Skocz do zawartości

Fedora 10 I686


redchili

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Mam mały dylemat przy instalacji F10. Po analizie stwierdzam, że mając procesor Intel Celeron 1.8GHz powinienem zainstalować Fedorę dedykowaną na architekturę i686.

Jest dostępna płytka DVD z Fedora 10 na i386 ale nigdzie nie mogę znaleźć na i686. Są natomiast dystrybucje Live na tą architekturę.

 

Czy nadejdzie czas kiedy wystawią na i686 instalator DVD czy nigdy się nie doczekam bo w poprzednich wersjach na liście http://torrent.fedoraproject.org/ nie ma ?

Doczytałem, że różnica w wydajności pomiędzy tymi architekturami dla zwykłego usera jest około 10% dla bardziej zaawansowanych może dojść nawet do 50%.

 

poradźcie jak to jest z tym i686 ? czy instalować z Live czy czekać na DVD (wolałbym z DVD).

 

pozdrawiam

redchili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Mam mały dylemat przy instalacji F10. Po analizie stwierdzam, że mając procesor Intel Celeron 1.8GHz powinienem zainstalować Fedorę dedykowaną na architekturę i686.

Jest dostępna płytka DVD z Fedora 10 na i386 ale nigdzie nie mogę znaleźć na i686. Są natomiast dystrybucje Live na tą architekturę.

 

Czy nadejdzie czas kiedy wystawią na i686 instalator DVD czy nigdy się nie doczekam bo w poprzednich wersjach na liście http://torrent.fedoraproject.org/ nie ma ?

Doczytałem, że różnica w wydajności pomiędzy tymi architekturami dla zwykłego usera jest około 10% dla bardziej zaawansowanych może dojść nawet do 50%.

 

poradźcie jak to jest z tym i686 ? czy instalować z Live czy czekać na DVD (wolałbym z DVD).

 

pozdrawiam

redchili

Zainstalowałeś już system? Jeżeli tak to sprawdź co wyświetla polecenie

uname -r

Instalowałem Fedorę 9 ze zwykłego dvd i u mnie zawsze jajko było dla architektury i686 ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałeś już system? Jeżeli tak to sprawdź co wyświetla polecenie

uname -r

Nie to żebym się czepiał ale koledze chyba chodziło o

uname -a

ew opcja m dla architektury komputera

;)

 

A tak OT to jest w ogóle jakaś różnica między instalkami i386 a i686?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak OT to jest w ogóle jakaś różnica między instalkami i386 a i686?
Taka jak zawsze - wszystkim się wydaje, że lepiej i szybciej działa na i686, ale dla przeciętnego domowego użytkownika jest to w ogóle niedostrzegalne gołym okiem. Może jakieś benchmarki ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jak zawsze - wszystkim się wydaje, że lepiej i szybciej działa na i686, ale dla przeciętnego domowego użytkownika jest to w ogóle niedostrzegalne gołym okiem. Może jakieś benchmarki ;)

Hmm... to chyba też zależy od programu. Jak zainstalowałem sobie SeaMonkey z www.seamonkey.pl (i686) to uruchamiała się znacznie szybciej (różnica była odczuwalna) niż ta sama wersja z repozytorium (i386).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)uruchamiała się znacznie szybciej (różnica była odczuwalna) (...)
No właśnie o tym piszę. Jak bardzo była odczuwalna? 3 sek. zamiast 4? Seamonkey jest tak lekkie, że naprawdę trudno to odczuć. Może kwestia ilości wtyczek?

Krótko mówiąc pozostańmy każdy przy swoim zdaniu ;) Najlepiej samemu sprawdzić i ocenić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Jak bardzo była odczuwalna? 3 sek. zamiast 4? [...] Może kwestia ilości wtyczek?

Nie wiem, nie bawię się w pomiary, szkoda czasu. ;) Wiem, że czas uruchamiania Seamonkey (i386) z tą samą ilością wtyczek troszkę mnie irytował, ale to ocena subiektywna, więc zgadzam się z tobą, że najlepiej samemu to ocenić. Chociaż ciekawe o ile przyspieszyłby taki OpenOffice gdyby był pod i686.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie bawię się w pomiary, szkoda czasu. ;) Wiem, że czas uruchamiania Seamonkey (i386) z tą samą ilością wtyczek troszkę mnie irytował, ale to ocena subiektywna, więc zgadzam się z tobą, że najlepiej samemu to ocenić. Chociaż ciekawe o ile przyspieszyłby taki OpenOffice gdyby był pod i686.

 

Przedewszystkim zależy od programu. Jeżeli są to naerzędzia pracujące pod konsolą to zysk raczej będzie niewielki.

Ale środowiska graficzne (zwł KDE i Gnome), duże aplikacje (Office, klienci poczty, przeglądarki www programy pracujące z mediami dźwięk/obraz/video, programy pakujące) i serwery mogą znacznie przyspieszyć.

Dobrym przykładem będzie porównanie wydajności VirtualBoxa 1.5 (586) z 2.0 (386) Starsze wersję zapewniały komfort pracy porównywalny z normalnym systemem ( a nawet lepiej, bo virtualne XP wstawało szybciej), teraz przypomina to pracę po VNC po średnim łączu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...