Skocz do zawartości

Brak Sieci Bezprzewodowych - Jak Skonfigurować?


Lucider

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i proszę o wyrozumiałość, bo o Linuksie wiem mało ale zanim napisałem temat starałem się przekopać jak najwięcej tematów na tym forum.

 

Zainstalowałem ostatnio Alphę i zrezygnowałem z niej ze względu na pewne problemy, zainstalowałem zamiast tego stabilną 10.

 

W przeciwieństwie do Alphy, Fedora 10 nie wykrywa mi automatycznie sieci bezprzewodowych.

 

Wszedłem więc zgodnie z poradami dokumentacji do konfiguracji sieci, wybrałem "Nowy" > Połączenie bezprzewodowe > Inna karta sieciowa > wybrałem swoją kartę i zakończyłem.

Urządzenie nie daje się jednak aktywować

 

Ustalanie informacji IP dla eth0... nie powiodło się, brak połączenia. Może sprawdź kabel?

 

Kombinowałem na różne sposoby i miałem na zmianę powyższy monit, albo brak urządzenia.

 

 

Kiedy próbowałem dodać moją sieć przez Network Manager, wpisałem SSID mojej sieci, wprowadziłem hasło sieci i zaznaczyłem "Available to all users" i ujrzałem kolejny monit błędu:

 

Dodawanie połączenia nie powiodło się None of the registered

plugins support add..

 

 

iwconfig:

lo no wireless extensions.

 

 

eth0 no wireless extensions.

 

 

pan0 no wireless extensions.

 

 

 

lspci:

04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)

 

 

Pomożecie mi go skonfigurować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalanie informacji IP dla eth0... nie powiodło się, brak połączenia. Może sprawdź kabel?

Chcesz się połączyć z siecią bezprzewodową za pomocą zwykłej sieciówki? :) Wklej tu całe lspci, bo to co wkleiłeś to też dotyczy zwykłej karty ethernet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była jedyna pozycja zaczynająca się od RealTek RTL i faktycznie nie zauważyłem fast ethernet. Jak w takim razie mam dodać moją kartę? Na stronie realtek jest napisane, że stery są wbudowane w jądro.

 

Cały lspci

 

00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 Host Bridge

00:01.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (int gfx)

00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)

00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 1)

00:06.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 2)

00:07.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 3)

00:11.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 SATA Controller [AHCI mode]

00:12.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller

00:12.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI1 Controller

00:12.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller

00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller

00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI1 Controller

00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller

00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 3a)

00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc SB700/SB800 IDE Controller

00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia

00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB700/SB800 LPC host controller

00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge

00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h HyperTransport Configuration (rev 40)

00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Address Map

00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h DRAM Controller

00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Miscellaneous Control

00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Link Control

01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS780MC [Radeon HD 3100 Graphics]

04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie widać po tym lspci, żebyś miał kartę wifi w swoim komputerze... Jesteś pewien, że masz taką kartę (może pod usb)? Chyba, że ja czegoś nie rozumiem, bo piszesz o sterach do realteka, który jest zwykłą sieciówką, a w tytule tematu "Brak Sieci Bezprzewodowych". Masz zaktualizowany system?

EDIT: To jest laptop, jeśli tak to jaki model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami problem polega na tym, ze trzeba wlaczyc karte wifi oddzielnym przyciskiem, w biosie lub "Fn" + funkcyjny.

 

To bardzo głupie na moim laptopie, że czasami muszę włączyć karte wifi pod XP a potem po restarcie wszystko działa.

 

Wpisz w konsoli

lsusb

 

zobaczymy wtedy czy cos jest....

 

aha, dla wifi to masz interface "wlan0"..... eth0 - kabel, pan0 to bluetooth.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie widać po tym lspci, żebyś miał kartę wifi w swoim komputerze... Jesteś pewien, że masz taką kartę (może pod usb)? Chyba, że ja czegoś nie rozumiem, bo piszesz o sterach do realteka, który jest zwykłą sieciówką, a w tytule tematu "Brak Sieci Bezprzewodowych". Masz zaktualizowany system?

EDIT: To jest laptop, jeśli tak to jaki model?

 

Wifi mam, bo z niej korzystam normalnie pod Windą.

 

Mam zwykłą sieciówkę:

Realtek RTL8102E Family PCI-E Fst Ethernet NIC

 

I bezprzewodową:

Realtek RTL8187B bezprzewodowe 802.11 b/g USB 2.0

 

 

Czasami problem polega na tym, ze trzeba wlaczyc karte wifi oddzielnym przyciskiem, w biosie lub "Fn" + funkcyjny.

 

To bardzo głupie na moim laptopie, że czasami muszę włączyć karte wifi pod XP a potem po restarcie wszystko działa.

 

Wpisz w konsoli

lsusb

 

zobaczymy wtedy czy cos jest....

 

aha, dla wifi to masz interface "wlan0"..... eth0 - kabel, pan0 to bluetooth.

 

Przycisk wi-fi jest włączony, Fedora nie obsługuje kombinacji Fn + ... (laptop Toshiba L350D) a podczas tworzenia połączenia sieciowego nie mam nigdzie wlan do wyboru.

 

lsusb:

Bus 002 Device 002: ID 04f2:b070 Chicony Electronics Co., Ltd
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0bda:8198 Realtek Semiconductor Corp.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 002: ID 046d:c016 Logitech, Inc. M-UV69a/HP M-UV96 Optical Wheel Mouse
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

 

Pisząc tego posta zauważyłem, że mieliście rację z kartą USB (czego to się człowiek pod Linuksem nie dowie o własnym sprzęcie :P ), co w tym przypadku mogę zrobić?

 

 

Masz zaktualizowany system?

 

Nie, bo nie mogę się połączyć z internetem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo nie mogę się połączyć z internetem ;)

A próbowałeś przez kabel poprostu?

 

Sterowniki to mogą być w Fedorze, ale może nie być firmware. Musisz go poszukać w wrzucić do odpowiedniego katalogu (zdaje się, że /lib/firmware), a następnie wyładować moduł jądra od Twojej sieciówki i załadować go na nowo. Wtedy powinna sieć działać.

 

No i do sieci bezprzewodowych korzystaj z NetworkManagera (najwygodniej...). Jest jego ikonka w trayu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bezprzewodową:

Realtek RTL8187B bezprzewodowe 802.11 b/g USB 2.0

Miałem tę kartę, używałem sterownika z windowsa przez ndiswrappera. To było dawno temu, nie było sterownika w jądrze, a z natywnym były problemy przy kompilacji. Zrób tak jak napisał morsik sterownik nazywa się rtl8187.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...