Skocz do zawartości

[kde | F10] Niemożność Zmiany Rozdzielczości


pixelmaster

Rekomendowane odpowiedzi

Elo.

Wczoraj zainstalowałem fedorę, a dziś zacząłem ją sobie konfigurować. Po instalacji mam rozdzielczość 1400x1050, a chę mieć 1280x1024.

Wszedłem więc w Ustawienia Systemowe kliknąłem Ekran i... ekran zrobił się czarny i po chwili wyłączył się monitor. Moja karta to Ati radeon x600.

Nie zabardzo wiem gdzie znajduje się plik xorg.conf, żeby w nim pogżebać (to moja pierwsza fedora, a z red hatowskich systemów miałem tylko opensuse przez tydzień)

 

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z red hatowskich systemów miałem tylko opensuse przez tydzień

Wkradł Ci się do tego stwierdzenia spory błąd rzeczowy. SuSE niewiele ma wspólnego z Red Hatem, więcej już z Microsoftem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak. Jako root daj w konsoli polecenie init 3. Teraz zaloguj się jako root i daj polecenie X -configure. W katalogu /root powinien znaleźć się plik xorg.conf.new. Teraz

 mv  /etc/X11/xorg.conf  /etc/X11/xorg.conf.bak
cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf

Na koniec polecenie startx i spróbuj jeszcze raz z tym ekranem. Co do sterowników karty graficznej to być może potrzebujesz xorg-x11-drv-radeonhd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytuj jako root /etc/X11/xorg.conf i w sekcji "Screen" daj

    SubSection     "Display"
        Viewport    0 0
        Depth       24
        Modes      "1280x1024" "1024x768" 
    EndSubSection

Jak masz parę podsekcji "Display" to je usuń. Teraz reset X (ALT+CRT+Backspace) i zobaczymy.

W F10 nie ma różnicy między su a su -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to jednak eleganckie rozwiązanie, ponieważ nie zmienisz rozdzielczości na wyższą niż wpisaną w xorg.conf. Co do sterownika, to musiałbyś zmienić Driver w sekcji "Device" na radeonhd. Ale to na pewno nie wszystkie modyfikacje jakie trzeba by było wprowadzić do xorg.conf. Sam mam kartę Nvidii, więc nie bardzo Ci tu pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...