Skocz do zawartości

Problem Z Instalacją


asdfg

Rekomendowane odpowiedzi

(_odrazu_ → od razu) ORT upredzam , że jestem bardzo poczatkujący, Fedorę mam od wczoraj. Dzisiaj chciałem zainstalować program *tar.gz Rozpakowałem tez plik w terminalu, ale kiedy wpisuje później ./configure wyświetla się, że nie ma takiego pliku.

Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początkujacy nie próbuj samodzielnej kompilacji. Samodzielnie kompilowane programy instaluje się w Fedorze (i to nawet przy wyższym poziomie zaawansowania niż Twój) tylko w ostateczności tzn. jeśli jakiegoś programu nie ma w repozytorium a to zdarza się dość rzadko.

 

Co to za program z tego *.tar.gz?

 

Wpisz sobie w konsoli tekstowej "man yum" i poczytaj - to narzędzie do instalacji.

W menu znajdziesz prawdopodobnie "Dodaj/Usuń programy" - skorzystaj, a wcześniej w podpiętym w tym dziale temacie znajdziesz jak włączyć specjalne, dodatkowe repozytorium RPMFusion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości jest parę. Piszesz, że rozpakowałeś plik w terminalu - czy przeszedłeś później w konsoli do katalogu, który powstał po wypakowaniu? Programy dla Kde 4 korzystają z cmake i buduje się je inaczej.

Na przyszłość, jeśli ściągasz źródła jakiegoś programu, prawie zawsze w pliku Readme, Install itp.. jest opisany sposób instalacji.

Poradziłeś sobie jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem tak jak pisałeś wcześniej:

Istnieje możliwość, że nie musisz nic kompilować. Motyw często instalujesz poprzez akcję typu "dodaj nowy motyw/własny motyw" i wskazujesz na ściągnięty plik tar.gz. Nie piszesz co to za środowisko(Kde, Gnome,Xfce), więc na raznie tak ogólnie.

 

 

Możliwości jest parę. Piszesz, że rozpakowałeś plik w terminalu - czy przeszedłeś później w konsoli do katalogu, który powstał po wypakowaniu? Programy dla Kde 4 korzystają z cmake i buduje się je inaczej.

Na przyszłość, jeśli ściągasz źródła jakiegoś programu, prawie zawsze w pliku Readme, Install itp.. jest opisany sposób instalacji.

przeszedłem w konsoli do katalogu,a w pliku Readme były napisane tylko dane autora

 

Przy próbie instalacji jakiegoś programu który znalazłem z dokładną instakcją wszystko było ok dopóki nie doszłem do momentu z tym ./configure. Cały czas wyśweitla się, że nie takiego pliku lub katalogu...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł by mi ktoś jeszcze powiedzieć dlaczego w przypadku wpisania ./configure pisze, że nie ma takiego pliku?
Bo nie ma takiego pliku? ;) Wciąż nie podałeś linku do paczki z tematem, ktory instalujesz.

 

Podobnie jak wielu innych nowoprzybyłych na to forum poinformuję, że wróżki były, ale się zmyły a zdolności prekognicji najlepszych speców na tym forum są ograniczone ;) Bez urazy i złośliwości przeczytaj → uwagi zamieszczone na tej stronie. To pomoże w przyszłości i Tobie i nam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zacząć od początku.

 

./skrypt

 

./ daje systemowi (dokładnie powłoce systemowej) sygnał: "mam skrypt uruchomić" (duże uproszczenie, bo tak naprawdę pierwsza linijka zawiera interpreter, który ma zostać użyty do przetworzenia skryptu).

 

Skrypt configure wyszukuje położenia bibliotek w systemie, zmiennych systemowych, za jego pomocą można ustawić flagi kompilacyjne, dodatkowe parametry programu(np. pluginy) itp. Jednak, nie każdy program dostarcza plik configure - czasem to nie jest potrzebne (program wymaga zbyt oczywistych bibliotek), czasem twórca programu jest leniwy(takie programy raczej do repozytoriów Fedory nie trafią ;-)).

Jeśli skrypt configure wykona się pomyślnie wygeneruje konfigurację, którą będzie mógł użyć program make, który służy do budowania/kompilacji aplikacji. Jeśli make nie wyrzuci żadnych błędów (warningi może wyrzucić ;-) ) to program będzie gotowy do instalacji. Aby tego dokonać należy wklepać make install (ten krok musi być wykonany z uprawnieniami roota) - wtedy skompilowane pliki zostaną przekopiowane w odpowiednie katalogi partycji systemowej i program będzie gotowy do użytku.

 

W przypadku tego odnośnika co kolega podał polecenie ./configure musi się, wykonać, gdyż plik configure istnieje. Prawdopodobnie wykonujesz to polecenie w katalogu w którym taki plik nie istnieje, więc się nie wykonuje...

 

Najlepiej będzie jak wkleisz nam to co po kolei robisz w terminalu. Wtedy będziemy w stanie nakierować cię co źle wykonujesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...