń. Zbędne są Xy i wszystkie pakiety związane z aplikacjami z interfejsem graficznym. Chodzi TYLKO o konsolowe aplikacje (ekg2, pine), języki programowania (python, perl, php) serwer www, serwer FTP, iptables itd itd ... Jakieś wskazówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam podlinkowany przez WalDo artykuł, jednak niektóre kroki w nim zawarte będą zapewne Ci zbędne lub istnieją sprawniejsze odpowiedniki przedstawionych propozycji (e.g. Postfix + SMTP-AUTH). Również moduły php są dobrane nijak, więc jeśli masz z góry sprecyzowane potrzeby zdecydowanie musisz je poprzesiewać - w razie pytań pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)żywot Fedory jest krótki i jej stabilność jest dyskusyjna.
Nie chcę tu wzniecać flame war, ale...

Żywot Fedory może i krótki, ale jeśli już mówimy o stabilności, to raczej zainteresowałbym się CentOS (nieodpłatny RHEL).

Wg mnie stabilność OpenSUSE, jest również wątpliwa tzn.OpenSUSE ma się do SUSE dokładnie tak jak Fedora do RHEL - nigdy nie wiadomo jakie kwiatki tam posadzą. Różnica chyba tylko taka, że TTL Fedory jest krótszy od OpenSUSE.

Jeśli już rozważać inny system, to być może Ubuntu Server Edition, ale na temat tej dystrybucji nie mam zdania, ale jeśli miałbym potrzebę kupować wsparcie, to na pewno byłby to RHEL a nie Ubuntu SE.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tu wzniecać flame war, ale...

Ale udało Ci się ;)

 

Żywot Fedory może i krótki, ale jeśli już mówimy o stabilności, to raczej zainteresowałbym się CentOS (nieodpłatny RHEL).

Dobre rozwiązanie ale czasem brak paczek w tym przegrywa z debianem

Wg mnie stabilność OpenSUSE, jest również wątpliwa tzn.OpenSUSE ma się do SUSE dokładnie tak jak Fedora do RHEL - nigdy nie wiadomo jakie kwiatki tam posadzą.

Tu pozwolę sobie na polemikę. W openSUSE wszystko działało mi zawsze out-of-the-box w fedorze z założenia tak nie jest

 

Różnica chyba tylko taka, że TTL Fedory jest krótszy od OpenSUSE.

Jeśli już rozważać inny system, to być może Ubuntu Server Edition

 

Licz się z drobnymi/dużymi problemami (w zależności od stopnia wojego zaawansowania) i dużą ilością googli (a co zrobię z tego niepoliczalny;) ) czasami trudno o wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak, że dostałem serwer z Fedorą i - koniec. Z jednej strony mam dowolność, z drugiej strony serwer ma "tradycje". Dostęp do konta roota na własne potrzeby posiada kilku innych userów, którzy pracują na tym serwerze od początku. O ile się dowiadywałem na serwerze stały wszystkie wersje RedHata do ósemki i jak stał się - no nie wiem jak to nazwać, komercyjny ? - to lecą po kolei wszystkie wersje Fedory tam - więc skoro działa to nie będę zmieniał - tym bardziej, że użytkownicy-administratorzy musieliby być zmuszeni do uczenia się czegoś nowego - a po co. Wygoda użytkownika tutaj przeważa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że taki a nie inny system (z wyjątkiem tych na W lub V :D ) się nie nadaje, to moim skromnym zdaniem głupoty. Wszystko zależy od wiedzy osoby która administruje systemem. Moje zastosowania raczej produkcyjne nie są, ale na routerze mieszka RedHat9, na serwerze plików FC6 i wszystko ładnie działa. I wcale nie widzę potrzeby wymieniać te systemy na nowsze czy zgoła inne. Skoro działa (i według mnie dobrze działa) to po cholerę ruszać?

