Skocz do zawartości

Bardzo Początkujący Użytkownik Fedora 10.


krisnewton

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem bardzo początkujący w Linuksie. Używałem przez krótki okres Fedorę 10. Niedawno zmieniłem komputer i mam problem. Instaluję system z płytki. Przy starcie system próbuje uruchomić anacondę, ale natychmiasy wchodzi prawdopodobnie w tryb tekstowy. Dalsza instalacja przebiega normalnie podobnie jak w anacondzie. Brakuje tylko opcji wyboru użytkownika. Po instalacji system program startuje normalnie, pojawia sie pasek postępu i zamiast wejśc w tryb graficzny wchodzi (chyba) w konsolę i prosi o login i hasło. Jako login wpisuję root (bo innego nie mogłem utworzyć), podaje hasło i dalej nic się nie dzieje tylko localhost.........# -tylko logowanie z uprawnieniami roota. Podobny problem maiałem w mandrivie, ale w podobnej sytuacji wpisywałem XFdrake pojawiałosie okienko tekstowe z wyborem sterownika do karty, wybrałem VESA i po problemie.

Czy jest podobna opcja w fedorze? albo inne rozwiazanie. Mam oryginalna płytkę ze sterami do płyty głównej na której jest karta grafiki. czy muszę zainstalować odpowiedni sterownik? Proszę o info krok po kroku jak zainstalować ten sterownik z płyty, bo jestem bardzo początkujący.

 

Readme do sterownika Linuksowego tak wygląda:

Before Installation

you will need to locate and install the correct kernel-source, kernel-headers, or kernel-devel package; on some distributions, no additional packages are required

 

Installation

After you have downloaded the file NVIDIA-Linux-x86-173.14.09-pkg#.run, change to the directory containing the downloaded file, and as the root user run the executable:

 

# cd yourdirectory

# sh NVIDIA-Linux-x86-173.14.09-pkg#.run

 

The .run file is a self-extracting archive. When executed, it extracts the contents of the archive and runs the contained nvidia-installer utility, which provides an interactive interface to walk you through the installation.

 

nvidia-installer will also install itself to /usr/bin/nvidia-installer, which may be used at some later time to uninstall drivers, auto-download updated drivers, etc. The use of this utility is detailed later in this chapter.

 

You may also supply command line options to the .run file. Some of the more common options are listed below.

 

Common .run Options

 

--info

 

Print embedded info about the .run file and exit.

--check

 

Check integrity of the archive and exit.

--extract-only

 

Extract the contents of ./NVIDIA-Linux-x86-173.14.09.run, but do not run nvidia-installer.

--help

 

Print usage information for the common commandline options and exit.

--advanced-options

 

Print usage information for common command line options as well as the advanced options, and then exit.

 

 

Mój komp to:

AMD Phenom 9550 Quad-Core 2,2 GHz

Asus M3N78 z kartą zintegrowana GeForce 8200

 

Prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowników karty graficznej nie instaluje się w Fedorze z plików binarnych pochodzacych od producenta karty (z wyjątkiem dziwnych przypadków).

Nie piszesz jaką masz kartę. Zgaduję że nvidia, więc jako root

yum install kmod-nvidia

Jeśli chcesz wybrać sterownik VESA, wystarczy, że:

1. dopiszesz "video=vesa" albo "xdriver=vesa" w pliku /boot/grub/grub.conf na końcu linii zaczynającej się od "kernel..." albo

2. przytrzymasz klawisz shift w trakcie startu systemu - pokaże się menu, wtedy wciskasz "a", wpisujesz spację dalej "video=vesa" i <enter>.

 

Poczytaj na temat Fedory, bo trudno Ci będzie inaczej przesiąść się z Mandaryny → http://docs.fedoraproject.org/

Większość dokumentacji po angielsku, ale jest trochę po polsku, chociaż niekoniecznie do F10. Ale i tak warto poczytać, podstawy się w sumie nie zmieniają.

 

P.S.Miłe, że zauważyłeś "oślą łączkę" i tu umieściłeś wątek. Jednak w innych działach są przypięte tematy - m.in. dotyczącego tego jak zainstalować sterowniki do karty graficznej. Założę się, że większość Twoich problemów dawno już została rozpoznana przez innych i rozwiązana - szukaj zanim napiszesz. Polecam sposoby opisane w mojej sygnaturce, bardzo ułatwiają poszukiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WalDo -> "Asus M3N78 z kartą zintegrowana GeForce 8200" ;).
Aaaa, bo jak zobaczyłem te śmiecie z pliku readme to przestałem czytać :)

Gorzej, że zapomniałem, że bez dodania RPMfusion to się moduł nie zainstaluje :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem RPMFusion, potem yum update, potem yum install kmod-nvidia, potem z roota startx ... i pojawił a sie po chwili niebieska tapeta Fedory. Wszystko działa rewelacja !!

Teraz chyba muszę ustawić użytkownika,żeby nie logować się przez roota.

Dziękuję koledzy za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownika stwórz koniecznie, im mniej czasu spędzasz na koncie roota, tym lepiej (w ogóle nie ma potrzeby logowania się na konto roota). Swoją drogą, jak to się stało, że po zakończeni instalacji Fedory nie utworzyłeś użytkownika ?

Działanie sterowników sprawdzisz poleceniem glxinfo albo glxinfo | grep render

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie stworzyłem użytkownika, ale za każdym razem przy starcie gdy gdy przesunie się do końca niebieski pasek postępu, pojawia się czarny ekran, gzie muszę wpisać login, hasło, oraz startx, żeby wejść do systemu. Czy można zmienić to na normalny interfejs graficzny? Zainstalowałem z repo Anaconde ale nic się nie zmieniło. Czy jest możliwość autologowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojawia się czarny ekran, gzie muszę wpisać login, hasło, oraz startx
Wyedytuj plik /etc/inittab. Prawdopodobnie znajdziesz linijkę w rodzaju
id:3:initdefault:

Zmień 3 na 5 i po restarcie powinno być lepiej.

Czy jest możliwość autologowania?
Jest. Niedawno temat był chyba poruszany na forum, więc poszukaj. Tylko najpierw musisz chyba zacząć uruchamiać system w trybie graficznym, więc zamień "3" na "5".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...