Skocz do zawartości

Instalacja Gcc


pkrupnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam nadzieje, ze jest to wlasciwe miejsce na moj temat. Do pracy magisterskiej potrzebuje program NCTUns. Na Windows XP zainstalowalem wirtualna maszyne (Vmware) i zainstalowalem Fedore 9. Potrzebuje jednak kompilatora gcc. Sciagnalem go ze strony http://gcc.gnu.org , rozpakowalem. natsepnie wykonalem nastepujace polecenia:

 

% ./configure --prefix=${prefix}

 

a wyskoczylo mi to:

 

loading cache ./config.cache

checking host system type... i686-pc-linux-gnu

checking target system type... i686-pc-linux-gnu

checking build system type... i686-pc-linux-gnu

checking for a BSD compatible install... /usr/bin/install -c

checking whether ln works... yes

checking whether ln -s works... yes

checking for gcc... no

checking for cc... no

configure: error: no acceptable cc found in $PATH

 

Kompletnie nie wiem jak sobie z tym poradzic. Jestem raczej swiezy jesli chodzi o linuxy, wiec osobe, ktora ewentualnie mi pomoze prosze o łopatologiczny opis. Z gory dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziekuje za pomoc. No wiec niestety nie do konca sie udalo. zrobilem rzecz nastepujaca:

 

[Krupnik@localhost ~]$ su

Hasło:

[root@localhost Krupnik]# yum install gcc

Wczytane wtyczki: refresh-packagekit

Could not retrieve mirrorlist http://mirrors.fedoraproject.org/mirrorlis...9&arch=i386 error was

[Errno 4] IOError: <urlopen error (-2, 'Ta nazwa lub us\xc5\x82uga jest nieznana')>

Błąd: Cannot retrieve repository metadata (repomd.xml) for repository: fedora. Please verify its path and try again

 

a gdy wejde do folderu, gdzie znajduje sie folder z gcc, to otrzymuje nastepujacy rezultat

 

[Krupnik@localhost Pulpit]$ cd gcc-4.2.4

[Krupnik@localhost gcc-4.2.4]$ yum install gcc

Wczytane wtyczki: refresh-packagekit

Musisz być zalogowany jako root, aby wykonać to polecenie.

[Krupnik@localhost gcc-4.2.4]$ su

Hasło:

[root@localhost gcc-4.2.4]# yum install gcc

Wczytane wtyczki: refresh-packagekit

Could not retrieve mirrorlist http://mirrors.fedoraproject.org/mirrorlis...9&arch=i386 error was

[Errno 4] IOError: <urlopen error (-2, 'Ta nazwa lub us\xc5\x82uga jest nieznana')>

Błąd: Cannot retrieve repository metadata (repomd.xml) for repository: fedora. Please verify its path and try again

[root@localhost gcc-4.2.4]#

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Krupnik@localhost gcc-4.2.4]$ su

Hasło:

OMG → http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic=18299

A błąd "Błąd: Cannot retrieve repository metadata (repomd.xml) for repository: fedora. Please verify its path and try again" może być stąd, że:

a) repo jest chwilowo niedostępne i trzeba spróbować za jakiś czas

B) coś rozwaliło Ci się w bazie, więc najpierw

yum clean all

a potem instalacja

c) masz starą niewspieraną już wersję Fedory (napisz, na której działasz)

 

yum działa z każdego katalogu, więc operacja

[Krupnik@localhost Pulpit]$ cd gcc-4.2.4
przed uruchomieniem instalacji jest bez sensu. Z tego co zrobiłeś wynika, że nie zapoznałeś się nawet z podstawami systemu. Dobrze wiedzieć z grubsza jak coś działa, bo wtedy problemów trochę mniej. Warto poświęcić chwilę chociażby na przestudiowanie najczęstszych problemów zgłaszanych na forum - wiedziałbyś np. skąd wzięły się błędy. Trochę więcej nt. yumahttp://wiki.fedora.pl/Administracja/Yum

 

Nigdy nie kompiluj samodzielnie programu, który masz dostępny w repozytoriach, bo tylko problemy będziesz z tym miał (o czasie instalacji już nie wspomnę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za pomoc. Komenda yum clean all pomogla. Moja wersja kernela to: kernel-2.6.25-14.fc9.i686

Niestety dalej nie moge zainstalowac gcc. Wpisuje komende: kernel-2.6.25-14.fc9.i686

i dalej pojawia mi sie:

 

loading cache ./config.cache

checking host system type... i686-pc-linux-gnu

checking target system type... i686-pc-linux-gnu

checking build system type... i686-pc-linux-gnu

checking for a BSD compatible install... /usr/bin/install -c

checking whether ln works... yes

checking whether ln -s works... yes

checking for gcc... no

checking for cc... no

configure: error: no acceptable cc found in $PATH

 

Pewno robie jakis glupi blad, ale moja wiedza odnosnie (_linuxa_ → Linuksa) ORT jest znikoma, dlatego tym bardziej wdzieczny jestem za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ja czegoś nie rozumiem albo Ty nie umiesz wytłumaczyć na czym polega problem.

Zrozumiałem, że chcesz zainstalować kompilator gcc? Czy o to chodzi? :lammer:

 

Dlaczego uparłeś się kompilować gcc zamiast po prostu zainstalować z dostępnego pakietu?

 

Aha... Nie ma polecenia "kernel-2.6.25-14.fc9.i686". Skąd ten pomysł? To tylko wersja kernela, ew. nazwa pakietu zawierającego kernel, ale z całą pewnością nie jest to polecenie/komenda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za pomoc. Oczywiscie, ze nie ma komendy: kernel-2.6.25-14.fc9.i686. Po prostu wcisnelo mi sie nie ta kombinacje klawiszy. Zwykly czeski blad. Adi1981 bardzo pomogl proponujac uzycie komendy: yum install gcc-c++. Wszystko zainstalowalo sie poprawnie. Jeszcze raz dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...