 

Tu pozwolę sobie na polemikę. W openSUSE wszystko działało mi zawsze out-of-the-box w fedorze z założenia tak nie jest

 

A jakie zastosowania "produkcyjne" masz konkretnie na myśli? Apache? MySQL? PHP? NFS? Sambę? Bo chyba nie mówimy o sterownikach WiFi, ATI, nVidii czy Compizie na komputerze produkcyjnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że taki a nie inny system (z wyjątkiem tych na W lub V :D ) się nie nadaje, to moim skromnym zdaniem głupoty. Wszystko zależy od wiedzy osoby która administruje systemem. Moje zastosowania raczej produkcyjne nie są, ale na routerze mieszka RedHat9, na serwerze plików FC6 i wszystko ładnie działa. I wcale nie widzę potrzeby wymieniać te systemy na nowsze czy zgoła inne. Skoro działa (i według mnie dobrze działa) to po cholerę ruszać?

 

 

 

A jakie zastosowania "produkcyjne" masz konkretnie na myśli? Apache? MySQL? PHP? NFS? Sambę? Bo chyba nie mówimy o sterownikach WiFi, ATI, nVidii czy Compizie na komputerze produkcyjnym?

 

Nareszcie jakiś w części rzeczowy głos (zabijacie temat forum swoimi kłótniami...). Mam podobną potrzebę: w celach programowania potrzebuję testować komunikację między moim programem i zainstalowanym na "Apache-u" sklepem internetowym (czyli potrzebny mi też "sendmail"). Wszystko to MUSZĘ (nie mam wyboru) wykonać na lokalnie zainstalowanych: desktop-ie i serwerze www używając Fujitsu-Siemens Amilo Pro v3515. Otóż instalator graficzny Fedora 9 nie uruchamia się w ogóle a instalator tekstowy zawiesza się przy próbie instalacji pierwszego pakietu. Fedorę używałem na komputerze stacjonarnym (zresztą każda dystrybucja jaką używałem w ciągu ostatnich 7 lat przynajmniej raz mi się zawiesiła w trybie desktop) i mam bardzo dobrą opinię o niej (Fedorze).

Termin który sobie postawiłem w realizacji projektu się zbliża, a ja stale czekam na narzędzie, które obiecuje dużo ale się nie pojawia w wersji którą mógł bym użyć.

Skoro Fedora nie to może nowy CenOS?...

 

Jesteście obserwowani... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fand: spróbuj do lini poleceń jądra dopisać noapci noprobe

 

Mam nadzieję że Was nie obrażę pytaniem (jestem programistą, a nie zaawansowanym adminem Linux-owym), używam tylko Linux-a i trudno mi "próbować" bo każdorazowa porażka (po sformatowaniu partycji) to następne trzy godziny instalacji i konfiguracji (Mandriva ;p). W jaki sposób przekazać zaproponowany parametr przed instalacją? Bo tak czy inaczej jeżeli Ktoś przed 20:00 odpisze, to wykonam propozycję bo zależy mi na Systemie, ale jutro będę pracował moim Notebook-iem = czyli w razie porażki wykonam powrót do Mandriva...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób przekazać zaproponowany parametr przed instalacją?
Po ukazaniu się menu, pod ramką masz napis "Press [TAB] to edit options". Tak więc naciśnij klawisz [TAB], zrób spację odstępu i wpisz "noapci noprobe". No i enter... :ph34r:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ukazaniu się menu, pod ramką masz napis "Press [TAB] to edit options". Tak więc naciśnij klawisz [TAB], zrób spację odstępu i wpisz "noapci noprobe". No i enter... :ph34r:

 

 

E-mail o tej odpowiedzi dotarł do mnie po przeładowaniu systemu (zauważyłem w instalatorze ten napis...). Pojawił się problem z wykryciem napędu DVD i nie poradziłem sobie z wyborem modułu dla mojego urządzenia... Czy Ktoś zainstalował Fedora 9 na Amilo Pro v3515? Nie chcę spamować Forum swoimi pytaniami = więc proszę o kontakt na e-mail...

Długo miałem sprzęt, który bez problemów był zgodny z Linux-em, a wyobraźcie sobie, że mój notebook został mi "sprzedany" jako dedykowany pod system Linux i Linux-a używać nie mogę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...