Skocz do zawartości

Zapis Na Płytę Obrazu Fedory Na Dany Moment


malowany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem nowy na tym forum więc proszę o wyrozumialość.:)

 

Chciałbym się dowiedzieć od Was czy jest możliwość zrzucenia Fedory na dany moment do obrazu iso lub na płytę, aby można było zainstalować ją ponownie i po zainstalowaniu byla taka sama jak chodząca, czyli dane wersje programów itd.

 

Chodzi o to, że na ten moment mam działającą Fedorę według własnego uznania i niechcałbym za każdym razem instalować ją z domyśłnymi programami i plikami konfiguracyjnymi, tylko żeby była skonfigurowana już tak jak ja chcę (na ten moment co tworzę obraz płyty). Jak dobrze pamiętam na Windowsa był lub jest tego typu projekt.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huh? Skomplikowane?! Wiesz co mówisz, czy tylko nie wiesz jak to zrobić z konsoli i graficzne narzędzie jest trudne? :D

Jedyne co może być trochę skomplikowane, to ustalenie repozytorium, z którego Revisor ma pobierać pakiety do nowej płyty. Reszta jest prosta jak metr drutu w kieszeni ;)

Jeśli się umie czytać, to się doczyta, żeby tu ustalić repo, tu pakiety jakie chcesz a tam co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morsik sam się zastanów co ty piszesz, przecież tu jest mowa o skonfigurowanej do działania fedorze a nie jakimś nowym spinie czy livecd. Chociaż faktycznie źle sie wyraziłem bo problemy może sprawidz stworzenie odpowiedniego pliku kickstart a nie samo korzystanie z Revisora.

 

Pozdrawiam

Spadi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Cofam co powiedziałem,

Faktycznie jest programik do tworzenia pliku konfiguracyjnego. Na swoje usprawieliwienie jedynie dodam że wcześniej go nie zauważyłem.

 

A tak przy okazji, żeby otrzymać kickstart identyczny z tym w systemie wystarczy dać w konsoli:

/usr/bin/system-config-kickstart --generate currentsystem.cfg

 

Pozdrawiam

Spadi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Czy ta aplikacja działa dokładnie tak jak Windowsowy Norton Ghoust ( chyba tak się to pisze :) ) ??

 

Tzn mam zainstalowany system, zainstalowane wszystkie aplikacje i cała konfiguracja zrzucam to na dvd i mam cały system. I żeby go odtworzyć to wkładam płytkę i odtworzenie robi się "samo". Dobrze zrozumiałem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak to działa....

Jak dla mnie nie do końca. Norton Ghost klonuje i odtwarza całe partycje, podczas gdy Revisor służy do tworzenia własnego spina Fedory. Na plus Ghosta na pewno przemawia prostota i czas wykonania wszystkich operacji klonowania/odtwarzania partycji. Swoją drogą według tego produkt Symanteca obsługuje ext3 (warunek : system plików musi znajdować się na pierwszym dysku). Ale prawdę mówiąc nie odważyłbym się użyć Ghosta dla partycji linuksowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafna uwaga sokar620 kolega chce normalna kopie systemu. Podejrzewam że zainteresuje Cię bardzo bezpiecznie polecenie „dd” do zrealizowania zamierzonego celu.

 

Przykładowo:

/dev/sda1 – boot
/dev/sba2 – swap
/dev/sda3 - /

odpalasz system z płytki:

linux rescue

i tam dajesz następujące polecenie:

dd if=/dev/sda3 of=/obraz.iso

obraz.iso możesz sobie wypalić albo skopiować gdzie tam...

pamiętaj ze jest tam tylko jedna partycja „sda3”

jak juz przyjdzie czas na odtworzenie ponownie uruchamiasz system z płytki

linux rescue
dd if=/obraz.iso of=/dev/sda3

mozna tez zrobic obraz całego dysku

dd if=/dev/sda of=wielkiobraz.iso

 

wada tego rozwiazania jet to ze wielkosc pliku obraz bedzie tak wielki jak partycja bądź caly dysk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malowany - jeżeli chcesz odpowiednik NortonGhost to użyj partimage. Jeżeli chcesz stworzyć płytę instalacyjną z wszystkimi rzeczami, które masz aktualnie to użyj podanego wcześniej Revisora. Ta druga opcja stworzy coś na styl np: "Windows Vista + aktualizacje do Stycznia 2009" - normalny instalator z wszystkimi rzeczami. Opcja pierwsza odtworzy Tobie partycję 1:1 taką, jaką zrzuciłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna tez zrobic obraz całego dysku

dd if=/dev/sda of=wielkiobraz.iso

A co to za herezja? Od kiedy to dd robi obrazy ISO?

 

@krupek upewnij się zanim coś napiszesz, bo ludziom krzywdę kiedy zrobisz. Oczywiście możesz obraz wyjściowy nazwać nawet windows.exe, ale zwyczajowo pewne rozszerzenia są zarezerwowane dla określonych typów plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...