Skocz do zawartości

Instalacja Mc Na F9 (_64)


Jurko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Czy ktoś pomoże nowicjuszowi ? :-) Chciałbym uruchomić MC , wyczytałem ,że potrzebne jest do tego glib 1.2.10 . Po ściągnięciu, rozpakowaniu tego ostatniego i próbie wykonania ./configure otrzymałem rezultat:

 

.........

checking host system type

configure: error: can not guess host type; you must specify one

 

Co może być przyczyną ? JAk sobie z tym poradzić ? Da radę (_wogóle_ → w ogóle) ORT zainstalować Midnight Commandera na F9 w wersji 64 ??

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie

 

Pozdrawiam

Jurko

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybym był złośliwy, to powiedziałbym, żebyś wpisał w google

yum install mc

ale że nie jestem, napisz to w terminalu jako root; tak i TYLKO tak się w Fedorze instaluje programy; kiedy już będzie zainstalowany, możesz go uruchomić wpisując mc jako każdy zalogowany użytkownik; no OK - można zainstalować to inaczej, ale jesteś początkujący to lepiej żebyś na razie tego nie wiedział

 

w ogóle masz szczęście, że nie udało ci się tego skompilować ani zainstalować, bo nie skończyłoby się na kilku linijkach z błędami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Z yum install jest niestety pewien problem - maszyna na której usiłuję to postawić stoi poza siecią ( od tego sposobu zacząłem ), dlatego też próbuję postawić to z pakietów ściągniętych ręcznie. Chciał nie chciał, chyba muszę zabrać się za tą bardziej skomplikowaną instalację. Gdyby chciało Ci się oświecić nowicjusza byłbym wdzięczny.

 

Pozdrawiam

Jurko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - tzn mam 7 CD-ków ( ale to chyba nie robi różnicy)
To zgraj sobie wszystkie paczki *.rpm (bez *src.rpm) do jednego katalogu na dysku i zrób sobie lokalne repozytorium yuma. Potem wyłącz wszystkie inne repozytoria sięgające do sieci tzn. znjadź w /etc/yum.repos.d wszystkie pliki *.repo zawierające sekwencję "enabled=1" i zamień to na "enabled=0" (prawdopodobnie tylko w plikach fedora.repo i fedora-updates.repo).

Cała procedura powinna wyglądać mniej więcej tak (z pominięciem tej zamiany "enabled=1" na 0):

1.zgranie wszystkich paczek do jednego katalogu np. /repozytorium

2.z tego katalogu jako root instalacja

rpm -Uvh createrepo-*.rpm

3.utworzenie bazy w repozytorium

createrepo /repozytorium

4.w katalogu /etc/yum.repos.d utworzenie pliku moje.repo o zawartości

[moje]
name=Moje lokalne repozytorium
baseurl=file:///repozytorium
enabled=1
gpgcheck=0

5.

yum install mc

lub jeśli nie chcesz nic zmieniać w plikach *.repo dostarczonych z dystrybucją, to możesz spróbować

yum install mc --disablerepo=fedora --disablerepo=fedora-updates

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...